bugün

bu adama türk futbolu, türk futbolcusu ve unutamadığı maç atmosferleri hakkında soru soran muhabiri, sevgilisine "aşkım beni seviyo musun, seviyosan ne kadar seviyosun doru söle" diye soran angut sevgiliye benzetiyorum. aşşağılık kompleksi hücrelerimize kadar işlemiş.
ben bit kadar velettim bu adam manchester'in başındaydı, sakız çiğniyordu. o zamanlar babam premier lig sevdalısıydı. özellikle manutd'ın hiçbir maçını kaçırmazdı. şimdi babam rahmetli oldu, benim de bir oğlum var,(bit kadar velet) ve oturup manchester united maçları izliyoruz, alex amca sakız çiğniyor.
sadece 3 nesil bizim sülale gördük adamı, gerisini bilmem...

büdüt: geçenlerde annem geldiğinde yine manchester maçı vardı, tabii kadınlar ilgisiz, annem televizyona bakarken, "bu adam neydi lord falan mıydı" dedi, bizi yardı. o bile öğrenmiş adamın ünvanı falan olan biri olduğunu.
O başa geldiğinden beri manchester'ı yenen bütün türk teknik direktörlere gazetelerinin sir ünvanı vermesinin sebebidir kendisi.
kendine göre haklıdır sistem falan diye soru bekleyen adama maç ne olur diye sorulur mu.
biz 55 tane atarız dese daha mı iyi olurdu
bu gidişle 30 seneden fazla aynı takımın başında kalarak rekorunu gelişterecek büyük hoca.

son dönemde jose onu tahtımndan etmiş bile olsa sakızı ve gözlükleri ile gönülleri feth etmiş eşsiz teknik direktör. özlü sözleri, beckham a attığı kramponu, sakızı ile bir devrin en büyük ismi.
old trafford'un önünde ferguson sakızı satılıyormuş bir rivayete göre.
machester city'e yılın ayarını vermiştir kendileri.
kendisiyle calisma firsati yakalamis biri olarak yaziyorum bu satirlari.

oncelikle belirtmeliyim ki, inanilmaz derecede megolaman biridir. futbolcularini birey olarak degil, birer arac olarak gorur. onun icin varsa yoksa kisisel egolaridir, otesi yok.

futbolcularina saygi duymaz, ornegin az once yedek kulubesinden beni yanina cagirdi gir oyna dedi. olur dedim, 5 dk oynadiktan sonra tamam yeter gel otur dedi, tekrar oyundan cikardi.

kizdim, kizmam mi? ulan bizim tuncay a yapilmisti aynisi, butun ulke ayaga kalkmisti. benim icin de bagirsaniza ibneler.

neyse, imza: echuda. pes 2011 become a legend mode.
en çok lisede okuyan torununun okul maçlarını izlerken heyecanlandığını söylemiştir.
futbol dünyasının en büyük efsanelerinden manchester united'ı zirveye çıkaran ve orada tutan futbol ilahı..
kanaatimce bir bulldog veyahut pitbull kadar kuvvetli çene kaslarına sahip olduğunu düşündüğüm kişi. asırlardır sakız çiğniyor adam. ne zaman görsem tv çevçevesi içinde çenesi rahat durmuyor.

bir neden olarak kronik orta kulak iltihabı rahatszlığından muzdarip olabilir zira sakız çiğnemek iyi geliyormuş. gerçi kroniklik falan kalmaz bu performans sonrasında, maşallah.

