bugün

alışmadık götte dondurmam gaymak...

hadi genel bir globalleşme, çağa uyum sağlama, teknolojiye ayak uydurma vs vs... ayağına, internet kavramını, hayatımıza kattıklarını ve dahi aldıklarını anladık diyelim.

peki bu saçma sapan feysbuk ilişkileri nedir yahu?

atalarımız 'alışmadık götte don durmaz' demişler ve bizim milletimiz için belki de en doğru sözü etmişler.

bizler genetik olarak, sıcakkanlı insanlarız, samimi insanlarız, saf insanlarız, karşılıksız iyilik yapan, tanımadığına dahi selam veren, misafir etmesini, ağırlamasını, yedirmesini, içirmesini seven insanlarız.
elin afrikaaaaaaaalı -neden uzattıysam- zencisinden tut, iskandinavyalı vikingine, korelisine, japonuna bile anında kucak açar ve 'enseye tokat göte parmak' kıvamına geliriz.

-dağılmadan toparlayayım-

yani demem o ki, böylesine samimiyet hastası olan bizler, sanal alemde çok sırıtıyoruz, ya da o bizde sırıtıyor bilemem ama bir uyumsuzluk var, yahu olmuyor birader, yapamıyoruz biz.
şahsım adına, bu 'yapamıyoruz' kanaatine kesin olarak vardığım nokta feysbuktur, hani biz sözlükçüler nasıl diyoğ? hmmm 'ben bugün bunu gördüm'... heh işte, ben bu yıl bunu gördüm arkadaş.

internet ilişkilerinin, ülkemizdeki temelini oluşturan mirc günlerinde bile, bir kuple samimiyet vardı belki ama sanal ortam üzerinden alışverişin kapsamı genişledikçe, samimiyet konusunda da bir ters orantı söz konusu oldu. -sanki-

ve özellikle belirtmek istediğim gibi, bu konuda işin bokunu çıkardığımız yer, sıçmak yetmiyormuş gibi, bir de üstüne 'bok' diye yazdığımız yer, feysbuktur.

atatürk hayranı olmalar, allah hayranı olmalar, yok efendim abuk subuk gruplar kurmalar, sanal vatan sevgisi haykırışları, türlü videolar paylaşarak memleket kurtarma çabaları vs vs.. say say pekmez, dolapta bitmez anasını satayım... -sanki bir şeyi yanlış söyl...-

neyse efendim, bir yerden sonra bunlara da alıştım şahsen, bunlara da aşina oldu benliğim ama gelin görün ki, feysbuk denen zevatın, aile fertleri arasındaki samimiyetsizliği, absürtlüğü ve tuhaflığı beni benden almıştır.

mesela, bakınız:

'feysbukta babayı arkadaş olarak eklemek' ?!+$/{!!)=?

komik değil mi? aslında komik de değil, ironik, tuhaf, garip, saçma, anlamsız, gıcık edici, itici, yahu ne bileyim, böyle şey gibi ya, hmmm etik değil, aman off neyse.

hadi diyelim ekledin, feysbukta babanla arkadaş oldun, hatta annenle de, kardeşinle de...
peki sonrasında yaşanacak, yaşanması kaçınılmaz ve yaşanması muhtemel olan tuhaflıklar zinciri?

-anneeeee babam ilişki durumunu değiştirmiiiiiş
-çabbuuk 'dürt' o şerefsizi!!!

-xxxx(babanız) sizi okeye dördüncü arayanlar grubuna davet etti
kabul et/yoksay/sövsay/fazılsay

-lan eşşolueşşek niye kabul etmedin grup davetimi?
-ya baba ne işin var okey grubuyla felan çok saçma, gereksiz bişeyyhaa
-siktir lan, sensin gereksiz, en az 1 milyon kişi bulurum lan

-anne hayırdır babamla küstünüz mü?
-...
-duvarını kapatmışsın?
-baban olacak o herif, göz göre göre kaybetti kedimi
-ne kedisi anne ya?
-domuz herif
-...
-ama görür o, başına yıkacam tarlasını tapanını
-...

-babaaaaa
+ne bağrıyon lan, ne var?
-ya sen aylin'e arkadaşlık daveti mi gönderdin?
+sus lan suss
*aylin miii, aylin kim?
-ya kız arkadaşım anne, babam ona arkadaşlık daveti göndermiş, bi de msn var mı diye sormuş
*neeee
+ya ne alakası var amünüüym, baktım ortak arkadaşımız var, şey olsun dedim
*allah belanı versin ismet
+ne var aq, sen bizim yılmaz'ın duvarına çiçek yollarken iyiydi deemiii

allah belanızı versin sizin, bırak ya, yazmıyorum aq, daha fazla devam edemeyeceğim...

belki abartı gelecek birçoğunuza ama şöyle bir sıyrılıp, içinde bulunduğunuz sanal dünyanın akışına dışardan bakacak olursanız, manzaranın buna yakın bir şey olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

allah sonumuzu hayriyeyle cevriyeyle...
kardeşini önce arkadaş olarak ekleyip daha sonra kardeş olarak belirleyip profilde paylaşmak..

ulen sen ne demek istiyosun ki ?

Ebeveylerin çocuk yuvasında kalan arkadaşını evlat mı edindi be akıllı ? hayırlı bi iş mi yaptın yani bir de profilinde koca koca yazıyor ?
yada sen aynı karından çıktığın kardeşini yıllardır arkadaşın fln sanıyodun da daha yeni mi öğrendin kardeşin oldugunu ?
yada daha da ileri gidersek doğuştan zihinsel bir hastalıgın vardı da yeni yeni iyileşip aile bağlarını mı anlamaya başladın ?
*
tam anlamıyla facebook'un bokunu çıkarmaktır.
sonunda south park'ın da parmak bastığı nokta.

http://www.facebook.com/h...v=377380602953&ref=mf
-lan! sen referandumda hayır mı verecen?
-evet baba
-evet mi hayır mı?
-ya evet
-lan neye evet?
-soruna evet, referanduma hayır
-tüüüüü eşşoğlu eşşek seni, bir de video paylaşmış
-e sen de paylaşmışsın
-ben babayım!
-?
-şimdi hemen feyse giriyorsun ve recep tayyip erdoğan'ı beğeniyorsun!
-ya anne yaaaaa
-anan meşgul şu anda, allahını seven 999999 kişi arıyor
- ...
etkinliğe katılacak bildirimimi görünce beni odaya çekip "gitmek için benden izin aldın mı?" diyen ebeveynle yaşananlardır.