bugün

intihar eden 18 yaşındaki gencin son mesajı.

görsel
görsel
Ülkenin geldiği hale bak. Yazık. Allah rahmet eylesin.
allah rahmet eylesin ülkemizde 18 yaşındaki gencecik kızlarımızı aileleri zorla mal mülk için sevmediği biri ile evlendirmekte ne yazık ki.
Bunu yaşamayan bilmez. Ciddiyim intiharı aylarca düşünmeyen, kendiyle yalnız kalmanın bunalım ve acısını hissetmeyen ve kendi için göz yaşı dökmeyen herhangi bir insan empati kuramaz. Instagram hesabında yazdıklarını okudum. Her şeyiyle öyle iyi anlıyorum ki. Bence bu çocuğu kurtaracak tek şey kendiyle baş başa kalmaktan alıkoyacak bir hobi ve onu seven bir çevre. Kendi de kafasını dağıtacak bir yeteneğini keşfedemediğini söylemiş ve ailesiyle yeteri kadar duygusallık yakalayamadığını, dertleşemediğini.

Bu insanı çok iyi anlıyorum kendince yeteri kadar çabalamış ve olmamış, yaşamı sevememiş. Üzülmüyorum çünkü her günü öyle yaşamanın, ufak bir durumda bok gibi hissetmenin, hiç olmak istememenin ne hissettirdiğini çok iyi biliyorum. Her günü böyle yaşamanın insanı nasıl tükettiğini yaşadım ve anlıyorum. Acı olanı terk etmeye çalışmış ama yapamamış, kendini bitirmiş.
hayattaki amacını araba ev sahibi olmak sanan maddiyatçı bir toplum tarafından yetiştirilmiş kayıp bir neslin ferdiydi. kayboldu gitti...
intihar fikri hiçbir zaman bana yakın olmadı ama henüz 18 yaşında gencecik bir insanın böyle bir şeye karar vermesi ve kendini sevilmemiş hissetmesi gerçekten insanı yaralıyor. herkesin geçtiği büyüme sancılarıyla, yalnız yıllarla baş edememiş ve böyle bir karara varmış.
oysa ki böyle bilgili, anlayışlı ve öğrenmeye açık bir kişilik eninde sonunda doğru insanlarla karşılaşacak ve bir noktada güzel yıllara sahip olacaktır.
tabi ki insanlar hayatına son verme özgürlüğüne sahiptir ama 18 yaş böyle bir karara varmak için çok erken.
yazdıklarını okurken çok üzüldüm. umarım aradığı huzura kavuşmuştur.
kocaeli'de yaşayan 18 yaşındaki furkan celep isimli genç instagramdan paylaştığı notla intihar etti. celep'in notundaki şu bölüm oldukça üzücü : "Bir Araba, Bir Ev Uğruna Yıllarımı Harcamak istemiyorum"

görsel
Benim de çoğu zaman düşündüğüm şeyleri yazdıktan sonra intihar eden genç. Çoğumuzun düştüğü yaşam mücadelesi saçmalığını düşünüp, ilişkiler yaşayıp mutsuz olup ve hiçbir şeyden beklentisi kalmadığı için yapmıştır. Bu yaptığına saygı duymakla birlikte şunu söylemek istiyorum: lütfen buraya gelip “neden yaptın, gencecikmişsin, her şeyin çözümü vardır” gibi saçmalıklar yazmayın.

Edit: bencil mal deniyor ama kimse demiyor kü ne düşündü, ne yaşadı, belki aile yaşamı kötüydü, belki kaldıramadı... arkadan sallamak ne kolay. Ülke almış başını gitmiş, hâlâ bir senede bir sürü para kazanabilirdin neden yaptın deniyor. Sen neden bir senede zengin olamıyorsun? Diğeri de madem bencil değilsin, çocuğu bencillikle suçluyorsun, onu düşünmeden, kendini onun yerine koymadan nasıl entry girebiliyorsun? Belki de sizin gibi hıyarlar yüzünden de intiharı düşündü? Ne cahil, ne düşüncesizsiniz be.
Ergenlik duygularinin kurbani olan genctir.
Çok güzel ifade etmiş kendini keşke sonu böyle olmasaymış. Söylemine göre günler öncesinden belirti vermiş. Belki onu iyice dinleselermiş, sevselermiş, çevresindeki insanların mobbinglerine maruz kalmasaymış bugün bu son yaşanmazdı. Bugün ona o baskıları uygulayan insanlar kendileri yüzünden intihar ettiğinden haberleri bile yok. O nedenle kimseyi kırmayın kimin neyle başa çıkmaya çalıştığını bilemezsiniz.
Farkındalığı ne kadar yüksek, zeki bir cocukmuş. 18 yaşında çözmüş hayat denen şeyin yaşamak denen olayın ne olduğunu. Koskoca insanlar yıllarını verdikten sonra anlıyor sadece kendisi oldugunu aslında...sevgiyi güzelligi insan harici herşeyde bulabilecegimizi. Büyük depresyona girmis yasının üzeri olgunluğu yüzünden. Ama hayat bu işte, hepimiz için bu. Bir ev icin para biriktirmek, hayatındaki herkesi memnun etmeye calışmak, mutlulukla maddiyatın paralelliginde saga sola yalpalanıp durmak. Üzüldüm, ailesine sabır dilerim.
Gencecik bir insanın her şeyden vazgeçip ölümü kaçış olarak görmesi ne kadar acı.
Bu hale gelmesine elbette bir çok sebep vardır.
Bir çok aile çocuğuna sahip çıkmalı iyi yetiştirmeli.
Ailesine Allah sabır versin.
şimdi bizimkiler gelip ekonomi yüzünden oldu falan filan diyecek.
nüfusu türkiye'den kat ve kat düşük olan avrupa ülkelerinde intihar etme oranı, türkiye'ye göre çok daha fazla.
bunlar o zaman mağara adamı...
kazanamayacağım oyuna girmem diyor belki. belki de ben şimdi durup dururken neden kendimi bir mücadele içinde buldum ki, ben böyle bir şey istemiyorum diyor. ben gerçekten ikna oldum. hoşçakal güzel çocuk.

