bugün

Türkiye nin uzaya göndereceği ilk Türk pilot. Hava kuvvetlerimizde f16 pilotu.
02.12.1979 mersin doğumlu.
hava harp okulu elektronik mezunu. abd'de yüksek lisans eğitimi almış. 20 yıldan fazla hava kuvvetleri komutanligi'na hizmet vermiş birisi.

2023 yılının son çeyreğinde iss'de 2 hafta kalacagi açıklandı.
akp li değilse bende bişey bilmiyorum.
Gözlüklü olan mı bu? Gözlüklü astronot mu olur diyecem oysa.
Hayret lan, trabzonlu değilmiş, çok şaşırdım.
18 Ocak 2024 saat 01.11 de uzaya fırlatılacak ilk türk.
Evet artık millet uzaya gidiyor biz neredeyiz sözü tarihe karışıyor.
Gök Tanrıya yakınlaştınız. Binlerce yıl taptığınız ama sonra yalnız bıraktığınız tanrınıza. Şimdikini ne zaman bırakacaksınız. nereye gitmek istiyorsanız oraya gidin.
Gurur duyuyoruz.

https://youtu.be/v7EQfnFosHE?si=9bArTD249zX65lbp
Uluslararası Uzay istasyonu'nda 14 gün kalıp, orada bazı bilimsel deneyler yapacak vatandaşımız.
görsel

Astronot, uzayda araştırma yapan bilim adamına denir.

Bir F-16 pilotunda bu kabiliyetlerin hepsi Yok. Sadece hava aracı kullanma kabiliyeti var.

Astronot olmak için illa pilotları mı alıyorlar ?.

Başka kimse yok mu ?.

Bu ülkede bilim insanı yok mu astronot olmak için yav.

ilginç.
Kendisi hava harp okulundan “elektronik mühendisi” sıfatı ile mezun olmuş bir savaş pilotudur. Ayrıca uzay seyahatinde mekiğin pilotaj bölümünde görev yapacaktır. Bu nedenle de pilot olması da ayrıca elzemdir. Zira nasa astronotlarının da hatırı sayılır bir kısmı pilot yeterliliğine sahiptir.
iyi güzel diyorsun abi de.

Bu adam 14 gün kalıp gelecekmiş.

14 günde çeşitli deneyler yapacakmış.

Ne deneyleri yapacak merak ettim.

Bence bu ülkede daha kabiliyetleri kişiler mevcuttu bu iş için.

Ama gidecek 2 Türk'ün ikiside elektrik mühendisi.

Elektrik önemli elbette de. Sadece elektrikçi mi lazım oraya.

Yani bilemedim.

Değişik.
olaya ''uzaya çıkan ilk türk astronot'' olarak baksak sadece mantıklı ve yeterli olmaz mı şimdilik?
Gece 01:11de yola çıkacak diye okumuştum. Acaba yola çıktıktan 30 dk sonra ulan ben ne nane yedim demiş midir? Geri dönüşü de yok. Uzaya gidiyon be abi. Ne cesaret aq.
eksi sozluk hic bir siki begenmeme timinden bir eleman aramiza sizmis galiba.
amerikanin ilk astronotlarinin neredeyse hepsi askerdi. astronotlarin kaci bilim insaniymis acaba.
Ben olsam yarı yolda abi indirin indirin benim yükseklik korkum var derdim. Daha gökdelene çıkamıyorum kaldı ki uzaya çıkayım. Valla uzay boşluğunda bir fırtına çıksa halat malat kopar marsa sürüklenirim. Evlerden ırak. Neyse astronotumuza hayırlı görevler diliyorum.
araç fırlatıldıktan sonra kaç basıyor bu lan diye kontrol edeceğine yemin edebilirim ama ispatlayamam.
Uzaya çıkan ilk türk astronot değildir. Sovyetler Birliğinde uzaya çıkan Türk astronot var. Bağımsız bir Türk ülkesinden dersen Kazak astronot var. Önce tespiti doğru yapalım.
Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk astronotudur ve bu bizim için önemli bir adımdır. Değerlidir.
Sözlük yazarlarına Askeri okulların diğer üniversitelerden daha prestijli olma şoku.
gözünüzde fazla büyütmeyin. ilk uzay turistimizdir. seçimlere malzeme olarak sıkıştırılmış bir eğitimle uzayda gezer durumda bulunacak bol bol foto çekip, dönünce badem bıyığı ile söz konusu partinin temsilcisi olarak balkonlarda birisiyle poz atacaktır. hadi yeni malzemeniz hayırlı olsun.
futbolcu olsaydı tanırdık ancak olmadığı için tanımıyoruz maalesef açık ve net.
tarihe adını yazdırıyor. allah yardımcısı olsun.
55 milyon dolar verilmiş şirkete uçuş için.hindistan aya roket indirmiş 73 milyon dolara.o para daha iyi kullanabilirdi.
uzaya çıkan ilk türk astronot. kendisini tebrik ediyorum.
Sözcü gasteside tebrik etseydi iyidi ama nerde o objektiflik.
Sanki uzay mekiği yapıp uzaya çıktı. Akp seçti, o da uzaya gitti. Nesini tebrik edeceğiz Alperin?