bugün

akp'lilerin altın varrak merakı ve el attıkları her yere altın varrak uygulaması yapmalarının altında yatan nedendir.

biliyorsunuz bu arkadaşlar oturdukları evlerden, devlet kurumlarına, saraylara, kamu binalarına kadar her yere altın varrak kaplatıyorlar.

birkaç örnekle hatırlayalım bunları.

beştepe'deki millete ait(!) saray;
görsel

milletimize ait(!) saraylardan biri;
görsel

tbmm başkanlığı makam odası;
görsel

istanbul valiliği;
görsel

diyarbakır valiliği;
görsel

menzil şeyhinin hastane odası;
görsel

evet görüyorsunuz, hepsi göz kanatan, altın varraklı, renk cümbüşü içindeki yerler.

bu tip şeyler için bir laf vardır bizde; "çingene çalıyor, kürt oynuyor..." derler.

hah işte ben de bu altın varrak ve renk cümbüşü merakını çingenelere bağlıyorum.
biliyorsunuz çingeneler çok meraklıdır böyle şeylere.
sırf altın meraklarından dolayı hemen hemen tüm çingene kadınların saçları röflelidir.
belki dışlanmışlıklarının dışa vurumu bu.
o yüzden gösterişe çok meraklıdır çingeneler.
ille de sahip olduklarını göstermek isterler. böylece kendilerini hakir görenlere karşı bir eşitlik yakaladıklarını zannederler.

yüzlerce yıldır bu böyle.

bakınız burası çokomelli, 19. yy sonlarına ait bir çingene karavanının içi;
görsel

aynı akp'lilerin evlerine, günümüzün saraylarına, kamu kuruluşlarına ne kadar da benziyor.

örneğin bir başka başlıkta ben bu çingene karavanını trabzon valisinin makam odası olarak paylaşsam kimse yadırgamaz mesela...

neyse, daha fazla uzatmayacağım. dişim ağrıyor. sanırım akp'lilerdeki altın varrak ve renk cümbüşü merakının sebebini bulduk.

not: "varrak" değil, "varak" olacak. özellikle "r" leri vurguladım.
Emevilerden kalma bir gelenek ucu yine araplara çıkıyor aq.
varrak seviyorlar.
görsel

Altın sevgisinden olabilir.
varrak ağzına ne güzel yakışmış tengir.

t:ağzından varrakı düşürmeyenlerin sorguladığı köken.
varrak sever cingenler olmalarından olabilir.