bugün

iki yüzlülükte ve çıkarcılıkta yarışan köylü kurnazı tiplemelerin toplumudur.kendilerince oluşturdukları ahlak sistematiği kimi zaman sadece fakirlere kimi zaman sadece kadınlara işleyen saçma şeylerdir mantıksal tutarsızlığa sahiptir.
en basitinden örnek:
aynı türk erkeği için
-lise veya ortaokul mezunu ve fakir bir bir ev kızı ile evleneceği zaman kız bakire değilse öldürülmeye kadar yolu vardır
-ailesi zengin veya kendisi iyi bir kariyere sahip kadını kendine aşık eder ve olur da evlenmeyi başarırsa yukarıdaki kriteri aramaz.
(burada bekareti duyunca konuya atlayacak arkadaşlar için o konumuz dışında ben aransın veya aranmasın demiyorum o zaten yeterince trollenip tartışıldı.anlatılmak istenen konu sadece kadınlara maddi duruma göre uygulanan çifte standarttır.)

en basitinden örnek:
bir devlet memuru için
-sıradan bir vatandaşın bir işi düşse ve 2 dk fazla mesai yapması gerekse 'yasal olarak mesaim bitti' der
-makam sahibi biri veya rüşvet verebilecek biri için bırakın mesai saatini, yasal olmayan her türlü kayırma yapılır

en basitinden örnek
-işe alınırken referans (torpilin yeni adı) diye bir kriter mevcuttur. referansı sabancılardan alan biri hemen yarın iş başı yapar.
- referansı mezun olduğu okul ve ders notları olan birisi ancak söz konusu torpilliler bittikten sonra düşünülür.

en basitinden örnek:
- zengin bir ailenin çocuğu tüm toplumun gözünde suç olan bir eylemde bulunsa dahi olay medya tarafından anında ört bas edilebilir
- mahalledeki fırıncının oğlu hasan böyle bir suç işlediğinde 3 gün haberlerde anlatılır

en basitinden örnek
bir öğretmen okulun ilk günü çocukları tek tek kaldırarak anne babasının işlerini sorar:
- doktor , öğretmen, memur,astsubay vb. çocuklarına bundan sonra kafadan 'daha terbiyeli , daha uslu çocuk' etiketi yapıştırılır. yaramazlar kısmına adı yazılsa bile 3-4 kere uyarılmadan cezalandırılmaz.
- bakkal mahmut'un oğlunun adı yaramazlar kısmındaysa her allahın günü sopayı yer .

en basitinden örnek
tv izleyen bir vatandaş
- her gün ünlülerin dedikodu yapmasını, yalan söylemesini birbirlerine çamur atıp kapışmalarını normal karşılar.magazin programlarını bayılarak izler.
- mahallesindeki kızlar bu şekilde kavga etse 'çirkef yellozlar sizi' sınıfına girerler.

en basitinden örnek
tv izleyen bir vatandaş
-dizilerde, reklamlarda, magazin programlarında zengin ve ünlü insanların modaya uygun ve dekolteli kıyafetler giymesini mini eteklerini normal bulur ve avrupai bir ülkeyiz işte çağa ayak uyduruyolar diye düşünür
-2 sokak ötedeki fatma hanımın kızı zeynep mini etek+topuklu giydiğinde yollu olur.
(yine buraya atlayacaklara belirtelim burada kimsenin ne giydiğine dair bir ahlak yargım olduğunu söylemedim, sadece vatandaşın kafasındaki algının çifte standartlılığına değindim)