cehalet kaynaklıdır. kendini yetiştirmeyi bilmeyen, kaba softa, ham yobaz, içi boş kafa'nın içinde beslediği bir iyi veya kötü hiç bir halta yaramayacak nefrettir.
Kemal Kılıçdaroğlu öncesinde de zaten fazla miktarda var olan ve 2023 senesinde hala gündeme gelmesine anlam veremediğim mezhep nefretidir.
2023 senesinde bu konunun insanlar arasında bi ayrıma neden olmaması gereken bir durum bu ya.
Son erkek arkadaşımla ayrılma sebeplerimizden birisi olmuştur bu konu. Ailesi Alevilerden nefret ettiği için ben de alevi olduğum için babasının baskısından ötürü ayrılmıştık.
Bu nefreti barındıranlar genellikle kendilerinden başka kimseyi üstün görmezler ama sürekli kendileri mağdurdurlar. Böyle de bi zihniyete sahipler işte.
Aleviyle sorunum yok,
Kürtle sorunum yok.

Siyasal Alevilikle sorunum var. Nefret değil. Karşıtlık.

bölücü Alevi Kürtle sorunum var. Karşıtlık değil. Nefret.
Asla sahip olmadığım nefrettir.
iğrenç yobaz Sünniliğin geldiği noktadır.
Alevilerin yıllardır ekmeğini yediği mağduriyet.
Kimsenin sizden nefret ettiği filan yok aşın artık bu aşağılık kompleksini.

Ona buna yezid diye diye kafayı yediniz.
yani sadece kendinden olanları sevip kendinden olmayan herkesi kötü görüyorlarsa nefret ederim yani. aleviler genelde bir olalım diyorlar gerçi. kendinden olmayan herkesi kötü görmüyorlardır herhalde. iyi kalpli alevileri severim. sürekli kalbim temiz diyip de herkesi eleştiren insanlardan hoşlanmam. ablamın kaynanası mesela kalbim temiz diyor ama insanları eleştiriyor ama yine de ablamın kaynanası olduğu için normal ölçüde severim. kalbin temizse insanların her şeyini eleştirmezsin yani.
bu tür başlıklar açanlar ve çanak tutanlar bilerek ya da bilmeyerek türkiye düşmanlarına hizmet ediyorlar.

onca sorun arasında bir tek 70lerde olduğu gibi mezhep kavgaları eksikti zaten. hiç sevmiyorsunuz dimi ülkenizi, hainlik yapmak hoşunuza gidiyor.
Biz oruç tutuyok, yazın güneşinde susuz kalıyok, kışın ayazında aç kalıyok, onlar niye tutmuyor sadizminden kaynaklanır.
Kimsenin kimseden nefret ettiği yok. Bu tamamen bilinçli ve kasıtlı olarak yapılmaya çalışılan algı operasyonudur. Toplumun bilinçli ve bu tür tuzaklara düşmemesi ve geçmiş olumsuz olayları göz önüne alarak kimseye fırsat vermemelidir.
Her yerde her şeyde sünni olacak Sünniler birbiri ile evlenecek vs alevinin yemeği yenmez onlar Kızılbaş mumsöndü ithamları onların iğrenç türküleri Aleviler af buyurun kaka vurun öldürün Maraş Sivas vs katliamlar daha önceki tarihe de gitmedim bak.Velhasıl kelam bizdeki çoğu sünniye göre en iyi Alevi ölü Alevi ve fırsat bulunursa gene fiziksel linç yapacaklardır.Kahrolun lan dünyanın sizin etrafında döndüğünü sandığınız ciğeri beş para etmez adiler.

Edit: nüfus cüzdanı din hanesinde islam yazan Sünni bir insanım maalesef yukarıda yazdığım kendini Sünni sanan yavşaklar yüzünden Sünni falan değilim.
Nefret suçudur.
Ben tam tersini savunuyorum. Alevilerde sünni düşmanlığı var. iran ve suriye bunun en açık örneği.
dini, mezhebi, ideolojisi ne olursa olsun adam kayıran topluluklara tamamen karşıyım. ülkenin kaderini buna bağlayanlardan nefret ederim.
dini mezhebi ne olursa olsun bütün inanışlara karşıyım. ama umurumda değiller bana ne.
alevi nefreti yok da alevi olduğunu belli etmek için fırsat kollayan aşağılık kompleksli tiplere ayar oluyorum.
Eline beline diline sahip ol" anlayışıyla hareket eden, insana saygıyı esas alevilerle sünnetleri bir problemi olamaz. Sünnetleri islami kalıpları olduğu gibi. En azından öyle düşünüyorlar. Alırken aleviler islamiyeti bir iç dünya meselesi olarak almışlar. Namaz oruç gibi işlemin şartlarını yumusatmislardir. Islamin katı kurallarını yumusatmalari alevi cemaatinin içine alevi olmayan kesimlerin sizmasına sebep olmuştur. Birinci dünya savaşında Alevi bölgelerine Ruslarin kolaylıkla girmelerini sebebi. Alevlerin arasına sızmış olan. Vergi vermemek için alevi görünen gayti muslimlerdir.
Mezhep sonradan ortaya çıkan ibadet ve dinin hayata bakışı ile ilgili yorumlardir. Diğer dinler gibi kaynak kaybolmuş değildir. Kaynak kurandir. Ve aleviyi de sunnisi de bu kaynağa bağlıdır.
Müslüman kardeşinden nasıl nefret eder?
kendi dininden bihaberdir.