edit: az önce mektubun tamamını okudum, çocuk elmas bogazici gibi bir çocukmuş. üzüntü verici.
gündem olmayan o kadar çok olay var ki..
3-4 ay önce sokağımda oturan bir genç (17-18 en fazla) bir intihar mektubu bırakıp annesine ve kendisini aldatan sevgilisine mektup bırakıyor üzücü gerçekten gençlerimizin umutsuz olması
"Milyarlarca insan olmasına rağmen neden kendimi bu dünyada yalnız ve değersiz hissediyorum? Biraz daha eğlenceli, daha yakışıklı daha çalışkan mı olmam gerek?"

insanın kendini değerli hissetmesi için bu sıfatlara ihtiyacı olmamasına rağmen toplum algıları yüzünden bunlara sahip olmadığını düşünüp hayatına son vermiş Furkan Celep. Yazık olmuş.
18 yasinda intihar eden bir cocugun arkasindan bu kadar nefret dolu seyler yazacak kadar ne yasadiniz merak ettim dogrusu.

umarim affedilir oteki tarafta, allah ailesine dirayet versin.
yobaz akpli yaşlılar yine can aldı.
kötü olmuş. yaptığı şey kendisini yok ettiği için rahatlatmış diyemeyiz ama çevresindekilere ağır bir ders olmuştur. bir filmde duymuştum, zaten intiharlar genelde birini cezalandırmak için ediliyor ki mektubunda ailesi olduğunu hissetmediğinden bahsetmiş. muhtemelen onların dikkatini hayatında bir defa da olsa çekmek istedi ve kendini öldürdü. ben asıl olayın bütün bu bokluklara rağmen "dünya öyleyse, ben de böyleyim" diyerek direnmek olduğunu düşünüyorum.

bütün bu intiharlar toplumun bitmek tükenmek bilmeyen ve sürekli yükselen kıstaslarının sonucu, onlara kulak asmamak gerekiyor ki bu da iyi bir bilinç ister. bu mevzuyu bir çocuğa en başından aşılayabilecek en güzel organ aile olduğuna göre burada asıl sorumluluk anne babalara düşüyor. aile olmayı, düzgün manasıyla bilmek gerek. ne hikmetse artık evlenmek bir çile gibi gösteriliyor, ben çocuğu yan odada uyurken sevgililerini eve getirebilen her anne babanın vicdanından şüphe duyuyorum.
Ev de ev olsa, araba da araba olsa neyse...
Ayda 10.000 lira kazanan bir aile bile satınalma paritesi, sahip olduğu ev araba kalitesi açısından yine Avrupa'nın asgari ücretle geçinen bir ailesi seviyesinde değil.

insanlar aç ve açlığının farkında değil.
insanlar eğitimsiz ve cahil, vasıfsız olduklarının farkında değil.
Karnı doymayı beslenmek, nefes almayı yaşamak sanıyorlar.
Clickbait sputnik haberciliğinin son örneği.

Duygusal bir genç sorunlarını aşamıyor ve hayatına son veriyor. Ev-araba kısmı bu büyük sorunlar arasında küçük bir detay. Henüz cesedi soğumamış bir gencin ölümünün gölgesinde bazı finansal konuları tartışmak çok gereksiz Ancak dünyanın her yerinde ev araba uğruna insanlar hayatını ipotek altına alıyor. Evet biz toplum olarak maalesef bunlara çok aşırı anlamlar yüklüyoruz. Ancak maalesef hayatın acı gerçeği bu.
yıllarımı demiş çocuk. 1 yıl çalışırsın araba alırsın. 3 yıl çalışırsın ev alırsın. geçer o 4 5 yıl. ama bir ev için 15 sene bir araba için 20 sene çalışırsan geçen 35 yıl emekliliğe dayandığında hiç bir yeri gezemeden sadece bir ev araba için harcamış ve işin sonunda 35 yıllık bir binada oturuyor olacaksın.
"dünya hassas kalpler için cehennemdir."
O yaşında neler yaşadı acaba,sadece gelecekle ilgili endişeleri yoktu bence kafasında.
ergenlik döneminde kim göçüp gitmeyi düşünmedi ki bu diyardan? kimimiz bu düşüncelere karşı galip gelirken, kimimiz yenik düşüyor. keşke yaşasaydın be çocuk. keşke o mücadeleyi göze alabilseydin. benim yaşıma geldiğinde ne kadar saçma sapan düşüncelermiş diye düşünecektin. keşke seni tanıma fırsatım olsaydı. fırsat buldukça dertleşseydik de sana hayat tecrübelerimi aktarabilseydim.