bugün

ilginç değil, zaten aleviliğin temelidir hz. aliye duyulan aşırı sevgi.
beyni olmayanların zaten anlayamayacağı sevgidir. anlamayıp kendi kendilerine anlam çıkartırlar bu beyinsizler.

edit: müslüman olduklarına bu bahsi geçen beyinsizleri inandırmak durumunda da değillerdir zaten.
alevilerin bu konuda yadırganmaması gerekir, kendileri çok yerinde ve güzel bir iş yapıyorlar.

bende aleviyim, hazreti ali'yi çok seviyorum, peygamberimizin(s.a.v) damadı ve ev halkından biri sonuçta, sevilmez mi ? elbette sevilir.
hatalıdır. alevilik özünde bütün varlığı sevmek saymaktır. kendisiyle çelişen bir durum.

bunun sebebi anadolu aleviliği oluşurken iran dan geçen türkler olmuştur. şialığın hatalı bir yan tesiridir.
senelerce hakkında asılsız iddialar uydurulmuş, insanları bölmeye yönelik olarak bazı hassas dürtülerine dokunulmuş, toplumda bir aşağılık gibi görülmesine sebebiyet verilmiş mezheplerde ve ırklarda sahip oldukları mezhepleri ve ırkları hakkında tarihi, güncel, eleştirel olarak normal olarak görünenlerden daha bilgili olduklarını herzaman gözlemlenebilir. mesela sunniler hz. muhammed hakkında tarihi çok iyi bilgilere sahip değillerdir ama çevir bir alevi gencini hz. aliyi sor kitap gibi döktürür karşında.

(bkz: sunnilerin hz muhammed sevgisi)
herkes duymak istediğini duyar, görmek istediğini görür. misal ben her sabah yüzüne her su çarpışında "allah muhammed ya ali" diye dua eden iki tane ihtiyarla büyüdüm. onların olduğu cennete siz girebilir misiniz hiç bilmiyorum. ya da ben.
kimseyi ilgilendirmeyen sevgidir. birazcık da hayvan sevgisi olsaymış seni de severlermiş be gülüm.
alevilerdeki hz ali' ye bağlılık, sevgi durumu. yalnız esas bahsedilen hz ali' ye olan bağlılık değil de hz peygambere ali kadar sevgi duyulmadığı olunca, insan ister istemez şüpheleniyor yazarın tavrından. nasip ya, ne diyelim.

ali bizim şahımız
kabe kıblegahımız
mihraçtaki muhammed
o bizim padişahımız.
(bkz: (#5103024))

ali sevilmez mi hey dost. *
hz .alinin böyle bir ayrıcalık üstünlük farklılık talebi beyanı ve çalışması olmamıştır.

tamamen kişisel bir bağlılığın abartılmış mezhepleştirilmiş halidir. elbette insan sevilir. sevgiyi hakeden her insan sevilir.

hz.ali hayatı boyunca din mezhep hizip gurup vesaire kurmamıştır.
hz ali yi her müslüman sever. çünkü peygamber efendimiz in (sav) damadıdır, en öndeki sahabi efendilerimizdendir, müslümanlık aleminin halifeliğini yapmıştır, 4 büyük halifeden biridir. çok büyük bir insandır. büyük bir savaşçıdır. onu sevmeyen müslüman yoktur.

lakin alevilik te bazı sapmış kişiler vardır ki kendileri hz ali (ra) yi, hz muhammed (sav) den üstün görüyorlar hatta aslında hz alinin peygamber olması gerektiğini düşünüyorlar. bu düpedüz sapkınlıkdır hatta kur'an kerim i inkara kadar gider.aleviliğin aslını bilemem nereye dayanır ama bana göre olmaması gereken birşey. çok sapkın insan var dini kafasına göre yaşamaya çalışan. elimizde aslını koruyan kur'an-ı kerim gibi bir nimet var. siz neye göre bu sapkın düşünceleri düşünebiliyosunuz anlaması çok zor açıkcası.

