bugün

nedim gürsel'in 5 martta doğan yayınlarından çıkacak olan kitabının adı.
nedim gürsel'in bu hafta çıkacak olan yeni kitabı. kitabın ismi ile ilgili soruya şöyle cevap veriyor yazar;

"Neden Allah'ın Kızları? derseniz, şunu söyleyebilirim. Bu, Kuran'ın, 'Necm' yani Yıldız Suresi'nde adı geçen üç dişi put: Uzza, Lat ve Manat. Ama isra Suresi'nde, 'Ne yani' diye Allah kızıyor: 'Size, sizin oğullarınız var da, benim meleklerden edindiğim kızlarım mı var?' Bu mealde bir ayet var Kuran'da. Çünkü Kureyş kabilesi bu taptıkları üç dişi puta Allahın Kızları diyor. Ve Peygamberin en büyük savaşı, bu kadın putlarla."

nedim gürsel okurları için ilginç bir deneyim olacağı kesin. çünkü bu eserinden evvel yayınladığı eserlerinin hiçbirinde rastlanmayan ruhani bir örgüde görülüyor yazar.

her ne kadar, "Allah'ın Kızları aslında 6. Yüzyıl Arabistan coğrafyasına yaptığım hayali bir yolculuk. Çünkü ayrıntılarıyla o çölü, o coğrafyanın Peygamberi nasıl etkilediği, imruü'l-Kays'ın iustinianos döneminde Bizans'a gelişi... bunlar benim okurlarımın aşina olduğu izlekler diyebilirim. Ve "imruü'l-Kays'ın" işreti bölümünde de epey ağır bir erotizm var." diye not düşse de kendisiyle yapılan röportajda.
yazarının "çekici bir kişiliği var" dediği muhammed'e* dair bir kitap.
(bkz: babasız kızlar balosu)
Yazar Nedim Gürsel'in çıktığı günden itibaren tartışma yaratan ve davalık olan kitabı. adanan hoca müridi Ali Emre Bukağılı gürsel hakkında "kitapta suç teşkil eden Allah, peygamber, kutsal kitap ve dinimizce kutsal sayılan değerler hakkında hakaret ve alay içeren bazı ifadeler olduğunu öne sürerek suç duyurusunda bulundu. işte tartışılan ve davalık olan kimi sözler;

- Muhammed, Haticeyle evlendikten sonra zengin oldu, ama adam olamamıştı (sf.164)
- Allahın başka işi yok muydu? (sf.165)
- "Kutsal kitabın kargacık harfleri" (sf.71)
- "Donsuz ibrahim"(sf.22)
- Allahı alaya almanın, Onunla laubaliliğin sınırlarını zorlamak istiyordu (sf.96)
- Muhammede bir cin musallat olmuş, onu ele geçirip kölesi yapmıştı (sf.147)
hakkında açılan davada takipsizlik kararı verilmiştir, satıştadır.

fena bir kitap değildir ayrıca, önyargısız okumak lazım.
nedim gürsele uzun zamandır beklediği popülerliği kazandıran kitaptır. yakında nobeli de alırsa şaşırmamak lazım.
dinci biri tarafından okunduğunda daha 16. sayfadan sonra yırtılıp atılabilir bir kitap. yazarın isim yapmaya çalıştığını salman rüşdi gibi olmayı arzuladığını düşünüyorum. bir dine mensup kişileri sinirlendirmek ve aşağılamak için ve haberlerde yer almak için iyi bir yöntem ancak basın fazla kurcalamadı ve unutuldu.