bugün

yapılması gereken tek harekettir. aksi takdirde bu diktatörler bizleri ciddiye almaz.

neden mi? çünkü, ben çerkesim, çerkesçe-abhazca eğitim istiyorum! laz kardeşim için lazca, kürt kardeşim için de kürtçe eğitim istiyorum.

yıllar yılı bu devlet, türk halkını da bu oyununa alet ederek bir arada yaşamayı öyle ya da böyle başaran bu unsurları sömürdü, asimile etti ve vatandaşlık bağı denen kokuşmuş faşizan olguyla bir kazanda eritiverdi. sopaya-silaha ve baskıya dayanan milliyetçilikle barışseverlerin içini çürüttü. ama artık vakit, direniş bayrağını çekme vaktidir zira eşref vakti çoktan geçmiştir.

ayrıca bu hak... bu hak, beynini 90 derece celcius'ta yıkatan embesil yazarların terörizm olarak gördüğü haktır. zira her eylem içinde şiddet barındırmadığı sürece meşrudur. hem, şiddet içermeyen eylemlere şiddetle müdahale eden yine sizin polisiniz değil mi? ey? özgürlüğüm senin küçük burjuvaca milliyetçiliğinden daha önemli.

tek yol sokaktır, tek yol asimilasyoncu-faşist tc devletine karşı sesi yükseltmektir, aksi takdirde bizim için çanlar çalıyor demektir. ya özgürlüğümüzü bu tiranlardan alacağız, ya da bunu denerken onların sözde adaletinin önünde yargılanacağız, ya da etliye-sütlüye karışmadan onurumuzu kaybederek yaşayacağız...

ve, bir halk için onurunu kaybetmek ölmekten bile beterdir, bir çerkes atasözünün dediği gibi;
pser şeriy, naper şefı.

canını ver, onurunu al!
türkiye cumhuriyeti devletinin milleti tektir, dili türkçe'dir. vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes kan bağı gözetmeksizin türk kabul edilir. bunlara uymayan yok biz türk değiliz ama türkiyede yaşıyoruz hakkımızı istiyoruz diyenlerin hepsi bölücü faaliyette bulunmuş sayılır. bu ülkede bir çok azınlık var. Bu azınlıklara başka statü vermek millet bütünlüğü sağlamlaştırmaz bozabilir. aksini yapan ya da düşünen bir takım şarlatanlar gibi dağa çıkabilir.

edit: ingilizce ile bu iptadî dilleri kıyaslamayın bari. biri dünya dili biri bir kaç km karelik alanda konuşulan bir dil.
büyük ihtimalle otobüslere molotof atıp anadilinde eğitim hakkı için birçok insanın yaşama hakkına saldırılacak eylemdir.
(bkz: eylem yapma demiyorum hobi olarak yap diyorum)
(bkz: anadilde eğitim istiyorum)
Not:uluslararası ilişkiler (ing) öğrencisi bir Türk'üm.
(bkz: yollar yürümekle aşınmaz)

zerre hoşlanmadığım demirel'in bir sözünü kullanacağım aklıma gelmezdi. bunu da kullandım ya, artık gözüm açık gitmeyecek demektir!

elbette insanlar sağa sola zarar vermeden birtakım haklarını talep ettikleri yürüyüşler yapabilirler. taleplerini doğru bulmamakla birlikte bu haklarını istemek için yürümelerinde bir sıkıntı yok.

beni levent kırca misali güldürürken düşündüren; düşündürürken üzen husus ise bir çerkesin türk devletinin sömürüsünden bahsetmesi.
nasıl bir sömürüymüş ki bu, rus zulmünden kaçan birçok kafkasya kökenli insana bu devlet kucak açmış. yetmemiş bilhassa istihbarat ve güvenlik bürokrasisinde en mühim makamlara gelmelerinde bir beis görmemiş.
ilginç!