ayrıca bu durumu nakite de çevirebilir bir sakız firmasının reklamında oynayarak, ihtiyacı yoktur paraya fakat sakız firmaları açısından bakarsak bir hazine. futbolu takip eden her adam bu kişiyi tanır zira. ***
yaşlandıkça bunayan, bunadıkça saçmalayan, saçmaladıkça manchester'ı yıpratan, çok bilen, çok bildiği için de çok yanılan, tahammülümü(zü) sonuna kadar tüketen, defolup gitmesini sabırsızlıkla beklediğim manchester unıted'ın baş belası.
babamın televizyonda her gördüğünde yav bu adam gene mi sakız çiğniyor yorulmadı mı la ağzın hala dediği şahsiyettir.
chelsea'nin 2-1 kazandığı maçın ardından hakem martin atkinson'ı eleştirip 5 maçtan men ve 30 bin sterlin para cezasına çarptırılan efsane teknik direktör.
dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı teknik direktörüdür kendisi.
1998 yılında manchester united a şampiyonlar ligi şampiyonluğu getirdikten sonra ''sir'' ünvanını almış, bu ünvanın ardından ingilterenin en iyi teknikdrektörü yakıştırmasını alacakken, ingilterenin gelmiş geçmiş en iyi tekdikdrektörü brain clough tarafından tarihi ayar yemiş büyük hoca. dolayısıyla, en iyi ikincilikte kalmış ve ne olursa olsun 2. olacak efsane hocadır. efendim olay şöyle vuku bulmuş. 98 de şampiyonlar ligi şampiyonluğu geldikten sonra ferguson sir ünvanını alır, 6 sene önce emekli olmuş döneminin morinho'su brain clough'a sir ünvanıyla ilgili ne düşünüyorsunuz diye sormuşlar, brain clough ise ''anlayabilmiş değilim, onda olandan bende iki tane var, bahsettiğim taşşaklarım değil, şampiyonlar ligi kupası ama bana bu ünvanı layik görmediler'' . bu derece sert bir açıklamada pekte haksız değildir brain clough üstad. 1975 yılında başında geçtiği nottingham forrest adlı klübü aynı sezon ikinci ligte şampiyon yapıyor, 1976 sezonunda premier lig şampiyonluğu yaşatıyor. daha bitmedi ardından gelen 1977 sezonunda bir kez daha premier lig şampiyonluğunun yanına şampiyonlar ligi şampiyonluğu ekliyor, 1978 sezonunda ise tekrar şampiyonlar ligi şampiyonu yapıyor takımı. bu başarısını günümüzde kadar bırakın başarabileni, football meneger oyunlarında dahi sıfır hileyle yapmak imkansıza yakın. ancak alex ferguson'un da hakkını asla yememek gerekir, günümüzde dünyanın en iyi teknirdrektörüdür. dünyada ise bana göre gelmiş geçmiş en iyi 2. teknikdrektördür.

(bkz: the dammed united)
2010-2011 sezonu sonunda manchester united'le 12. lig şampiyonluğunu yaşayan dünyanın faal olan olan en iyi teknik direktörüdür.

matt busby'in emekli olması sonrası 1969-1986 yılları arasında manchester united takımı berbat bir sürece girmişti. hatta bu yıllar arasında ligden düşmüşlüğü (73-74) bile vardır.

yıl 1986 olmuştur ve bir efsanenin doğuş sinyalleri herkes tarafından hissedilmektedir artık. Alex Ferguson ve asistanı Archie Knox ligi bir önceki sezon 11. sırada bitiren sönük bir takım devralmışlardır. ve artık efsane takımın temelleri atılmaya başlanmıştır.

ilk yılları sessiz ama derinden bir reform süreci sonrası, 1967 yılından beri şampiyonluğa hasret takım Ferguson önderliğinde 1993 yılında lig şampiyonu olmuştur. işte bu tarihten sonra istatistikleri alt üst eden takımın lig şampiyonluğu durumu :

1994, 1996, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2007, 2008, 2009, 2011 yılları.

görüyoruz ki en az 2 yılda 1 şampiyonluk kazanarak ingiliz futbolunun gelmiş geçmiş en iyi takımını yaratmayı başarmıştır büyücü ferguson.
(bkz: bir alex)
sir'ün futbol bilgisinin sınanacağı bir akşam kendisini beklemekte.
ona çok yakışır tekrar avrupa'nın en büyüğü olmak.
final maçında yakasında gül ile karşımızdadır.
sakızı ne zaman bırakacak acaba? *
papatyam'a bir tepki olarak yakasına çiçek takmıştır.
ağzında sakızla doğmuş olduğunu düşündüğüm sir.

büyük ihtimal sakızı ağzında ölecektir. ölümünden sonra birileri o sakızı ele geçirip açık arttırma ile satacak ve paranın amına koyacak, benden söylemesi..
28 mayıs 2011 manchester united fc barcelona maçında 87. dakikaya girilirken kameralar kendisine dönmüş, kendisi elleri titrer halde yakalanmıştır.
güncel Önemli Başlıklar