bugün

popülerliği zirveye çıkmadan önce , izmir' de yaşayıp başta sörfçülük olmak üzere su sporları ile uğraşanlar için müsait bir sahil şeridi ve denize sahip yerleşim birimiydi. hatta ünlü manken ve sunucu çağla kubat da buraya sörf yapmaya gelirdi.
özellikle temmuz' da kısa bir mesafeyi kalabalıktan ötürü beş dakikada yürüyebilirsiniz. fiyatlar bayağı yüksektir ama eğlenmek de garantidir. yine de bir kere gittikten sonra datça daha tercih edilir ve sakin gelir dinginliğiyle.
472 473 euroya tekamül eden bir hesap...biz geçen iki kişi iyice bi alman restaurantında adambaşı ana yemek+ tatlı+ ana içecek(bira şarap) bi de sonra dondurmalı tatlı yedik, ben 2 bira içtim, 41 euro hesap geldi, bahşişle 45 euro verdim...

Kötü çükük bi yer diildir, bu civarın tanınan bi mekanıdır.

2 kişi 41 euro hesap geliyosa, 472 euro için 20 kişinin yemek yemesi lazım. Kaç kişi yemek yemiş, onu bilmemiz lazim.

Bi de hep merak ettiğim, böyle mekanlar %52 lüks vergisi var almanya'da, almanya sen milleti zikiyosun , elimde diil bu durumda benim sana ortak olmam lazım, paranın yarısını bana verceksin, der...şu kadar kar edebilirsin, bunun üstünde kar etceksen, bana da verceksin, der...

Öyle bi uygulama var mı Türkiye 'de?

Yaziim, uzatiim entryi...kardeşim geldi, iki hafta kaldı Almanya'da, onu stgt havaalanına götürdüm, uçağa check in yaptırdık, daha 2,5 saat zamanımız var, dedim, gel bi güle güle birası içelim...tedirgin oluyo, ya içtik yeteri kadar, bunu da içmiyiverelim falan diyo...orda öyle mekanlar var oturduk birine...ben iki bira içtim o da içti, ama tedirgin herif...hesap istedik 4 bira 10,40 euro!! Diyo ki...biz şehirde bi biraya 2,50 tan 3 euro ya kadar ödüyoduk ya, bi bira şehirde 2,8 se burda en az 8 euro'dur, 25 euro hesap alırlar bizden, diye düşündüm, diyo...Dedim, öyle bişey yaparlarsa, almanya 4 biraya 25 euro alıyosan bunu 12,5 12,5 kırışırız, yar etmem sana o 25 euro'yu der...bi de sen bu şartı kabul edersen, yandaki dükkan birayı 2,5 euro'ya satar, 8 euro'ya bira içmeye hiç kimse sana gelmez, almanya'da sana gelir, n'oldu yaa ne güzel milleti söğüşleyecektik, bizim paralar n'oldu, bana minimal paramı ver, der, direkt iflas edersin, dedim kardeşime...

Sana yasak koymaz...sat lan der...8 euro'ya satma da 20 euro'ya sat, ama 10 euro'su benim, der...sana o durumdaki "en alt vergiyi" imzalattırır (götün yiyosa), o imzayı attıktan sonra, o parayı kazanıcaksın...kazanamaz da o parayı ödeyemezsen, almanya'yı mahkemeye vermen lazım...sana ulan göt, bi birayı 80 cent'e alıyosun sana 3 euro'ya kadar kar marjı verdik sana yetmedi, 20 euro'ya bira satmaya kalktın, der, satamadın, bana paramı da ödeyemedin, e o zaman 2 3 yıl hapse atarlar seni, diye kardeşime anlattım...atarlar, attılar da...

Seçim yeni geçti, yeni yönetimler, "devletçilik" oku üzerine lütfen kafa patlatsınlar...almanya'da böyle bi ok yok...ama herif seni gene de "kibarca" tehdit etmekten geri kalmıyo...al sana devletçilik!!

