bugün

akıl harici özelliklerle bulunabilecek şeylerin var olabileceğini ortaya atan tez.
araştırmalarımız özellikle hayvanlarda içgüdülerin davranışlarda çok önemli olduğunu ortaya koymuştur.

biz buna basic instict diyoruz...
* düşünerek değil, hissederek bulabileceklerinizin tümü.

şöyle bir bakınca, "hadi lan ordan" dediğinizi duyar gibiyim, "akılla bulunmayan şey olur mu" diye soruşunuzu da. uktecinin notu da "vardır belki.". aynen aktardım. "vardır belki" aslında sizi düşünmeye sevkeder bu iki kelime. ve düşünür, aslında olduğunu görürsünüz. genellikle gözünüzü çıkartırlar.

aşk mesela. akılla bulabilir misiniz? söyleyeceklerinizi biliyorum, akıl bu durumda araç bile olamaz. aklınızla kalbinize kimi seveceğinizi söyleyebilir misiniz? ona hükmedebilir misiniz? aşk, akıldan tamamen bağımsızdır. o yüzdendir ki, akılla arayarak bulamazsınız. hissetmeniz gerekir. onu hissettiğiniz an, aşkı bulmuş olursunuz. bulduğunuz anda, bir şeyler düşünmek, yapacağınız en son şey olacaktır.

müziği de örnek verebiliriz. tabii bir enstrümanı çalmak, bilgi, teknik ister, amenna. ama çalan kişinin aklından notalar geçmez. notaları sadece unutmamak için kullanırlar ezgilerini. onların çaldıkları noktalar ve çizgiler silsilesi değil; yüreklerinde hissettikleri en temiz duygulardır. bunu da zaten duyduğunuzda takdir edersiniz, saygı duyarsınız.

aslında daha bir çok şey sıralanabilir, ki bunu adım gibi biliyorum. siz de düşünün diyemem, çünkü düşünerek bulamazsınız. tecrübelerinizi yoklayın. hissetmiş olduğunuz şeyleri aklınız bir şekilde yorumlamıştır. içinizdeki sesi dinleyin. ekleyecek bir şey elbet bulursunuz bu listeye.
öldürülmüş duygular silsilesi.
şansın akılla ilgisi yoktur.
aşk akılla bulunamaz. zaten aşkı bulduğunuzda aklınızı kaybetmişsinizdir.
aşk, yarı delilik halidir.