bugün

En büyük nedeni sigara. Istisnaları var ama siz buna güvenmeyin.
Akciğer filmi çok iyi görünen biri bile 6 ay sonra akciğer kanseri tanısı alıp kısa zamanda ölebiliyor. içenlerin sonu hep böyle.

Günde bir paketten fazla içen 30 yaşında bir adam vardı onu da bir gün aniden hastaneye kaldırdılar. Ciğerleri sönmüş. 1 hafta tedavi falan ama işe yaramamış. Şimdi ameliyat olacak ameliyat yine basitmiş . Çocuğun boğazını deldiler , ciğerini deldiler bu süreçte.
O kadar çok acı çekmiş ki bir daha sigarayı ağzıma bile sürmem diye yeminler ediyormuş.

Canımız böyle yanmadan bırakabilsek keşke bu pisliği...
tam bitti dersin baska bi yerden patlak verir, safra kesesi, dalak, karaciğer elbet birinden yakalamıştır
kemoterapi radyoterapi çözüm değildir anlık rahatlama sağlar ama 3 günlük halsizlikle çekersiniz acısını
müthis göğüs ağrılarınız olur nefes almaya korkarsınız gecenin bi yarısı nefessiz kalıp uyanırsınız ölüyorum diyerek
her hafta kan vermek zorundasınız hastalığın seyri ordan belli olur gerekli görülürse kan takviyesi yapılır, o da sıkıntılı bir süreçtir
sırt ağrısı zannedilen hastalığın omiriliğe sıçramasıdır ve sırt ağrısı çekiyorsanız son raddeye gelmişsiniz demektir.
Babamın çektiği hastalıktır.

3-4 kere ameliyat olmasına rağmen bir sonuç alamadığımız amansız hastalık...

Yatalak bir şekilde oksijen cihazına bağlı hayatını sürdürmekte.

Allah hastalara şifasını versin yaşamadan bilinmiyor gerçekten.
Ben ne güzel bırakmıştım neden tekrar başladıysam.
babami bizden alan hastalik.
kimse bu pisliği içmek istemez .ama yaşadığımız ülke o kadar sıkıntılı bir ülke ki başka seçenek kalmıyor.
Araştırmalara göre bu hastalığa yakalanan bireylerin 5 yıl sonra yaşama oranları %16dır. Kimseyi korkutmak felâket tellallığı yapmak istemem lakin pis bir illettir
sigaranın sebebiyet verdiği kanser tipinin birinci sırada gelenidir.

zamda gelmişken bırakıyoruz inş.
Babamın aldığı son yolculuk bileti.

Neredeyse 1 yıl olacak. Anne üzülmesin diye içime atmaktan, bir şeyler paylaşamamaktan yoruldum.

Bu zıkkım hakkında bilgi almak, danışmak ya da benim gibi ruh halinde olan biri varsa konuşabiliriz.
sigara akciğer kanseri riskini artırıyor. doğru artırıyor. ancak hiç sigara içmemiş kişilerde bu hastalığa yakalanabiliyor, evet bu da doğru. o zaman ne yapıyoruz? yakıyoruz bir tane ve düşünüyoruz. bıraksak mı bırakmasak mı? daha sonra söndürüp pakedi çöpe yuvarlıyoruz.
demeyin lan öyle öldürür diye. çok sevdiğim bir abimiz bu illete yakalandı. henüz başlangıç aşamasındayımış. şimdi süreyya paşa hastanesinde yatıyor. inşallah iyileşir.
Dün ege üniversitesinde göğüs bölümüne halamı ziyarete gittim. Hasta odalarında monitörler var .hemşireler için tabi. Serviste yatan hastaların yaşı vs. Yazıyor. Kadınların çoğu meme kanseri. Erkeklerin çoğu akciğer kanseri.
Bir hasta yakını ile konuştuk hatta muğlalilarmiş. Eskiden çok bakırdan yapılmış kap kacaklarla yemek yenilip, kahve çay içildiği için o yüzden de çok kanser görülüyormuş. Isparta' da bir arkadaşımın babasi akciğer kanserinden vefat etti onun için de doktorlar o yöredeki beyaz toprağın neden oldugunu söylediler. Karadeniz bölgesine hiç değinmeyeyim. Neyse akciger kanserinden yatanların yaşı genellikle 65/ 68/ 70 gibiydi. Yaşlanır yaşlanmaz acılar içinde ölmek istemiyorsanız sağlığınıza dikkat edin lütfen.
sigara içmeyenlerin de zaman zaman yakalandığı hastalıktır.
Senin ben klavye tutan elini silkeyim.
Sigara en büyük nedenidir.
Bıçak altına yatınca sanki daha çabuk öldürüyor gibi gelen kanser türü.
en sinsi kanserdir. 6 ayda çökertir.

Sene 2004 dedem 80 yaşında normal sağlıklı insanların 3 katı yürür gezerdi. Belki 12 saat dışarıda gezerdi hergün. 6 ayda kaybettik illet yüzünden. O gezen adam yataktan kalkamayıp altına yapıyordu.
babacığımı 4 sene önce bizden alan hastalık. %99 sebebi sigaradır. evre 4 de malesef hayatta kalma şansı %5 civarıdır.Allah bu hastalığı çekenlere şifa versin.
Cahil cahil konusma amk.
Çok ürkütücü değil mi? Örümcek ağı gibi... O ağa yakalanıncı çıkmak çok zor.
Hayatı boyunca sigara içmeyi bırak, sigara paketine bile dokunmamış dedemin yakalanıp yenildiği hastalık.
Tamam, en büyük etken sigara olabilir ama tek etken sigara değil.
Pis bi hastalıktır, kesin tedavisi yoktur, erken tanıda kurtulma şansı %40tır en iyi ihtimal 5.5 sene en kötü ihtimal 6 ayda ölüm gerçeklesir
Genelde Açık ameliyat tercih edilmez yaranın enfeksiyon olasılığı çok yüksektir, yer değiştirip tekrarlama olasılığı her zaman vardır ve birden fazla yerde baş gösterebilir.
Sinsi hastalıktır diğer adı. Şifa temennilerimle.
ileri evre hastaların 1 yıl sonrasını görme oranı yeni tekniklerle yüzde 15-20 seviyesinden yüzde 60 civarına çıkmış.
yazmayın şöyle şeyler.
insanlar bu hastalıktan muzdarip olabilir,
üzülebilirler.

sil dostum.