bugün

kaldı mı kalmadı mı belli olmayan imajdır.
(bkz: üniversite tercihi yapacaklara tavsiyeler)
(bkz: okul değil ekol)

(bkz: mülkiye)
embesillerin anlayamayacağı imajdır. onun için de mülkiye efsanedir. (bkz: önce mülkiye sonra türkiye) sadece inek bayramı yeter be!
yakın tarihte en iyi burhan kuzu'nun bildiği imaj.
Sadece adı kalmış imajdır. Bilmem kaç binden öğrenci alır olmuş okuldur kendisi.

En iyi hocaları özel üniversitelere ya transfer olmuşlardır ya da yarı zamanlı ders vermektedirler. ingilizce eğitimleri yok gibi bir şeydir.

Sadece bazı eziklerin ağzında biz mülkiyeliyiz sakızı dolaşmaktadır. Zamanında bu okulu tercih etmeyen bizler bunlara kıçımızla gülüyoruz efendim.

Edit: Tamam yüz yıllar önce bir ara amenna siz de iyiydiniz başkan bir şey demiyorum. Günümüze gelindiğinde ise bilmem kaç bininci olmuş elemanın yazdığı, kendini tatmin etmek için de sağda solda gezip, ben mülkiyeliyim bıdı bıdı diye gezdiği okuldur.

Bilkent, Koç, Boğaziçi, Galatasaray, TOBB ETÜ vs. gibi okulların yanında esamesi okunmaz hale gelmiştir artık. Avam tabakası kendini tatmine devam etsin, biz yolumuza bakarız.

Not: Bana Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakiltesi'nde okuyamamış diyecek adamı bütün mat2 netleri çıkarılmış EA2 puanımla ezerim. Sen şu yukarıda gördüğün okullardan birine girebilseydin böyle demeyecek, böyle konuşmayacaktın.
mülkiye'de okumayı başaramamış sikiklerin birbirinden klişe ithamlarla bıkmadan kafa siktikleri durumdur.

1-mülkiye'de halen daha baskın oran, onur karahanoğulları, cem eroğul, erdal ünsal gibi nice akademisyen mevcuttur. gidenlerden en kodamanları ilber ortaylı ve m.ali ağaoğulları'dır. bu tarz transferler de her devlet üniversitesinin başına gelmektedir.

2- dandik olduğu iddia edilen mülkiye, kpss ortaya çıktıktan beri her sene birinciyi çıkartmaktadır. zira sikikler mülkiyeli olmanın bu ayrıcalığını da anlayamazlar

3- içindeki özeleştiri kültürü, inek bayramı, verdiği eğitim(sadece öğretim demiyorum) verdiği ekol dışardaki dalyarraklardan tarafından anlaşılamaz.

4- bu okul öyle bir okuldur ki içinden tek tip sucuk çıkmaz. hizbullah lideri de çıkar, pkk lideri de, anap lideri de.
Adının bile dışarıdan bakan birine göre imajı kalmamış okuldur. Ankara üniversitesi siyasalın herhangi bir bölümünde okuyan biri ile konuştuğumda direk şu diyalog vuku buluyor.
- bölüm ne senin?
- mülkiye
- bölüm mü o fakültenin adı değil mi?
- siyasal bilgiler çalışma ekonomisi (ya da iktisat, işletme, maliye diyorlar)
daha konuşamadan lafa atlarlar.
- bizim bölümün Türkiye deki en iyisi burası, mülkiye bir kere adı var. bütün ünlü siyasetçiler buradan çıkmış.
- iyide senin bölüm çalışma ekonomisi
- evet ama mülkiyeden mezun olan herkez siyaset bilimci unvanı alır.
- siyaset bilimi ve kamu yönetimi okuyan ne alıyor o zaman?
- o daha bir siyaset bilimci, hem meslek alanı farklı.
- hmm ok kib bye
şimdi değerli arkadaşlarım bu gibi çeşit çeşit zırva dinlediğim için imaj falan kalmadı. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü neyse de o bir nebze daha bu konuşmayı yapar. fakat maliye, iktisat, işletme, çalışma ekonomisi, uluslar arası ilişkiler size ne oluyor. siz sonradan dahil edildiniz bu fakülteye esas mülkiye siz değil siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümüdür. Bütün bölümlerde ki öğrencilerde biz Türkiye'nin sahibiyiz, ülke bizden sorulur, geleceğin milletvekilleri, bakanları biziz havası var. şimdi hele ki işletme, uluslar arası ilişkiler bölümlerinde kiler bizim bölümler odtü den iyi demiyor mu? kendini kandır odtü dekiler seni yabancı dilleri ile ezer. bu bir gerçek ki Ankara Üniversitesi siyasal geçmişine sırtını dayıyor, ama bu bir yerden sonra sıktı be dostlarım.
sırrı süreyya önder in okumuş olduğu bölümdür. bitirenlerin genelde ülkenin siyasetinde etkin rol almasıyla oldukça iyi bir imaja sahiptir.