bugün

anlayamadığım durumdur. tunceli de dersim katliamını yapan devletin cumhurbaşkanı atatürk, başbakanı inönü olmasına karşın atatürkçülük yaparak kendileriyle çelişmişlerdir. gerçi devletin de alevilere karşı uyguladığı güçlü sindirme ve uyutma politikaları olmasa aleviler atatürkçü olmazdı muhtemelen. ancak yine de alevilerin atatürk ve atatürkçülüğe karşı bilinçli bir tutumu olması gerekirdi.
(bkz: deveye diken yaranır)
atatürk ün selaniklilerin çoğu gibi alevi-bektaşi olmasıyla ve kurtuluş savaşı öncesi hacıbektaş a giderek el öpmesiyle yakından alakalıdır.

birde kardeşler aleviler kimi sevip kimi sevmeyecekleri hakkında icazet almazlar. onlar tarihlerini iyi bilir.
şu anda alevilerin ve atatürk'ün tebrik edilmesi gerekirken olay çıkartmaya yönelik davranışlarda bulunan yazar söylemidir.
soyundan olan herkesin haklı olmayacağını bilmenin erdemini yaşarlar ve yeri gelirseülkesi için kendi soyunun yanlışını düzeltirler.

bügun hangi kürt çıkıp da "doğuda yanlış yapıldı ama masum insanlar ölmemeli!" diyebiliyor?
memleketi memleket olduğu için, Atatürk'ü de Ata Türk olabildiği için severler.
yok dersim yok sivas, çorum, maraş... eğer ki kin güttürmekse kimilerinin amacı yanlış yerde açtı tezgahı.
kimse yavuz sultan selim in yaptığı kıyımlardan bahsetmiyor tabii.
aleviler osmanlı döneminde gördüğü zulümlerden sonra ancak atatürk döneminde nefes alabilmiştir.
--spoiler--
anlayamadığım durumdur. tunceli de dersim katliamını yapan devletin cumhurbaşkanı atatürk, başbakanı inönü olmasına karşın atatürkçülük yaparak kendileriyle çelişmişlerdir. gerçi devletin de alevilere karşı uyguladığı güçlü sindirme ve uyutma politikaları olmasa aleviler atatürkçü olmazdı muhtemelen. ancak yine de alevilerin atatürk ve atatürkçülüğe karşı bilinçli bir tutumu olması gerekirdi.

--spoiler--

a.koduğum malı sadece haritada gördüğün vilayet hakkında yorum yapma, halen daha ermeni kökenli kürtlerden geçilmiyor tunceli... ve orospunun evladı yobazlar var bu ermenilere destek verenler.
dersim katliamından ders çıkarmadıklarının en büyük kanıtı.
görsel
tamamen bu vatana ait olduğumuzun göstergesidir.altında baska bir neden aramaya gerek yoktur.
atatürk'ün kurtuluş savaşında ve devrimlerde en büyük destekçilerinden olan alevilerin, dersim isyanı sırasındaki tutumlarının, cumhuriyetten yana olduğunu gösteren gerçektir.
aksi halde, bugün aleviler atatürkçü olmazlardı. dersim'de bastırılan, ayrılıkçı ve merkeziyetçiliğe karşı bir isyandır; her isyan gibi üzerine gidilmiştir. aşırılıklar olması, bastırılması mecburiyetine halel getirmez. o halde, aleviler neden atatürk'ü desteklemesinler ki ? daha sonra ve hala bugün, tunceli, sol karakterdedir ve chp iki milletvekilliğinin ikisini de almıştır. yöre halkı, dersim olayına farklı bakmaktadır. chp de ecevit'ten itibaren aynı chp değildir. ama, bu yarayı deşmek ve toplumu bu yönden de bölmek, germek ve tunceli'yi almak isteyenler bilinen gerçekleri saptırmakta siyasi fayda ummaktadırlar.
tüm aleviler değil ama pek çok alevide gördüğüm aklımın almadığı durumdur.
ben bir seküler yaşam süren sünni olarak atatürkçü olsam gayet normal durum ama alevileri aklım almıyor. varsa bir aklı başında alevi yazsın buraya.
1 sabiha gökçen'in anılarında var. adam sizin üstünüze bomba attırdı. sahi nasıl içinize siniyor sizi bombalamakla övünen kadının adında bir havaalaanı olması. ben bir sünni olarak YSS köprüsünü içime sindiremiyorum mesala.
2 bizzat katılan askerlerin hatıralarında var. bebeklerinizi bile süngülerle öldürdü
3 adam sizin cem evlerinizi kapattı. gizli gizli toplanıp cem yapıyordunuz. bir alevi arkadaşım anlattı. cem yaparken bir kişi dışarıda. bir kişi köy girişinde beklermiş jandarma gelirse haber versin diye. jandarma gelirse ışıklar kapatılırmış. bu "mum söndü" iftirasıda dönemin rejimin alevilere iftiralarındandır.
4 atatürk ve tek parti döneminde sünni islama bir balta vuruldu ise alevi islama iki vuruldu. yazılı kaynağınız kalmadı elinizde. makalat'ı bile sünni ler topladı bir araya getirdi en son.
uzar gider bu liste. ben alevi olsaydım her halde en nefret ettiğim tarihi karakterlerden birisi olurdu her halde.
https://www.google.com/am...-yol-deneniyor-26716h.htm
Bizi o yalanlarınızla boğamayacaksınız.
Edit: Hala enteresan diyen Cahiller var.
Taraf gazetesi Akit gazetesi yalanlarını yutturamazsınız!
ben sünniyim ve atatürkçüyüm ne var bunda.
güncel Önemli Başlıklar