Biraz örnek almak lazım...
insanların bile bile kazıklanmaya gittiği Ege'de bir yer. Sonra niye zırlarlar anlamadım gitti.
yemeği koç ailesinden biri yedi sanırım.
bulunan bir mekanın adisyonu.

görsel
popüler olmadan önce izmirli sörf meraklılarının sörf yapmak için gittiği nispeten sakin bir yerleşimdi. popüler olduktan sonra bayağı kalabalıklaştı. sokaklarındaki yaz kalabalığı içerisinde yürümek bayağı terletse de güzel mekanları keyif vericidir. bir de burada gördüğüm kadar güzel kızları, bunun dışında sadece ukrayna' da gördüğümü söyleyebilirim.
Alaçatı çok güzel bir yer ancak biz fakir Türklere göre değil galiba.
Bu sene henüz ziyaret edemediğim tatil beldesi.
Kendimden kaçmam için ,eşsiz sokak araları, ağaçlar içinde mekanları olduğu için seviyorum.
rüzgar sörfünün mekkesidir.
Sevgili avrupa ve amerika vize vermeme inadını sürdürdükçe tatil için iyi bir seçenektir.
Bu sene ekstra bir pahalı olan tatil beldemiz.
Pahalılıkta kriterim 'verdiğim paraya değer mi'dir.
Net olarak şunu söyleyebilirim ki, bu sene değmedi.

Ne yediğim, nerede yediğim genelde önemlidir benim için. Gözümün gönlümün açılması lazım özellikle tatilde isem.
Şöyle ki, kaliteli bir beache gireyim diyorsanız. Ortalama cebinizden çıkacak para kişi başına 1000 tl. (Giriş+ yeme içme)
Yemek için de Gittiğim mekanlar güzeldi amavelakin alkollü de olunca kişi başına en düşük 1200 civarı verdik.

Vizem yetişse kesinlikle thassos'a gider, çok daha uyguna benzer kalitede bol taze deniz mahsüllü ve bol içkili bir tatil yapardım.
Birkaç sene önce, Yunan'da tıka basa yiyip en çok ödediğim hesap 2 kişi 50 euro filandı. Neyse işte gençler, "yerli malı yurdun malı" derken hikayedeki mal olmaya gerek yok artık.
Pahalıdır ama victoria’s secret geçidi gibi güzel kız geçidine sahne olur her yaz.
Yazın güzel kız sağanağı yaşar.
fiyatlar yüksektir, yazın çok kalabalıktır ama kalitelidir. yaz aylarında fokur fokur güzel kız kaynar. sokaklarında yürürken başka bir zamanda olduğunu düşünebilirsin. haziran zamanı arka arkaya üç-dört ünlü görürsen sakın şaşırma. necati ateş' i görmeyi bir ayla kaçırmışım geçen sene.
görsel
Dünün köyü, bugünün tatil beldesi.
Bir zamanlar kavun, karpuz tarlalariyla dolu olan tatil beldesi. Meşhur taş evlerin, ilk yapılmaya başlandığı dönemi hatırlarım. satın alanlar tozdan topraktan, sivri sinekten kapıyı pencereyi açamazdı, nereden nereye.
özellikle haziran ayında ünlü sporcuların görülebileceği hoş ama pahalı tatil beldesi.
geçen sene yazın pandemi döneminde bile tıklım tıklım olan belde. bir tarafında delikli koy diğer tarafında ılıca vardır. yüzyıllar öncesinden gelen sokak ve evleri ile insana ferah bir hava sunmaktadır. bir de çok ünlü görürsün demişlerdi ama bir tane bile görmedim.
Görsellerini görünce geçmişi yad ettiğim.
Manisa'yı ziyaret etmişiz.

Alaçatı'da tatil yapan eskilerden bir kız arkadaş var. Eskiden flört vb olmamasına rağmen mesaj atıyor "böyle tatil mi olur gelsene buraya" diyordu.

Millete gölmarmara'ya balık yemeye deyip, alaçatı'ya hatunun yanına gitmiştim. *

Çok güzel yer ama daha sakin olsa, kendi halinde, tadından yenmez bir yer.
görsel
görsel
görsel
gene otellik arazi açılıyor anlaşılan.
izmirli biri olaraktan fazla abartıldığını düşündüğüm ve zenginleri ölümüne yolan belde..
Komik olacak ama.

Bim'i ararken keşfettiğim yer. *
Gündüz vakti ılıca plajına kamp attım, akşama abur cubur için bim arıyorum.

Delikli koydan döner iken konuma gittim,ve dedim ki 'Bu cadde akşam muhtemel çok yoğun olur' aa bide baktım ki alacati denilen yer bura imiş ben şok..

Mekanlarin sıkıştırdıgi dar yoldan ilerlerken, 'vay be, bakmanın bedava olması ne güzel birşey' diye içimden geçmedi değil.*
Gerçekten güzel yer. Ama gidip o mekanlarda kahvaltı falan yapmayın çok zengin değilseniz ya da durumunuz iyi değilse. 3 sade poğaça biraz zeytin bir dilim peynir ve bir bardak çaya 80 lira verdik çünkü.
Çeşme kumrusu derler doymazsınız ve 50 liradan aşağı da değil.