belki bir kış sogugunda donan, belki yaz güneşinin altında kavrulan ciyaklayan minik bir kedi görürsünüz. Hatta kediler görürsünüz. Bu durumda yapmanız gerekenlerle ilgili bir baslık bu.

Gözleri açılmış bir yavru kedi yaklaşık 1-2 haftalıktır. Ama bazen 2 haftadan buyuk yavruların da gozlerı kapalı olabılıyor. Bu yavrunun gözlerinde şişlik ve akıntı varsa bu iltihap belirtir. veterınerden temızleyıcı losyon alarak kolayca sorunu cozebılırsınız. Yavru kedılerın gozlerı uzun bır sure mavi olur.

Yavru kedıyı eve aldıgınızda yapacagınız ılk sey tuvalettır. Cunku ne kadar suredır tuttugunu bılemezsınız ve tuvaletin uzun sure tutulması zehirlenmeye sebep olur. Yavru kedılere tuvaletını annelerı yaptırır. Bunu yalayarak gerceklestırırler. Sız de ılık su ıle ıslatılmıs bır pamugu gobegı ıle poposu arasında yumusak masajlar yaparak hareket ettırırsenız kısa surede çişini ya da dışkısını yaptıgını gorursunuz. Dışkılama gerceklesmeyebılır. Uzun surmedıgı surece sorun degildir. Ama çiş cok sık gelir. Dışkı kaskatı olmayabılır hafıf cıvık olabilir ama ishal seklındeyse bır veterınere goturmenız gerekır. Ishal yavru kedıler ıcın öldürücüdür. Bol sıvı alması gerekir.

inek sütü kesinlikle verilmemelidir. Laktozsuz inek sütünü (buyuk marketlerde satılır) verebılecegınız soylense de en saglıklısı bır veterınerden kedı sutu tozu almanız en dogrusudur. Bu süt anne sutune en yakın sut olacaktır. inek sütü içerdiği yüksek laktozdan dolayı ishale sebep oluyor.

Kedıyı beslerken ufak bir biberon ya da ıgnesı cıkarılmıs sırınga kullanabılırsınız. Sabırla onu bogmayacak sekılde azar azar ıcırın. Süt ılık olmalıdır. Sıcak ya da soguk süt zararlıdır. Beslemeye yavru reddedene kadar ya da gobegı hafıfce sısene kadar devam edin.
Beslemeden az sonra tuvaletı tekrar deneyın.
Sonra bir sıcak su torbası bulun. O yoksa sıcak su dolu pet sıse de kullanabılırsınız. Onu bır gazeteye ya da bir kumaşa sarın. Asla yavruyu dogrudan sıcak su dolu torba ya da sıseyle temas ettırmeyın. (ben hijyen amaclı kagıt havluya sarardım gazetenın harıcınde, yani sıcak su torbası gazeteye sarılır uzerıne kagıt havlu konur) . Sonra bu torbayı bır koli içine yerlestırın.

Kolide biraz bosluk kalmalı ki cok sıcak gelirse yavru kacabilsin. Sonra yavruyu kutunun içine koyun. Bolca delik açın kutuda. Sonra uzerını kapatın.

Yavru 4 haftalık olana kadar sıcak su torbasına devam edin. Yaz geceleri bile onlara soguk gelir.

Sütten kesilme dönemi 5-8 hafta arasıdır. 5. Haftada kedıler lapa mamalar yıyebılır. Ama sut yıne de gereklıdır 8. haftaya kadar.

Ayrıca yavru kedıye karsı nazik olunmalıdır. Kemikleri yumusacıktır. Yuvaları yerde olmalıdır ki bir yerlerden dusmesınler.

Asla yıkamayın. Asla pire damlası yapmayın.

Omzunuza koyup parmagınızla sırtına vurarak gazını cıkarın.

3-4 saatte bir beslenmelilerdir. Zaten ciyaklayarak haber verırler acıktıklarını.
kesinlikle herkesin öğrenmesi gereken bakımdır. zira biz sadece süt ile yaşatmaya çalışmıştık sokakta bulduğumuz bir kediyi, ama ölmüştü. belki hastalıktan ölmüştür sokaktan hastalık kapmıştır. bilemiyoruz.

