bugün

cevabı ; her akşam sırtına alıp sokak sokak gezdirse bile hayır olacaktır. bir kere yaptık bunu 1.5 sene sinir stres harbi ile geçti. vermiyor değildir ahlaksız bir ipne değilse verirdir ama o umursamaz tavırları insanı çileden çıkartıyor. kendi üzerine değil ya böyle bir özgüven geliyor ipnelere *

- şş lan ayın 10 u geliyor yatıracaz mı parayı ?
+ yatırırız yaeaeaea sıkıntı yapma
- senin tavrını s..everim ne demek la sıkıntı yapma
+ tamam yaa niye kızıyorsun ki..
Kesinlikle hayır.
daha önce yaptığım, epey sıkıntı çektiğim mevzudur. 20 bin tl çekip eline verdim. düşe kalka ödedi nihayet 3 senede. arada bir benim yardımlarımla. ( 8 sene öncesinin 20 bini).
tanım: artık hayır.
hiç bilir iyilik cezasız kalmaz.
iyi iken kötü olma durumudur.

-beni bu işlere bulaştırma hacı.
- yaralı bi parmağa işeme zaten. nolacak oğlum çeksen. acil olmasaydı istemezdim. her ayın 15inde para hesabında.
- tamam lan hadi. bak beni senden para istemek zorunda bırakma. her ay sana para gönder diyemem. bende nakitimden vermiyorum senin adına bankadan borç alıyorum. düzenimi bozdurma benim.

-ayıp ediyorsun. en ufak bir şüphen olmasın.

1. ay.. para ayın 14ünde hesabındadır..

-oooo iyimiş. helal olsun çocuğa günahını aldık.

2. ay. ayın 14'ü bi bakarsın hesbına yok.
-neyse zaten ödeme günü ayın 15i. öder.

ayın 15i yok
ayın 16sı yok.
ayın17si yok.

-hacı bu ay yollamadım iki güne gönderiyorum.
ayın 25i para hesabındadır. ama sen bu 10 günde kendi bütçenden yemiş ve biraz içeri girmiş durumdasındır. neyse ki ödedi.

3. ay
15i yok
16sı yok.
17si yok.
18
19
20
21
22
23
24. yok yok yok yok yok ula yok.

-hacı göndermedin. bak biz böyle konuşmadık senin yüzünden ben zor duruma düşüyorum. olmayan borcu ödüyor bütçemi aşıyorum.
-tamam lan ödeyecez. ne sık boğaz ediyorsun. halden anla biraz. lanet olsun senden istediğim güne. elimde ne varsa satacam ödeyecem borcunu. merak etme.
-susarsın.

sonraki aylar da aynı muhabbet.

lanet edersin. iyi durumdayken kötü olursun..

en iyisi en başında kötü olmak. hiç olmazsa çilesini çekme. barışması da sonra daha kolay olur.

öngörü değil. yaşadığımızdır yazdığım.
Çekmişliğim vardır..

Pişmanlıktır.... Nokta..
babama bile çekmem. aklı olan çekmesin kimse için bir şey.

bu arkadaş denen çoğu çıkarcı insan topluluğu mahcup olacağına bir de seni suçluyor borcunu istediğin için.

eehh istettirme amına koyim.
bunun bir de o kadar paran var vermiyorsun yüzsüzlüğü var.

işin içine para meselesi girdiğinde ve fedakarlığı yapan taraf hep siz olduğunuzda genelde bozulur ilişkiler.
Çekmem! Daha doğrusu çekemem. Çünkü bir arkadaşa kredi çektiğim için kırmızı kart yedim bankalardan. Arabamı sattım da ödedim. Aile düzenim, arkadaşlıklarım bozuldu. Şimdi kredi çekemiyorum, kredi çekemediğim için araba alacağım alamıyorum, . Benim başkasına çektiğim gibi başkaları bana kredi de çekmiyor haklı olarak. Bu saatten sonra büyük konuşmak istemiyorum ama; beni cümle alem yatırıp sikse kimseye 1 kuruş kredi çekmem.
Çektim bir kere pișman oldum bitene kadar göbeğim çatladı. Gerçi daha beteri var enistem cekti ve Adam odemedi bütün yuk ona kaldi. O yuzden çok dikkatli olmak lazım.
çok afedersin de, bok çekersin.
Hangi arkadaşım olduğuna ve şartlara göre değişir.
2 defa çektim. bir tanesi ilk iki taksiti yatırdı kalanları ben ödedim,
diğeri düzenli gidiyordu ama sonradan bozdu 5 ay taksitini ben ödemek zorunda kaldım.

ikiside asla yamuk yapmaz diyeceğim beraber evimde yiyip içtiğim arkadaşlarımdı. istemsizde olsa yamuk yaptılar.
siz siz olun yapmayın, aman diyim. ödeyemediklerinde cidden ödeyecek durumda olmadığı için ödeyemiyorlar, size kalıyor ihale. adamlar mahçup şekilde özür diliyor, öldürsen dövsen kaç yıllık arkadaşın eline ne geçecek? mecbur ödüyorsun, ödeyemezsen borç bulup yine ödüyorsun. sakın yapmayın bu hatayı.
görsel
Arkadaştan arkadaşa göre değişecek durumdur. Uç tane dostum var istesinler banka bile soyarım. Diğerleri için de belli bir miktara kadar yardımcı olabilirim.
hiçbir bok yapmam . açık ve net.
bu soruyla muhattap olduysam aynaya bakarım alnımda enayi mi yazıyor diye.
Siktirsin gitsin yarrami yesin o arkadas. Herkes ayagini yorganina gore uzatsin arkadas. Paran yoksa harcama. Nokta!
Valla çekmeyin hatta kefil dahi olmayın. Zira yeni borçlar kanunu uyarınca artık bırak asıl borçluyu temerrüt halinde doğrudan kefile de gidebiliyoruz tahsil için. Benim gibi birine denk gelirsiniz ocağınıza incir ağacı diker haberiniz olsun.
Kendim için bile çekmiyorum.
Çekmem. Çektirtmem. Nakit her zaman iyidir yoksa oturalım olduğumuz yerde
Kendime hayrım yok onun için nasıl çekeyim. (bkz: Para Yok)
Babama bile çekmem dediğim hede.
Bakın boru değil tam 20 yılı devirdiğimiz 3 arkadaşım var. Mahallede beraber büyüdük hala birarada olunca deli gibi güler eğleniriz cebimde 100 lira olsun 50 sini birine 50 sini birine veririm yaşımız 35 oldu ama bende olmayan parayı vermem veremem. Çok net. Onlar da vermez o kadar aptal adamla arkadaşlık etmem zaten yıllarca.
beraber banka soymaya varım ama kredi işi sakat.