bugün

akademisyenlik süreciyle ilgili aşılması gereken süreçleri ve puanların önemini özellikle lisans transkrip notunun etkisi ne kadar önem arzediyor, yüksek lisans ve doktora eğitimi için lisan puanı ileride önüne yine çıkıyor mu gibi konularda bu meslekle ilgili sorulara cevap aradığım alandır.
ak-adam-isyan 'ın sonucudur.ileride kendisine kölelerden oluşacak bir cemaat oluşturucaktır...
Anlamadığım bir şekilde lisans ortalaman ne kadar yüksekse akademiye girişin o kadar kolaylaşacaktır.
Lisans notuna göre senin adam bilim olmana bakıyorlar.
türkiye'de akademisyen olmak başkadır;

http://www.youtube.com/watch?v=Ip_p9JdBvTM
Yıllardır hayatımı zıken tek hayalımdı. Sonunda vazgectım. Herkes kendı yoluna..
akademisyen olmak ne kadar zordur tartışılır ama olasıya kadar ananızın ağladığı kesin.
uğruna bir ömür harcarsınız ve genelde hayallerinizin yerini hayal kırıklıkları alır.
Ülkemizde, Olmaktan ziyade sürdürmek zordur. sağlam sinir sistemi gerektirir. çünkü; ülkemizde üniversitelerin başında dinazor beyinli, fosilleşmiş zihniyetlerinden vazgeçmeyen adamlar çoğunlukta. adamların derdi bilime katkı değil, ego tatmini! Sen adama debord'dan, deleuze'den bahsedeceksin, adam sana 'benimle sosyolog jargonuyla konuşma, hem ne demek "mavi yakalı" ben duymadım öyle bir şey' diyecek ve bu adam senin yapacağın çalışmayı yönlendirmesi beklenen jüriden biri olacak! imamla cemaatin ilişkisi malum, akademinin imamları da cemaati de ortada!
araştırma için boyuna avrupaya gönderildiğiniz gezip görüp eğlendiğiniz üstüne de para aldığınız son derece kebap bir iştir.
kesinlikle ciddi bir duruş sahibi yapar.

godoşluk için söylemiyorum ama eğer bir gün olursam gerçekten 20 yaşında gibi enerjik ve sağa sola sataşan bir akademisyen olucam.

yalansız.
Artık uzmanlarla aynı parayi alacakları için ufaktan düşünülebilir.
Gelen zam ile iyidir. Ama tarihten olmayın akademisyen. Zor. Gelmeyin. Olmayın.
cok zor bir ise imza atan gençlerimizdir.
öyp ile kazanıp gitmediğim hede.yüksek lisans kazanıp onu da bıraktım. galiba zor olan bir meslek dalı.
Eskiden fırsat olmasına ragmen istemediğim şimdilerde ise istemediğime pişman oldugum meslek.
bir tür meslek dalı. türkiye'de çok basit olsa gerek. daha cümle kuramayan; virgülün, noktanın nerede kullanıldığını bilmeyen insanlardan eğitim alıyoruz. bu gün bir derse ilişkin verilen notu, türkçe'den türkçe'ye (evet türkçe'den türkçe'ye) çevirmek zorunda kaldım. notun aslını yazan kişi profesör düzenleyen de yardımcı doçent. utanıyorum lan. bildiğin okuduğum okuldan utanıyorum. soranlara artık başka üniversitelerin adını söyleyeceğim.
güzeldir, öğrenciler arasında epey havan olur.
baktın hiçbir meslek yapamıyorsun, en son çare olarak okulda akademisyen olmak için çabalarsın, bazılarının da hayali aynı zamanda.
sevdiği şeyi mesleğe dönüştürenler için harika bir durum.
genel olarak türkiye'de akademisyen olunmaz, oldurulur.
Eğer yeterli kadar yalayıcı olursanız üniversitede padişah bile olursun.
zordur. toplum tarafından çok eğlenceli gözüküyor. ne bileyim sürekli genç yaşta insanlarla , hatta onlarla arkadaş olayım düşüncesi , çevremde havam olsun gibi bir sürü düşünceye kapılıyor insanlar ama zor çocuklar. olmak neyse de olduktan sonra çok çileli. yine de siz bilirsiniz.

edit: merak ettiğiniz bir şey varsa sorabilirsiniz , yarın cevaplarım.
Olmak isteyenlere benide ekleyin dediğim meslektir. Bize bu yolda tüyo ve tecrübelerini esirgeeyecek yazarlarımızı bekleriz, varsa tabi akademisyen olan ya da olmak üzere olanlar.
Cok uzun ve ugrasli bi surectir bu hayali edilen meslek. Akademisyen kişisi bilim adamidir ve ömrünü bilime katki yapmak icin yasarak gecirir. Ülkemizdeki akademisyenler bilime ne derece, hangi konuda katkida bulunuyor bu da tartisilmasi gereken onemli bi konudur. Nasil olunur kismina gelirsek; lisanstan sonra yds ve alese girip gerekli ortalamayi tutturmus olmali ve yuksek lisans icin kontenjani bulunan universiteye basvurup, kendinizi bi guzel pazarlamaniz gerekir. Yuksek lisanstan sonra do... diye devam etmekte.
Türkiye'deki asistanların teorik cehaletine bakınca türkiye'de akademisyen olmak benim gözümde pek bir değer ifade etmemektedir. Zira Bu cahiller kendilerini zerre kadar geliştiremez, buna rağmen ileride akademisyen olur ve cehaletlerini aşırı egolarıyla gizlerler. Üretebildikleri Şeyler yalnızca kitapların onlara izin verdiği kadardır, bunu aşamazlar. Bunu akademik kariyer planlarından vazgeçmiş bir doktora öğrencisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim.
Torpilsiz yapanın ellerinden öperim.