bugün

bir kaç şerefsizin kendi başarısızlıklarını örtmek adına her defasında saf ve salak insanları kandırıp seçimlerde hile var bla bla demelerine ithafen ayrıntılı olarak süreç nasıl işliyor anlatalım.

1- her sandıkta seçime girecek her parti bir kişi görevlendirebilir.
2- sivil toplum örgütleri ve ya her hangi bir sivil vatandaşta süreci takip eder.
3- oy kullanma işleminin gerçekleştiği her kapıda o sadıkta oy kullanacak kişilerin listesi bulunur.
4- tüm görevlilere seçmen listesinin bir fotokopisi verilir.
5- sandık görevlileri kendi aralarında bir başkan atar.
6- sandık görevlileri kendi aralarında görevlendirme yapar. mühür kimde duracak, imzayı kim attıracak, pusula kimde olacak v.s.
7- oy verme işlemi sona erdiğinde tüm görevliler ve orada bulunmak isteyen tüm ziyaretçiler önünde sayım yapılır.
8- oy sayısı ve imza sayısı karşılaştırılır.
9- herkes tutanağın bir örneğini alır ve aslının arkasına imza atar.
10- oylar mühürlenerek çuvallarla ilçe ya da il yüksek seçim kurullarına teslim edilir.
11- her parti temsilcisi kendi partisine oy oranlarını resmi olarak bildirir.
12- siyasi partiler ellerindeki bu donelerle ysk nın açıkladığı sandıkları kontrol eder.
13- tutanak ile kendi sayımları karşılaştırırlır.
14- eğer itiraza konu olacak her hangi bir sandık var ise bu sandık ile ilgili itirazda bulunulur.

kısacası usulsüzlük bu sistemde mümkün değildir.

bunun en güzel örneğini 2014 yerel seçimlerinde muharrem ince bir güzel anlattı. elinde tutanağın varsa isteyen çuvalı götürsün isteye pusula çalsın farketmez diyerek 226 oy ile yalova da belediye başkanlığını chp nin kazanmasını sağladı.

aynı şekilde akp de 11 oy farkla ağrı-taşlıçay seçimlerine itiraz ederek kazandı.

kimse götünden bir şey uydurmasın.

gelelim diğer konuya; ben gittim oyumu kullandım geldim. ulan zarfta mühür yoksa bana ne. ben seçimi mi yapmışım.nasıl geçersiz sayabilirler lan benim oyumu. ayrıca karar saat 17.10 da açıklanmış. yani seçim sonucunun ne olacağı bilinmiyor.

ulan onu geçtim; usulsüzlük yapacak olsalar, hem istanbul u ankara yı kazandım diyeceksin hem de bunlar usulsüzlük yapıyor diyeceksin.
zarflara mühür vurmak o sandıklarda görevli temsilcilerin işi. 1987 den beri de 5 kere bu iş başa gelmiş. hepsinde de konu büyütülmeden ortak anlaşmayla çözülmüş. iş bittikten sonra ağlamayla olmaz o.
oy kullanılmış mı kardeşim kullanılmış, her hangi bir sorun var mı yok. sandıkta 300 seçmen oy kullandıysa 300 zarf çıkmış mı ,çıkmış.300 imza atılmış mı atılmış.
o zaman tatava yapma saygılı ol. ulan siz yalova da bir akp linin çirkefleştiğini gördünüz mü. 2015 haziran ında yüzde 41 oy alan akp den bir kişinin böyle işlere giriştiğini gördünüz mü.

bir kere de halka saygınız olsun. hesap soracaksınız kendi partilerinize yönetimlerinize hesap sorun mazaret aramayın.

edit: aşağıdaki yalancı itin hangi seçim tekrarından bahsettiğini nerede nasıl olduğunu açıklamasını bekliyorum.

edit: bitlis te seçim iptal oldu diyen diğer yalancı it. 2014 belediye seçimlerinde bitlis i hdp kazandı. ne iptali.

edit3 :diğer yalancı ite ithafen; ulan köylerde muhtar milletin yerine oy kullanıyormuş hangi devirde yaşıyorsun lan sen. köy dediğin yerde herkesde akıllı telefon var. bu tarz şeyler olduğunda anında belli olmayacak mı kanıtla lan. hadi onu geçtim bunlar kaç tane köy ki 1.350000 oya bedel. salak denildiğinde ağlamayın işte.
edit4: aptallar anlasın dedik ama rainheart nickli aptal hala yukarıdaki maddeleri anlamamış. ben tüm parti temsilcilerinin önünde kendim oy kullanıp atacağım ardından tutanağı alıp o isimleri bulup birde sahte imza atacağım. salaklık cidden ilginç bir şey.
Kardeşim 2014 secimlerinde sadece bi muhursuz oy yüzünden akpnin itrazı sonrası secim tekrarlandı şimdi milyonlarca ihlallerden bahsediliyor ne yuzsüs herifsin8z siz be, bi defada dürüstce hukulu secimyarışı istemiyorsunuz.
görsel
2014 senesinde bitlis de seçimin akp tarafından geçersiz sayıldığından bir haber bünyelerin sanrısıdır. birde yalancı it demiş bunu dile getirene. tabi kimin o sıfatı hak ettiği de malum oldu artık..

https://gazetekarinca.com...te-secimi-tekrarlatmisti/
Her boku bildiğini sana gerizekalıya bir numaralı verdigim usulsuzluk bilgisidir bu. Simdi bak amk salağı.

O senin dediğin köylerde geçerli deģil. Köylerde sandıktan muhtar sorumludur. Sen oyunu kullandin gittin sonrasında ancak gelmeyen kişiler ? Evet gelmeyenlerin de yerine muhtar kullanıyor. Kaldı ki ysk açıklamasında muhursuz zarfların da sayildigini acikladi. Simdi o zaman bu amk muhtarları o sandıktan yüzde yüz ak parti çikaramaz mı ?
Aptallar anlasın diye "sandığın açılması ve zarfların sayımı" ile ilgili olan 98. maddeyi okuyalım.

"Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan, tamamı yırtılmış olan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır."

Yani yasalar diyor ki olmaz kardeşim. Binlerce komplo ile hile yapabilirsin. Atıyorum 9.2 milyon kişi oy kullanmadı diyorsun, belki 12 milyon kişi sandığa gitmedi? saat 5 sonrası bu oy kullanmayanların yerine tutanak düzenleyip bana oy kullandı gibi göstermiş olabilirsin. Ayrıca acele ile onları mühürleyememiş, ysk'ya teslim etmek üzere servis etmiş olabilirsin.

Hepimizin götüne sayaç mı takıyorlar oy kullandık diye. Ben nerden bilicem? her ilçeden 5 oy çalsan zaten bu fark olur.

iktidara sahip olan manipülasyonu her şekilde yapar. Hile olmaması için tarafsız bir kurul olması lazım öncelikle. seçmen sayısına göre pusula bastırırsın, oy kullanmayan seçmenin pusulasını iade edersin, geçersiz oyları partilerin ortak görüşüne göre havuzda toplar herkese gösterirsin geri kalanı seçim sonucudur. Demokratik ülke olmak bu kadar basit aslında. Bırakın şu taraf olmayı, adalet hepimize lazım.