edit : bu yazı tüm alevilere değil sadece yukarıda yazdığım sapkın bir düşünceye sahip kişilere atfedilmiştir.
salih bir müslüman için hz. ali sevgisi, alevilerinkinden daha üstündür. hz ali peygamberimiz tarafından cennet ile müjdelenmiş 10 mübarek zattan biridir. salih bir müslüman için, kalbinde hepsinin ayrı bir yeri vardır. ancak aleviler için bu durum böyle değildir. ben hz. ömere, hz osmana, hatta ve hatta hz ebubekire küfreden aleviler gördüm.

peygamber efendimiz (s.a.v.) bir hadis-i şerifinde; "ehli beytime söven bizden değildir." buyurmuşlardır. bu vasfa girmeyen aleviler, ehli beyte küfretmeyen ve onları seven, peygamber efendimizin(s.a.v.)'in sünnetinden çıkmayan aleviler hak müslümanlardır.
Ehlibeytle alakası olmayan kerameti belirsiz köpek kadar bile değer verilmeyecek Cemaat liderlerinin, şeyhlerin, şıhların peşinden giden, Onların saçmalamalarını Kuran gibi hatta kimi zaman kurandan öte tutanların bol bol bulunduğu yurdumda neden garipseniyor merak ediyorum bu sevgi.

Arkadaş Fethullah gülen Dini yetkinliğini kimden aldı da adamı asrın Dini lideri sayabiliyorsun?
Peki saidi kürdi?

Dandik bir nakşi şeyhi?
Süleymancıların başı?

Kim lan bunlar?

He kim?

Hz Ali hiç olmazsa Siyasi duruşuyla, ahlaki duruşuyla örnek bir şahsiyettir bunu kimse inkar edemez.

Türk Kültüründe de yeri Hz Ömer, Ebubekir gibi değildir çok farklı yerdedir bunu en basit bol bol kullanılan "Ali" isminden anlayabiliriz.

Bir de tabi Ali kadar olmasa da diğer ehlibeytten daha fazla kullanılan Hasan, Hüseyin isimleri de vardır.

Bu Millet toplu bilinç halinde birini hem de kendinden olmayan yani Türk olmayan birini kültürünün içine bu kadar yerleştirebilmişse ve yüzlerce yıldan beri bu yerleşiklik kesintisiz devam etmekteyse elbette ki bir hikmeti vardır.
sırf camide namaz kılarken öldürüldüğü için namaz kılmayacak kadar aşırı derecede olan sevgidir.
Yani allahın kitabında yazan şeye sırf Hz Ali için uygulamayan biz zihniyetin allahamı yoksa Hz Ali'ye mi taptıklarını anlamakta açıkçası zorluk çekiyorum.

(bkz: Bide müslümanım demez mi)

Edit: Madem eksiliyorsunuz ozaman açıkliyim.

Şimdi bir din var müslümanlık birde o dinin peygamberi var Hz Muhammed (S.A.V)
Bu dinin bir de kitabı var Kuran-ı Kerim.
Sen müslüman bir vatandaşsın. Hz Muhammed'den çok Hz Ali'ye sevdalısın.
Sen bir müslümansın Kuran-ı kerimde açık seçik yazan ve islam dininin en önemli gereklerinden biri olan namazı sırf Hz Ali namaz sırasında öldürüldüğü için kılmıyorusun. Tamam her müslüman namaz kılmıyor ama en azından namazın gerekliliğine inanıyor.
Yani kısacası sen bir müslümansın ve Allah'ın sana emrettiği şeye karşı geliyorsun.
Kesinlikle aleviliğe bir saygısızlığım söz konusu değil aksine tüm dinlere saygım sonsuzdur. Ateiste bile saygı gösteririm herkesin allah ile kendi arasındadır.
Ama sırf bu nedenden dolayı namazı yok sayanların kendisini müslüman görmeleri bence boşa.
(bkz: ismiyle müsemma)
çok güçlü bir sevgidir. ancak alevilerde de, hz muhammed sevgisi, hz ali sevgisinin de üstündedir.

not: duvarda hz ali'nin resmi var da niye hz muhammed'in yok gibi yaklaşımlar yapanlara cevaben, islam ülkelerinde genel olarak hz muhammed'in resmini yapmak ve duvara asmak şeklinde bir gelenek olmadığından aleviler de evlerine veya cemevlerine hz muhammed'in resmini asmamaktadırlar.