bugün

Nan arkadaş, bu ülkede herkes alternatif tıp fakültesi mezunu olmuş da, haberim yok.

Burda alternatif tıbbın yeminli sözcüsüymüşüm gibi davranmak istemiyorum. Ateşim çıkınca doktora giden doktorun verdiği ilaçları kullanıp iğnesini yaptıran biriyim. Kolumu kırınca çıkıkçı şaban yerine bir ortopedi uzmanına görünüyorum. Fakat grip olunca antibiyotik almak yerine nane-limon kaynatmayı ya da ıhlamur içmeyi tercih ediyorum. Zaten grip için ne derler bilirsiniz: “ilaçla yedi gün, ilaçsız bir hafta”. bol bol istirahat edeceksin işte, dahası ne..

Ama şöyle bir durum var abilerim, ablalarım, amcalarım, teyzelerim..

Doğruluğundan emin olmadığımız bazı şarlatanların ürünlerini sosyal medyada ”Rus bilim adamından taze çıktı, kesin çözümmüş”, yayalım arkadaşlar diye bir başlık atarak neden paylaşıyorsunuz? Yani sırf daha çok tıklanma uğruna yalan yanlış bilgileri yaymak ne kadar doğru? Ve siz bu tür bilgilerin doğruluğunu sorgulamadan inananlar, neden körü körüne inanıyorsunuz?

Düşünüyorum ve bu yüzden içinden çıkamadığım bir fosseptik çukurunda buluyorum kendimi. Küçükken anneme karnım ağrıyor dediğimde “iki osur geçer” derdi. Yada kolum galiba kırıldı anne çok ağrıyor dediğimde “kırık olsaydı yerinde bile duramazdın” kırık değildir o cevabını verirdi. Grip olunca da yukarıda bahsettiğim gibi nane-limon kaynatırdı. Bizlerin alternatif tıbbı bunlardı. Zararsızdı yani.

Nann babasını satayım ortalık şarlatandan, insan hayatını hiçe sayan, sadece cebini doldurmaya bakan üçkağıtçılardan geçilmiyor. Yapmayın arkadaşlar. inanmayın ne olur. Yok ben inanıyorum sen kim oluyorsun da benim inancımı sorguluyorsun diyorsan eğer, bari bu tür paylaşımları sosyal medyada paylaşmayın. Yetkisiz kişilerce yapılan uygulamalar sonucu, insanların şifa beklerken sağlıklarından olmasına sebep olmayın. insanların iyileşme umuduyla yok yere para harcamalarına da sebep olmayın. Bunun cinayetten ne farkı var ki.. iyileşmesini beklerken, hastanızın ölümünü hızlandırmayın. Doktorunuza sormadan (bitkisel bile olsa) hiçbir ilaç kullanmayın. . Sonra vicdan yaparsınız, ”hastamızı kurtarmak için her yolu denedik” diyerek kendinizi teselli edersiniz ancak. Doktorlar sizin düşmanınız değil! Gerçekten de elllerinde ne var ne yoksa sizi iyi etmek için kullanmaya çalışıyorlar. (Geberirse doğanın kanunuydu, gebermezse bizimdir mantığını yemiyoruz artık .)