oliver stone'un şiddeti ve maç sahnelerini süper çektiği yagmur altı sahneleri daha bir güzel film.cameron diaz'a kaltak rolünü oynamanın çok yakışmadığını düşünsem de al pacino tüm filmi sırtında taşır.
şu ana kadar yapılmış en iyi amerikan futbolu temalı filmdir.
bir futbol takımına antrenörlük felan yapsaydım*, muhtemelen her maçtan önce oyuncularıma bu filmi izletip, topuna gazın allahını verirdim diye düşündürten film. james woods, jamie foxx, dennis quaid de filmin bonusları.
james woods'un duzenbaz rollerinin bir ustadi oldugunu ufakta olsa bize kanitlayan film.
Soundtracklerine hasta olduğum filmdir.Özellikle LL cool J -Shut'em Down ve Missy Elliot - Who you gonna call şarkıları çok iyidir.
geçen gece 2.kez izlediğim çok güzel bir film. al pacino yine müthiş. jamie foxx süperdi, hele ki kustuktan sonra...
al paçino'nun mükemmel bir performans sergilediği kaliteli film.

(bkz: peace by inches)
benim de izledigim ve al pacino'nun bahsedilen o meshur performansi neresiyle gosterdigini merak ettigim filmdir. hic yakisiyor mu lan adama ersun yanal tripleri, kendinize gelin lan.
mother fucker, fucking bitch, sonova bitch gibi gırla giden küfürleşmeleri çıkardığınızda, karşılıklı dialogların birer özdeyiş tadında olduğu film. her bir cümle üzerinde özenle düşünülüp hazırlanmış. beni en çok düşündüren sahne :soyunma odasında takımın kadrolu rahibi ile dua ediyorlar. rahip inaçlı olmalarını öğütlüyor ve "siperlerde tek bir ateist bile göremezsiniz" diyor. Oliver stone'un filmi olduğunu düşünürsek bunu şu şekilde de söyleyebiliriz;
birbirinizin canına okumak, kanını akıtmak istiyorsanız bunu din adına yapmanızda bir sakınca yoktur. din size, sizden olmayanları sikertme yetkisini verir.
Benden yaşça büyük nesil Al Pacino'yu Godfather I,II,III ve Scarface ile izleyip beğenmişken, ben Al Pacino'yu ilk bu film ile izledim ve beğendim. Tek kelimeyle kusursuz bir oyunculuk. fucking awesome.
hakkı yenmiş, underrated Oliver Stone filmi.

bu film içinde her biri gelenek, güçlü, efsane, isyankar, kahraman ve yıldız mertebesine ulaşmış kişilerin epik çatışması destansı bir şekilde konu alınmıştır.
eski yapım olmasına karşın tekrar tekrar izlenebilirlik ve aynı heyecanı yaşatabilme imkanı sunmaktadır. dört gözle filmin sonunu, maç içi aksiyonu ve skorları takip ederken sürenin nasıl geçtiğini anlamamaktasınız ancak gişede istenilen başarıyı yakalamadıgını da hatırlatalım.

esas olarak futbol dünyamıza da ışık tutmakta olup cap ve luther'in yönetim tarafından nasıl bir anda gözden çıkarıldıgını esefle karşılıyorsunuz. emektar olarak adlandırılan futbolcularımızın halini varın siz düşünün.

gerçek futbol için çekilecek versiyonunu beklemekteyiz. bakalım o büyük insan kim olacak!
al pacino'nun sırf o 4 buçuk dakikalık konuşması için bile tamamı izlenebilecek filmdir.
gerçekten sıkı film. sadece al pacino'nun sırf o final konuşması için bile izlenebilir. ayrıca Oliver Stone gerçekten büyük yönetmen. filmden bir an olsun kendinizi alamıyorsunuz. harika film. izleyin ve izlettirin.

http://www.imdb.com/title/tt0146838/?ref_=ttfc_fc_tt

ha son olarak söylemeyi unutmuşum; al pacino. *
(bkz: Unus pro omnibus omnes pro uno)
--spoiler--

sharks rolündeki lawrence taylor'ın çok az bir replikle neredeyse al pacino kadar akılda kalmayı başardığı film. oyunculuğu bana göre yerlerde olan cameron diaz'ı da iyi idare etmiş senarist ve yönetmen ikilisi. onun dışında al pacino bildiğimiz gibi, jamie foxx pislik gibi davranmayı becerse de iyi adama evrilmeyi pek kotaramamış.

spor filmlerinde en büyük zorluk spor anını yansıtmayı becermek. nasıl çekerseniz çekin gerçek sporcunun saha içindeki gördüklerine ulaşması zor oluyor. amerikan futbolu hem bu açıdan sinema için iyi bir spor, çünkü konuşmalar ve ani hareketlere dayanıyor, hem de yönetmen gerçekten maç anlarını, savaş filmlerindeki savaş sahneleri gibi çekerek akıllılık etmiş. konu olarak bir spor takımındaki her çeşit rolü yansıtmış, tecrübeli ama güçten düşmüş kaptan, yeni parlayan yıldız, takımın abileri ve disiplinsizleri.

senaryo olarak çok üstte olmasa da güzel oyunculuklar ve maç sahnelerini yansıtışıyla gerçek bir spor filmini izleyiciye yansıtan oliver stone sayesinde güzel film olmuş.

a klas efsanevi filmlerde yer almasa da, unutup gidilecek sıradan bir filmde değil, b klasın üstlerinde yer alır.

--spoiler--

gerçi 16 senelik filmi anlatırken spoiler vermek de garip de, olur ha izlemeyene ayıp olmasın dedim, izlemeyen sakin bir zamanında izlesin.