bugün

arif erdem'in hazırladığı dersler bütünü.

arif erdem bu işin sanatçısıdır. ceza sahası boş bile olsa penaltıya sebebiyet verecek olaylar bütününü kendisi yaratır. o kadar ustadır bu işte. fakat bu dönemlerde bazı densizler bu işe gerektiği kadar özen göstermemekte, penaltı kazanmanın aksine sarı kart bile görmektedirler.

bu durumdan rahatsız olan arif erdem, işe el atmış ve bu dersler bütününü kamuoyuna sunmuştur. hepimize hayırlı uğurlu olsun.

(bkz: makasla kırmızı ipi keser)
yardımcılığını mert nobre nin yapması beklenmektedir. *
(bkz: penaltı yaptırmış arif erdem bakışı)
(bkz: erdem ile penaltı öğreniyorum)
birinci adım, top sağdan soldan havadan, nereden geliyorsa gelsin, ceza sahası içinde olduğunu iyice anlamış olmak

ikinci adım, hakemin durduğu yere ona çaktırmadan bakmak ve hakemin düşme pozisyonunu atma olarak algılayamayacağı koordinatlarda bulunduğundan emin olmak

üçüncü adım, daha önce şener şen izlemiş ve onun eski türk filmlerinde nasıl öldüğünü kavrayıp bundan ders almak

dördüncü adım, gerekli şartlar uygun olduğu takdirde yüzde "an anam belim, kafam, bacağım koptu" gibisinden bir nida bırakabilmek için evde çalışmak

beşinci adım, yerde kıvranma süresini çok iyi ayarlayıp, yanına biri gelip "ulan numara yapıyorsun dimi" gibi bir soruda kesinlikle tebessüm edinmemek

son adım, penaltı verildiği takdirde oyunu soğutmadan hemen kalkıp en yakın takım arkadaşında bunun sevincini paylaşmak ve atılacak golu seyretmek.