Kamuda Son iki üç yıldır Kadro verilmemesinden dolayı çok zordur. Komşumuz üniversitede prof ve seneye emekli olmayı düşünüyor ama yerine geçecek bir akademisyen olmadığını üzülerek anlatıyor. Bu insanın yanına nasıl birini vermezsiniz, bilgi birikimini aktarsın.
Temel eğitimde özel okullara mecburiyeti sağladılar şimdi üniversitelerde de aynı havayı yaratmaya çalışıyorlar sanırım. Çok üzücü.
Ales ve yökdil e çalışmak için ne zamanım var ne de tam anlamıyla yogunlastirabilecegim beynim var. Yoksa akademisyenlige yatkın bir yapım var şüphem yok aşırı rahat ederim ama istemiyorum. Şantiye benim hayatım oldu amk kopamıyorum, bütün projelerde aynı anda çalışmak, görev almak istiyorum öyle bir delilik haline geldi.
yurtdışındaki rekabet ortamında gerçek değeri belli olan meslektir.
Enayilik. Tornacılık bundan kolaydır.
Genç kadınları kültürümüzle etkiledikten sonra
Vesta kızlarına, rahibelere saldırdıktan sonra
Leylakları yaktıktan, bulutları gömdükten sonra
Elimize ne geçti? Elimize ne geçti?
Akademide bir koltuk ve bir de çek defteri

[Nakarat](x2)
Çek Mustafa, çek çek
Çek çek, rakı çek
Senin ömrün hep böyle çekmekle mi geçecek?

Müzeleri havaya uçurduktan sonra
Ün peşinde koşup
O kadınla yattığımızı düşledikten sonra
Gazetelere geçsin diye adımız
Yalvar yakar olduktan sonra
Elimize ne geçti? Elimize ne geçti?

[Nakarat](x2)
Çek Mustafa, çek çek
Çek çek, rakı çek
Senin ömrün hep böyle ahkam kesmekle mi geçecek?
zor ya da imkansız degildir vekil tanıdığız amcanız dayınız yoktur.
olacağım arkadaşlar.
ales dil fena değil.
argörlük kovalıyorum an için.

ama olacağım. baş koydum.
alesten 80 alamayanlar zorlaşmıştır diye zırlamasın.
olacak kapasiteniz yok.
göt ister.
para icin degil, kisinin kendisi icin, ögrenmek ve bilgi acligini gidermek icin yapilmasi gereken egitimdir.

yine gidilip sanayide calisarak daha fazla para kazanilinir.
RAhata ermektir. Ohh miss gibi.
Bi laf vardi okumayacaksan sanayide çalışmak gibi okuduk yine sanayideyiz makine muhendisi olmak bole bisey.
Alanınıza göre olma zorluğu değişkenlik gösteren meslek benim için çok zor değildi ama mide bulandıran şeyleri gördükçe herşeyden soğuduğum gibi bu meslekten de soğudum şimdi ne mi yapıyorum ...
"Ne de çok akademisyen olmak isteyip de olamayan insan varmış" diye düşündüren başlık.
çok yakında alacağım en radikal kararlardan olabilir. neden olmasın ki?
2 yıl yüksek lisans, 4 yıl doktora, toplamda 6 yıl yatarak güzel para, rahat koşullarda çalışacağınız bir meslek sahibi olacağınızı gösterir...

Sonra yar doç, doç, prof falan yürür gidersiniz...
çoğu beş para etmez yetersiz kişilerdir. profesörlerine yalakalıkla ömür geçirir ve ünvanı elde ederler.

ha bir de intihali çooook severler. sosyal medyalarında bile araklamayı severler. yüzlerine vurunca da ağlarlar çocuk gibi.

kamudakilerin çoğu aldığı parayı hak etmez. haram para kazanırlar.
yerin hazır denilenler yüzünden adım atmayı bile düsünmediğimiz akademisyenliktir.
kızlar hocalarıyla yatmanın ve tezini başkasına yazdırmanın derdine düşerken erkekler gücü nasıl ele geçirebilirimi hocayla nasıl ortak nokta yakalayabilirim, nasıl cemaat veya iktidar güçlerinin arasına girebilirim derdine düşerler bunun için.
Bir hocamın "eğer başvurursan yerin hazır" diyerek aklıma bir soru işareti düşürdüğü konu.

Hiç düşünmüyordum ama şimdi böyle hazır bir taraftan da yüksek lisansını yaparsın falan demesi ne bileyim.

Olabilir mi?
türkiye'de çok kolay olandır.

derse gir, öğrenci ez, dandik bir konu hakkında türkiye genelindeki 2-3 kongreye katıl, boktan makale yaz, tamamdır.

projeymiş, yurtdışı kongresiymiş, ikili projelermiş falan ne işin olur.

zaten çoğu inglizce de bilmiyor.

geçen sene bir kongrede karşılaşmıştım birisi ile kongrede, yaptıklarımı ve yaptıklarımızı ingilizce anlatıyordum boş boş bakınıyordu etrafa. düşüncesini ve fikrini sordum bişeyler saçmaladı. ezmek için değil belki ilginç bir fikir çıkar diye ama olmadı.

neyse, odtü'den hocalar ile iletişime geçip red yemeye, aynı projeyi amerika ve almanya da kabul ettirmeye devam edeyim ben.

memur gibi çalışıp, daha çok para kazanmak istiyorsanız türkiye'de akademisyen olun.
--Spoiler--

siyaset bilimi alanında erkek olanları için at kuyruğu yapılmış saç ,çenede sakal , kemik çerçeve gözlük ve bilimum marvel t shirtü demek.

--spoiler--

Muhteşem bir tespittir.

Maaşı güzel ve saygıdeğer bir meslektir. Umarım öyp tekrar gelir açıktan almazlar akademisyenleri.
en çok çalışmayı gerektiren mesleklerden biri olmasına mukabil türkiye'de yan gelip yatma yeri olarak görülen meslektir. meslekten ziyade aşk işi olmalıdır.
Bu gidişle sonum olacak meslek.
Karar veremiyordum.
siyaset bilimi alanında erkek olanları iÇin at kuyruğu yapılmış saÇ ,Çenede sakal , kemik ÇerÇeve gözlük ve bilimum marvel t shirtü demek.
üniversitede hocaların ayak işlerini yapanlara da akademisyen diyorlar. ortamlarda hocayım dersin kim bilecek. evet.