bugün

arapça bir kelime olup allah'ın rızasıyla alınıp büyütülen küçük kız çocukalrı için kullanılan bir sıfattır.
trakyada ninelerin yakın arkadasları ya da yıllar yılı tek tartışma tek dedikodu yapmaksızın aynı bahçe içinde beraberce ve huzurlu yaşadıkları komşuları için kullandıkları yakıştırma! öyle bir söyleyişleri vardır ki onların bunu birbirlerine... ahirette de beraberiz dediklerini cok net hissedersiniz seslerinin sıcaklığından! sarılasınız gelir!
rahmetli dedemin * arkadaşları için kullandığı kelime idi. şimdi hemen hemen hiçbiri kalmadı rahmetli oldular.
yaşlı ninelerin kankalarına verdikleri ünvan..

*anne nereye?
+geliiiin, kör olmayasıca gelin..kaç keredir dedim ahretime gidiyorum diye..
*iyi be nere gidersen git..
inanç ve ibadette birbirinden ayrilmayan ve bu iliskiyi ahirette de sürdüreceklerini düsünen kisilerdir.
dünyada birbirlerini çok sevenlerin ahirettede ayrılmak istememesinden doğan kavramdır.
eskiden, özellikle kadınların, genç kızlıktan başlayan ve evlendiklerinde de kopmayan ikili dostluğunu anlatan deyim.

ne temizdi o zaman dünya, ne güzeldi. ateler çıktı insanlık bozuldu!
neşede, hüzünde, kıvançta ve tasada birlikte olmuş ve olmaya devam etme hevesindeki kişi, kadim dost, musahip.
trakya'da her kadında bir adet bulunan şeydir. 'h' harfine olan hassasiyetlerinden dolayı birbirlerine "ağretim" şeklinde hitap ederler.
-Neden birbirinize ahiretlik diyorsunuz dede?
-bu dünya muhabbet için çok kısa cancâzım.
(bkz: ahiret kardeşi)

En yakınların kaçtığı o günde ahiret kardeşi sana yardımına koşacak. Bu hususta ikrime r.a rivayet vardır.
Bir adam amelleri tartılacak sevabından bir eksi, veya eşit gelecek, allah kuluna buyuracak senin dünyada ailen eşin dostun varsa git onlardan bir sevap alırsan, sana bağışlarlarsa gelip kendi mizanına koyarsan kabul edeceğim. adam evvela annesini yanına gidecek o mahşer kalabalığın da allah ona annesini bulduracak. annesine diyecek annem bir tane haseneye sevaba ihtiyacım var bana verir misin diyecek. annesi benim de defterimde açık var sevap eksiğim var benim de ihtiyacım var diyerek vermeyecek babasına gidecek, eşine gidecek, kardeşine gidecek aynı cevapları alacak.

--spoiler--
(Nitekim bu hususta abese süresi 34-37 sürelerinde bahsetmektedir.)
يَوْمَ يَفِرُّ الْمَرْءُ مِنْ اَخ۪يهِۙ ﴿ ٣٤ ﴾ وَاُمِّهِ وَاَب۪يهِۙ ﴿ ٣٥ ﴾ وَصَاحِبَتِه۪ وَبَن۪يهِۜ ﴿ ٣٦ ﴾ لِكُلِّ امْرِئٍ مِنْهُمْ يَوْمَئِذٍ شَأْنٌ يُغْن۪يهِۜ
"34 Kişi kardeşinden kaçacağı gün,
35 Annesinden ve babasından da,
36 Eşinden ve oğullarından da (, artık o gün kimse kimseye bakamayacaktır)!
37 (Zira) işte o gün onlardan her bir kişi için, kendisine yeterli olacak (ve başka bir şey düşündürmeyecek kadar) önemli bir iş vardır."
--spoiler--

boynu bükük bir şekilde allahın huzuruna * gelecek allah kuluna soracak bulamadın mı ey kulum! bulamadım diyecek. Allah kuluna diyecek ona hatırlatacak senin dünyada yok muydu benim yolumda, benim rızam için birbirinizi sevdiğin bir arkadaşın yok muydu? "adamın aklına gelecek ahiret kardeşi, ahiretliği ama onlardan ümitsiz diyecek kendi kendine annem vermedi babam vermedi eşim vermedi."kul vardı yarabbim diyecek. allahta git onlardan iste diyecek. ahiret kardeşini bulacak ona diyecek ki benim bir tane sevap eksiğim var eğer bulamazsam cehenmeme gitme tehlikem var bana verir misin diyecek. arkadaşı da diyecek ki benim de sevap eksiğim var ama ikimiizn de eksiği var ikimizin de cehenneme gitme durumu var ben sana bir tane veriyim de bari birimiz kurtursun diyerek bir sevap verecek. sevabı alan arkadaşı sevine sevine allahın huzuruna gelecek. allah soracak kuluna buldun mu? buldum yarabbim, allah soracak kuluna peki sevabı aldığın arkadaşın, o kulumun sevabı çok muydu? yok yarabbim onunda fazla sevabı yoktu beni tamamladı o senin fazlu keremine sığındı. allah diyecek o kulum o kadar ihtiyacı varken seni kendine tercih ederek seni cennete yolladı da benim gibi fazlu kerem sahibi, zengin, cömert allah bana yakışır mı onu cehenneme yollayayım tut arkadaşının kolundan ikinizde cennete girin diyecek.

burada anlaşılıyor ki ; en yakınlarının yaramadığı zamanda, bu yolda arkadaş olanlar, kardeş olanlar birbirine fayda sağlayacak ama bu arkadaşlık sırf allah rızası için olacak.
yaşlı dede ve ninelerin ahirette de dostluklarını sürdüreceklerine inandıkları kankalarına verdikleri ünvan.