bugün

gelişmiş orta menzilli havadan havaya füze.
savaş uçaklarından fırlatılan yeni nesil bir orta menzilli havadan havaya füzedir.
amerikan hava savunma sisteminin en gelismis havadan havaya fuze sistemidir. Menzili en uzun fuzedir.
advanced medium range air to air missile. türkiye'nin f-16 modernizasyonu kapsamında da alımını yaptığı füzeler bildiğim kadarıyla. f-16 modernizasyon projesi kapsamında amerikalı, ingiliz ve israilli şirketlerin mühimmatlarının alımı yapılıyor.

yahudiliğin peygamberi hz.musa'nın babası olan hz. imran'a yahudiler amram derler. ikisi arasında bir ilinti var mı bilemiyorum, yazılı dursun burada.

(bkz: hz imran)
kur'anda da adı geçen hz.imran için
(bkz: ali imran suresi)
abd tarafından türkiye'ye 107 tane satılacak olan füze.

http://www.sabah.com.tr/h...4332973F437725293178.html
işçi ve emekçilerimizin , memurlarımızın vergileriyle alınan füzelere verilen amerikan ismi. Gerçi adı türkçe'de olsa bok boktur. Götünüzde patlaması dileğiyle.
yarraam'ı çağrıştıran bir füze. itiraf ediyorum sözlük, amraam'ı yarraam'ın hatun versiyonu olarak düşünmüştüm bir an. başka isim bulamadınız mı?
amerika'yı ekonomik krizden kurtarmak için atılan adımlardan birisi.

hadi bakalım abd gene iyisin!
- yarrak + am. Yumuşama (bkz: yarrağam)
- am +am. Yarrak'tan esinlenen (r) (bkz: amraam)
abd üretimi aim-120 amraam (Advance Medium Range Air to Air Missile)füzesidir. açılımı gelişmiş orta menzilli havadan havaya füze olarak türkçeye çevrilebilir.. air-to-air, havadan-havaya orta menzillidir. aktif radar güdümlü füze denilince akla gelir. uçak kendi radarı ile kilit atar ve füzeyi düşman uçağına fırlatır. füze fırlatıldıkdan sonra uçağın hedefi vuruncaya kadar açağın kilitli kalmasına gerek duymaz. füze kendi radarı ile kilitlenir. isabet oranı en yüksek güdüm sistemine sahiptir. birçok batılı ülkenin envanterinde mevcuttur. en modern rakibi avrupanın ürettiği meteor füzesidir. amraamın etkili menzili 72km+ dır.
sl-amraam olarak (surface launch-amraam)karadan havaya amraam da diyebiliriz, hava savuma sisteminde kullanılmıştır. fakat yerden ateşlendiği için füze menzili kısalmıştır. sebebi ise havadan ateşlendiğinde tırmanmak için fazla enerji harcamaz, ancak yerden ateşlendiğinde 5 km yükselecek ise enerjisinin büyük bir kısmını bellirlenen irtifaya yükselmek için harcar ve menzili azalır.