bugün

(bkz: arabın aceme acemin araba üstünlüğü yoktur)
(bkz: sahih hadis)

"hz.muhammed(s.a.v) bir ırkı diğerlerine üstün kılmadığı halde, dillerini nasıl üstün kılsın?" dedirten durum.

herşeyden önce insan ana dili ile düşünür, ana dili ile anlar.
evet ibadet için kuran-ı kerim'i kendi dilinde okumak lazım gerekebilir.
ancak o'nu anlamak için, elmalılı hamdi yazır gibi islam alimlerim tefsirli çevirilerini, ana dilde okumak sanırım önemli ve gerekli olsa gerek.
araplar çok üstün bir millette, dilleri de üstün değil mi diye siktir çekilesi başlık. üç kitap inmişse üçü de sami ırkına inmiştir, biraz mantıklı olun dedirtir.
bir kere arapcadan üstün hem kelime bakımından hemde dilbilgisi bakımından farsca vardır. arapcanin tek bir özelligi varsa o da islamı açıdan önemli olmasıdır.
Arapça'nın diğer dillerden bir üstünlüğü söz konusu değildir, söz konusu olan üstünlük kuran-ı kerim'in korunan mesajıdır. Arapça üstün bir dil olsaydı başka mukaddes kitaplar çıkmış olurdu.

(bkz: anladın sen onu dana)
arapça öğrenen cennete gider diye bir kural ortaya çıkarmaz. cennete gitmek dil öğrenmekle değil iman ve salih amellerle olur.
üstünlüğü tartışılır ama içinde ebced hesabını bulundurması kademesini yükseltmiştir.
klasik müslüman bakış açısına göre normaldir. kendi dinlerini yaymaya başladıklarından beri her konuda diğer toplumlardan kendilerini üstün görmüş, öldürme hakkını elinde bulmuşlardır. dolayısıyla dillerini üstün kılmaları anormal değildir.
anlamadığımdan olacak üstünlük falan anlamam türkcenin üstüne.
ama, bir virgül atayım dedim araya şarkıya cok yakışan bir dil olduğunu biliyorum. test ettim ve onayladım. inanılmaz fonetik ve şarkı icin yaratılmış bir dil. bak kürtçe icin aynı şeyi söylememem, bir tek aynur'un söylediği şarkıyı kenara ayırıp söylüyorum bunu teee en derinimden. arapca sadece sarkı şeklinde söylensin acılı ve kahirlı bunun dışında tek kişi arapca konuşmasın tek laf etmesin.

seviyorum üleyyn.
bedevi söylemidir. çölde kutup ayılarına dikkat etmesi lazımdır.
Ne şam'ın şekeri ne arab'ın yüzü.
yorum ve düşünce yoksunu dincilerin zırvalarında biri. ulan kitabın indirildiği ilk yer olan şimdiki arabistan'da arapça konuşuluyordu. allah kalkıp da arapça kullanılan bir yere rusça kitap gönderecek değil heralde ya da arapça üstün dil diye kitap ilk olarak arap toplumuna indirilmedi. kitap, herzaman, muhatabı olan ilk kişiler dini öğrensin ve sonra yaysın diye kitabın ilk indiği yerdeki konuşulan dilde indirilmiştir. nitekim bu tevrat'ta da böyle olmuştur, incil'de de böyle olmuştur, kuran'da ve diğer inen kitaplarda da böyle olmuştur. bu basit meseleyi abartıp mantık olayının içine etmeye gerek yok.

(bkz: bi siktir git dedirten dinci zırvalar)
resululullah (s.a.v) buyuruyor:

"üç hasletten dolayı arabı seviniz:
çünkü ben arabım,
kur'ân-ı kerim arapça olarak nazil olmuştur.
cennet ehlinin konuştukları dil arapçadır."
(bkz: ibn i abbas)
arapça üstün demişsin türkçe yazmışsın... eğer arapça üstünse arapça yaz bizde çok önemliyse arapça öğrenip okuyalım yazını cevabını yazalım. yüceler yücesi allah'ın kelamı üzerinden ırkçılık yapılıyorsa buna karşıyım. Çünkü bahsi geçen ayetlerde arapça yüceltilmiyor. dikkatinizi çekerim orada başka bir husus var. o da şu : biz siz sapkın arapların dilinde indirdik bu kitabı, okuyun ve anlayın.

olay bu. bundan ötesi yoktur. hala çikolata kaplarının üzerinde arapça yazıyor diye saklayanlar var mı ? sanırım bunu savunanlar saklıyor. bunu yazan, savunan arkadaş düz mantık ile çok sığ sularda geziniyor.

bundan ötesi yoktur. hala çikolata kaplarının üzerinde arapça yazıyor diye saklayanlar var mı ?

