bugün

Puahahah diye güldürmüş masaldır gece gece.
Tarihin gördüğü en komik tırko zırvalarından biridir.
görsel
ancak rüyalarda gerçek olabilecek bir durumla övünmektir.
alpaslan atamızdır. saygımız ve sevgimiz büyüktür.
lakin eğer ancak 50 000 kişilik bir ordu kurabildiyse hazırlık döneminde bir boşvermişliğimiz söz konusudur.
türk, gelecekteki ihtimallere önceden hazırlıklı olmalıdır. en az düşmanın sayısı kadar bir orduyu önceden kurabilmiş olmalıdır.
yanlış anlaşılmasın amaç geçmişi eleştirmek değil bugün için geçmişten ders çıkarmaktır.
tabi şunu da gözardı etmiyoruz. belki 50 000 kişilik o ordu silah ve teçhizat bakımından karşısındakilerden çok üstündü. buna dair bir bilgi yok ya da ben bilmiyorum.
hani şöyle tanklı, zırhlı araçlı toplu füzeli bir ordu ile sadece tüfekli bir ordunun karşı karşıya gelmesi gibi.
yani işi şansa bırakıp kahramanlıklar bekleyeceğimize matematik ve fennin gösterdiği kurallarla mevcut veya ilerideki güçlüklerin büyüklüğüne göre tedbirli olmak lazım.

not: dedem kaçmış içime la. eski türkçe yazdım iyimi. az kalsın şerait, menfi falan yazacağdım.
1071 malazgirt savaşının kilidini açan peçenek türkleridir.
türkler hiç bir savaşı goygoyla, duayla, bedduayla kazanmamıştır.
türklerin tarihinde mahalle kavgası gibi çadır savaşları, kabile savaşları yoktur.

türklerin her zaferi ordu geleneğinin; yani komutanı, kurmayı, askeri donanım ve pusatıyla,
akıl, cesaret ve kazanma isteğinin doğal sonucudur.
bunlara sahip orduların kazanamayacağı zafer yoktur.

not: kırklar, yediler, sarıklılar her devrin yobazlarının palavralarıdır.
doğru taktikle mümkün olandır. total war oynarken bende aynısını tekrar tekrar yapıyorum yani ne var ki bunda?
cool story bro.
ben bu sözlüğü anlayamadım. türkçülük yapayım diyorum eksiliyorlar. bu olayla dalga geçiyorum daha fazla eksiliyorlar.
tarihte yerini almış müthiş olay. ben 500 bin diye biliyorum. 250 bin az olmuş. 1 türk tüm cihana bedeldir.
Tarihin yazdığı bir gerçektir. Müslüman türk ordusu vur kaç ve hilal taktikleriyle düşmanı alt etmiştir.

Bunu avrupalılar çok iyi biliyorlar. Onun için bizden çanakkale nin ve malazgirt in ruhunu almaya çalışıyorlar. Malesef için için başarmış gibiler.
Bizans ordusunun içindeki Türklerin zamanı gelince plana uygun olarak taraf değiştirmesinden dolayı kolay olmuştur.
dua edelim de bu komik ve hadsiz söylenti avrupalıların kulağına gitmesin sırf bu yüzden bir film çekip bizi rezil rüsva ederler.
türkün askeri gücünden şüphe edenlerin daha yakın tarihteki karboğazı baskınını araştırmalarını öneriyorum. modern ve donanımlı orduymuş, zavallılar. içinde türk geçen her şeye karşısınız.

http://galeri12.uludagsoz...bogazi-baskini_779888.jpg

edit: görsel eklendi.
Amk ilave atmayın yok öyle bişey .
savaş esnasında roma ordusundaki uz, kuman ve peçenek askerlerinin (ki bayağı bir yekun tutuyor bunlar) Selçuklu tarafına geçmesi ile roma Ordusu'nun düzen bozulmuş ve ortalık karışmış, ayrıca ağır zırhlı ve hareket kabiliyeti az roma askerlerine karşı hafif atlı Selçuklu askerleri'nin hızlı manevra kabiliyeti savaşın seyrini tayin etmiştir.Üstüne üstlük savaş esnasında roma ihtiyat birlikleri savaş alanını terk etmiş ve romanus dioegenes daha fazla dayanamayarak esir düşmüştür.yani 50 bin kişiyle 250 bin kişiyi yenmek gibi değil o iş.
Eleman dede yenildik diye ağlarken torun yendik diye seviniyor demiş

O dönem türklerin hristiyan olduğunu bilmiyordum.
ee geldiğin nokta ne adam sınırı kapatsa işe gitmek için binecek araba bulamayacaksın, ondan sonra atla işe gider mektupla haberleşirsin.
kişi başı herkes 5 asker öldürse kazanılacak ve kazanılmış savaş.

bazıları öldüremeden ölse, bazıları usta olsa 7 kişi öldürse o kadar da imkansız savaş değil. Bir de askeri zekasını katarsak komutanın biter.
bursa da trabzon'u yendi ne var ki bunda. şike şike.
Zannımca aktif asker olarak kullanılabilecek asker sayısını belirtmektedir. Örneğin bizim şu an 800 bin askerimiz var Suriye'nin 200 bin olsun. Bu 800 ve 200er binlerin hepsi aktif olarak çarpıştırılmaz. Böyle bir şeyin mümkün olması çok zor. Muhtemelen tarihte verilen bu sayılar mevcudu belirtiyordur.
Yoksa 250 bin adam kesmekle bitmez.
Yenmediyse, bin yıldır burada yaşayanlar kim afedersin?
Oran kesinlikle bu şekilde değildir. Aşparslanın kazanıp romanosun yenilmesinin sebebi romanosun savaş sırasında çok ağır ihanet uğramasıdır. Ve ihanet edenler kesinlikle Bizans ordusunda ki türkler değildir. Anlarılanın aksine onlar romanosa sadık kalmıştır. Romen diyojen saray entirikalarının kurbanı olmuştur.
hakikattir. Buna inanmayanlar 190 - 190 şeklinde icra edilen büyük taaruzu göklere çıkartırlar ama. bu ise tam bir Mantık yoksunluğudur.
Arap kaynaklarında bizans ordusu 750000inr kadar çıkıyor gerçekçi değil tabi. Ama sayısal üstünlük bizansta orası kesin.