devlet bizi sömürüyor denirken içeriye bir de "türkler" katılmış ki yazar aklınca burada meşruluk zeminini genişletmeye çalışmış. fakat biz uyaralım, yazar burada tribünlere oynamaya çalışırken çerkeslere dahi seslenemiyor.

yazımı murat bardakçı'dan bir alıntı ile sonlandırmak isterim. kendisi bir taraftan kafkasya kökenli birisidir. kürtçülüğe özenip tefrika çıkarmak isteyen azınlıktaki birkaç kendini bilmez çerkes için önemli bir yazı olabilir:

türkiye, çerkesler'e asırlar boyunca sadece âtıfet göstermiştir.

http://www.haberturk.com/...ir-cerkes-acilimi-eksikti
Saçmalıktır. Çokbaşlılık istemektir. Ülke yok olsun istemektir.

(bkz: ihsan yıldırım)

bu ne ciddiyetsizliktir, bu ne adamsendeciliktir,
bu ne ben yedim ya rabbi şükürcülüktür. Bu nedir ya?
haklı bir taleptir, meydanlar bizimdir. ya anadilde eğitim ya anadilde eğitim başka türlü çıkış yolu yoktur sedece kürtlere değil çerkes lere lazlara kürtleri bu hak verilmeli aksi halde bu gasp edilen hakları kardeş halklar alacaktır, yaşasın halkların kardeşliği. tekçi ve faşist zihniyete karşı direnilmeli.
Dünyanın hangi ülkesinde yaşayan bütün toplumlara ana dilinde eğitim verilmiştir? Hiçbirinde. Özenmeye çalıştığınız Amerikada bilmem ne kadar italyan,alman,ispanyol yaşıyor ama ana dilde eğitim diye birşey yok resmi dilde eğitim var. Bu oyunlarla milleti millet yapan şey olan dilimizi unutturuyorlar.
bir çerkesin isteyeceği eylem değildir. bunu istese istese beyinsizin teki ister, ya da çerkes olduğunu söyleyip diğer çerkeslerin de beynini yıkayıp galeyana getirmeye çalışan biri. açıkçası beni uzun zamandır en çok kızdıran yazı bu oldu.
arkadaş ben merak ediyorum bu ezildiğini iddia eden toplumları kim eziyor ? hele de ezildiğini söyleyen bir çerkes olunca daha da merak ediyorum. bir çerkes "asimilasyoncu-faşist tc hükümeti" lafını kullanacak kadar ne zarar görmüş olabilir bu topraklar içinde ? "özgürlüğümüzü bu tiranlardan alacağız" derken hangi kısıtlanan özgürlüğünden bahsediyor olabilir acaba bir çerkes ?

arkadaşım kısacası sen neyin kafasını yaşıyorsun ? lazlar, çerkesler, romanlar bu ülkede hep sevilen sempati duyulan insanlar olmuştur ve türklerden ayrı bir millet değillerdir. ezildiğini dışlandığını söyleyip de bu ülkede ayrı bir dil konuşmak istemek tamamen art niyettir. kimsenin birbirini anlamamasına, birbirine yabancılaşmasına yol açar. mağdur edebiyatı yapıp böyle haince planların peşinden koşmayın.

son olarak söyleyeceğim şu, bunları düşünecek birinin çerkes olduğuna inanmıyorum. milleti galeyana getirme amacında olan bir hain bunu yapar sadece. tabi gerçekten çerkes olup da bunları yazdıysan, kimseyi zorla tutmuyorlar bu ülkede. daha iyi yaşayabileceğini düşündüğün bir ülke varsa oraya gitmekte özgürsün.

not: belirttiğim eylem çerkes dilini anarşistlik yoluyla öğrenmek istemek ve sadece çerkesce konuşarak kendini türklerden ayırmaya çalışmaktır.
-ben de egeliyim ege şivesinde okul istiyorum -nişiliyonuz -nörüyonuz lan
-vatan için ölürüm!!
-gibi.