bugün

(bkz: gölge etme başka ihsan istemem)
dağlara taşlara karşı master yapmanın hafifliği yine bu antik çağlara denk düşer.
üzerlerine giydikleri şile bezimsi o uzun entariyle bir alakası olabilir, zira efil efildir.
bu hafifliğin bir benzerini günümüzde hindistan diyarlarındaki sadular yaşar. halktan bunlara bi hürmet, bir saygı ki sorma gitsin, ooh mis valla. ekmek elden, su gölden, marijuana tarladan.
filozofların don giymemesinden kaynaklanır, dal taşak salmış çayıra püfür, püfür oh misler gibi o adamdan net düşünebilecek var mıdır şu dünyada ?
sokrates tenezzül edip yazıya geçirmemiştir dahi, platon'un diyaloglarından erişiriz erdemine.
sokrates'i ve hypatia'yı bilmiyor demektir kişi.
konuşabilmekle ilgili olan durumdur. herkes düşünür ama herkes fikirlerini açıkça, korkmadan ifade edemez. antik çağda da modern çağda da geçerlidir bu. fikirlerini açıklayanlara "filozof", açıklayamayanlara da "pısırık lan bu" der el oğlu. biri açıkça söyler hafifler, biri açıklayamaz derdini, dertlerinin ağırlığından ezilir gider.
adamın kafası rahat, şimdikiler gibi ay sonunu düşünse felsefe yapmaya kafa kalmazdı.
fenerbahçe yok, sneijder yok, fox tv yok, ümraniye sapığı yok, kemalistler yok, şakirtler yok, seri eksi oy veren ibne yok, san marino yok, ince uçlu şarj aleti yok, anahtarı evde unutmak yok, büt yok, final yok, aziz yıldırım yok, sinem kobal yok, en önemlisi de zall yok lan zall yok!
Zaten senden önce adam gibi düşünen yok oh ne ala lan şimdi ben ne atıp tutsam nasolsa yiyecek olan var demenin hafifliğidir.
zaten düşünecek çok zaman var. vergi yok, ev kredisi, araba kredisi yok, okullarda kredili sistem yok, trafik yok, sebze ve meyve organik, beyin fişek, ben de filozof olurdum amk.
ekmek elden su gölden felsefesine tamamen ters düşen hafifliktir.
Oldukça rahat olmuştur. Zaten filozoflar çok rahat yasayan milletlerden çıkmıştır.

Bütün gün yan gelip yatıp ulan nasıl var olduk acaba diye göt devirip düşüren filozoflardır.