Şimdi müslümanlığın, islamiyet'in dille, ırkla ne alakası var ? nereden geliyor bu arap aşkı ? yoksa kulu olanlara merhameti sonsuz yüceler yücesi allah ırkçılık mı yapıyor ? tövbe !

yahudilerde zamanında tanrı'nın kelamı deyip neler yaptılar, kendilerini soyutladılar, özel ırk ilan ettiler.
kur'an hayatin ibadet kismi haric her kismindan cikarildigi icin apacik ayetlere ragmen muslumanlar dahil bircok kisiye mantiksiz gelmektedir.

kainatin efendisi hazret-i muhammed * efendimize dahi verilen en buyuk mucize olan kur'an'i diger kitaplarla ayi seviyeye cekmek, siradanlastirmak adina yapilan kur'ani ve cenneti arapcanin asagilanmasi operasyonuna farkinda olmadan katilanlarin sayisi maalesef her gun artmaktadir.

siyaset dinsiz olmaz. olursa da en fazla su 85 yillik tc siyaset tarihi gibi olur. yani sonucta yine olmaz.

ayrica arapca diger dillerden ustun olmasa cennette neden arapca konusuluyor bunun cevabini da bilen var mi merak ediyorum.
arapça yazı görünce öpüp başına koyan tipler de var. sevaptır sevaptır. kutsal dil.
Arapça herhangi bir dilden üstün değildir. Yazar uçmuştur. Yazarın mantığından gidersek, Zebur ibranice, Tevrat Kıptice, incil Aramicedir. O zaman bu üç dilde mi diğer dillerden üstün? Diyebilirsin bilim ve kültür dili olarak çok üstün bir dil kabul ama böyle saçma bir iddiaya gidipde "Allah'ın" sözlerini kullanarak mesnet aramakta ayıptır.
gerçeği yansıtmayan bir hipotezdir ve ispatlanması mümkün değildir. objektif bakamayan insan zırvasıdır bence, zevkler ve üstün diller tartışılmaz o zaman bana göre de türkçe diğer dillerden üstün.

(bkz: benim dilim senin dilini döver)

(bkz: zenci pipisinin diğer pipilerden büyük olması)
bu başlıkta geçen durumun olabileceğinin düşünülmesi durumu bir sempatizanlıktır. ondan ötesi bir şeyleri yüceltme eylemidir. her şekilde bir kategorize etme durumudur. ve çoğu kişilerce(dünya üzerindeki) bsg dedirten söylemler arasındadır.
cahillerin inandığı ve savunduğu zırvadır.
bu adamlar araplarıda kutsal görür zaten.
o yüzden osmanlı mirasını yıkıp, yerine para için hotel diken bu paragöz araplara laf etmezler; taparlar.
aynı şekilde arapça denen dili kutsal dil sayacak kadar fotosentez modundadırlar.

bu zekayı sentez etmek için şu yaran olayı hatırlayalım;
cumhuriyet gazetesi " tehlikenin farkında mısınız " diye yeşil renkte ve arapça fontta (yani arapça bile değildi) reklam yapmıştı.
vay anam vakit ve dinci avane bunu görünce şunu demişti; " allah'a hakaret var, islama hakaret var "
diyecek söz yok bu cehalet kokan durumdan sonra.

bunlara göre arapça kuranda kutsalmış.
sahi bunlara göre sapık üzmez'in yaptığı ahlaksızlıkta kuran'a göre normaldi.
zira vakit yan sutününda üzmez denen azılı sapığı ayet ve hadisler ile savunmuştu.
her şeyden önce lakik bir dil olmayan arapça, nasıl olur da üstün bir dil olabilir? bu iddiada bulunan bir zihniyet nasıl çağdaş olabilir? çağdaş ordu göreve.
Divan-ı Lügat-ı Türk ile aksi kanıtlanmış bir şeydir.
ellerinden öpüyorum Kaşgarlı Mahmut... * * *
onca ayete ragmen kabul etmeyen muslumanlarin (!) oldugunu gordugum realite.
(bkz: deli saçması)
(bkz: polemik yarattım yuppi) *
kalıplarıyla sözcük türetme açısında dünyanın en büyük kelime haznesine sahip dillerden biridir.