bu arada bu kadar yazıyı nasıl mobil'den yazdın bacım. helal. *
yaklasik 1 ay once denedigim hadise. size tek tavsiyem kesinlikle anne sevgisine ihtiyaci var, emziren bi kedi anne bulmaya calisin, o kesinlikle kabul ediyor. ha diyelim ki bulamadiniz, ozaman mutlaka ama mutlaka sicak tutun. yok bizim ev zaten sicak biz pisiyoz demeyin, su isitin koyun plastik siselere koyun, ustune birseyler ortun ki yakmasin yavrucugu. ha ayrica anne sutu tozu bulamazsaniz sutun icine 2 yumurta sarisi, tereyagi, ve icine 1 kup seker koyun, mikrodalgada isitin. ve tuvaletine gelince, pamuga gul suyu dokun ve karnindan poposuna dogru masaj yapin o zaten yaar kendisi devamini. isiniz cok zor, kolay gelsin!
ilk entryde anlatıldığı üzere çok zor bir iştir ancak bir can'ı hayata bağlamanın verdiği mutluluk, onun bağlılığı, şapşallığı, huzuru bütün emeklere değer.
6 tane yavru kedi sokakda, bir koli içinde bulunmuş ve eve getirilmiştir.
henüz anne sütü ile beslenme aşamasında olan bu yavrular, bebek gibi 1-2 ay boyunca bu yavruları sokağa atan insana her gün küfür edilerek bakılmış ve bazen insan kendisini bir erkek olduğu halde anne gibi hissetmesine neden olmuştur.

kısacası; zor iş.
bir cana bakmak ve sorumluluğunu almak.
bir haftadır evde baktığımdır.
uludağ sözlüğü açtığım da direk karşıma çıkandır.
iyi denk gelmiştir.
evlat gibi benimsemenize neden olacak hadise. sevimlilik abidesi bi evlat sahibi gibi olacaksınız.
sık sık yaptığım bir şeydir. neredeyse tüm inceliklerini biliyorum. epilepsi krizi geçirenini bile gördüm.
bizim bahçeye de yavrulamış. çok acıyorum. daha önce kedi de beslemedim. bıraktım öyle anası gelip emziriyodur diye.
süt anne bul.
Emzir diyecegim olmayacak.

Ciddileşelim. Yavru kediler için kedi sütü tozu kullanışlı lakin inek sütü ile verilmemeli. Eğer bu yapılırsa kedi ishal olur ve aşırı su kaybından hayati tehlike oluşabilir.
Birkac gün(5 haftaya kadar) idare edilirse lapa mamalara geçilebilir. 8. Haftadan sonra da NE yiyorsanız verin gitsin ama en iyisi yeterli olgunluğa kadar önerilen mamalar ile beslemektir.

Ayrıca bir arkadas yukarıda yazmış, veteriner kesinlikle ziyaret edilmeli. En azımdan parazit bakımı için.
inek sütü ve ürünleri kedilerde ishal yapar, yaş mama için biraz erken ama başlanabilir. veterinere götürürseniz bağırsak paraziti var mı yok mu sorabilirsiniz çünkü kedilerde ishalin asıl kaynağı iç parazitlerdir. diş etlerine bakın, sizin diş etlerinizle aynı renk olması lazım. çok beyazsa anemiktir, bu da parazit varlığını gösteriyor olabilir. yürümesi büyüdükçe düzelir merak etmeyin. eğer yaş mama yerse içine protein tozu atabilirsiniz gelişimine yardımcı olsun diye. o kediye yardımcı olacak yüreğe sahip olduğunuz içinse çok teşekkürler. ayrıca bazı yavru kedilerin genetik hastalıkları olduğu için anneleri terk edebiliyor. eğer öyleyse ve bu yavrunun kurtulma şansı yoksa ona elinizden gelen en iyi yaşamı sağlamış olursunuz, bu da onun küçücük hayatı için her şeydir.
Verilen sütü yarı yarıya su ile karıştırmak gerekir. Bu şekilde baya yavru kedi büyüttüm. Bunun dışında bir şey vermedim.
Bir an önce öğrenmem gerek annesi olmayan yavruya nasil bakılır
Bugün yavru zehirlenmiş veterinere götürmüşler geldiğimden beri annesi yavruya saldırıyor neden bilmiyorum
Daha 25 günlük falan sütten kesilirse ne olacak vs bilmiyorum bilen varsa anlatsın.
Yavru yarim saattir vik vik ciyakliyor annesini kovuyorum saldırdığı için aç mi şimdi ne vericem bilmiyorum.
ılık suya batırdığın pamukla karnına masaj yap. yoksa kakasını yapamaz ve ölür yavru. süte de su karıştırarak ver cırt cırt olmasın diye.