bugün

karayollarının kavşak noktasında bulunduğu için bilinen bir şehir.
Türkiye ' de bir il. Plaka kodu 03'tür.
Hem kötü bir bitkiyi çağrıştırıyor hem de güzel bir şehri.
Şu an tam sikeyim afyonunu modundayım sebebini sormayın.
Adını uyuşturucu hammaddesi haşhaş yetiştiriciliğinden almış olan şehir.
Henüz biriyle tanışmak nasip olmadı, afyonlulara buradan selamlar.
Afyon:

''Akreon'' kalesi denilen kuşatılması güç kale, Selçuklu Sultanı Kılıç Arslan tarafından alınmıştır. O tarihten beri karalar giymiş bu kaleye ''Karahisar'' denildi. Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubad bu kaleyi yeniden onarım yaptırarak, hazinelerini buraya taşıttı. Kalenin eteğinde bulunan şehri Karahisarı Devle adı verildi. Selçuklu Devletinin ünlü veziri Sahip Ata Fahreddin Ali hazinelerin bekçiliğini yapmak ve şehri Moğol akınlarından korumak üzere buraya yerleşti. Bundan dolayı şehre: ''Karahisar-ı Sahip'' denildi. Daha sonra başına Afyon eklenerek Afyonkarahisar adı verildi.
Ab binasında bir toplantıya katılacaktım ve brüksel’e ilk kez gidecektim, uzun yıllar önce..

internetten Otel bulduk bir tane, biraz da gerginim, tam turizm sezonu, kesin yer bulamayacağım…

Açtım telefonu, fransız bir kadın bir şeyler söylüyor;
- hi. I was wondering if u could book a…
- ğaaabey sen türk müsün?
- ?????
Biraz toparlandım,
- ha, merhaba, uygun odanız varsa şu tarihlerde..
- valla çok zor, turizm sezonu, toplantıya mı?
(Yap bir şey, diye ısrarlar, gönlünün gelmesi)’
- şimdi yer yok ama siz bir gelin bakalım, mecbur artık bir şeyler ayarlarız, sizinki önemli iş (3000 km yola rezervasyonsuz gidiyorum).

Becerdi de hakikaten.. sonra bu afyonlu kız, Brüksel’e taşınmak istediğimde bana uygun bir daire falan da bulmuştu.

Bu arada afyonlular (adam) dövmek fiili için böcertmek kelimesini kullanıyor. O otelde öğrendim.
Afyonluları ben de severim. Emirdağı ve sucuğu iyidir.
görsel
sucuğu, kaymağı ve lokumu efsanedir.
sucuk ve kaymağı ile meşhur bir kent. dinar diye bir kazası var, deprem sonrası çok üzülmüştük görüntülerine. kenan doğulu da klip çekmişti o görüntülerle.

sonrasında iş için afyona gittim. yerli halkla konuştuğumda dinarla ilgili çok olumsuz şeyler söylediler. düzgün insan oranının çok az olduğunu, hatta ileri gidip depremin boş yere vurmadığına dair gereksiz esprilere dahi girdiler. tabii ki her bölgede benzer şeyler oluyor ama dinar beni şaşırttı. ayrıca dinar ilçesi uzaktan bakıldığında pek geri kalmış görüntü vermekteydi bir 10 yıl önce.

bir dazkırı diye bir enteresan isimli ilçesi vardı, o da aklıma geldi.
Referandum da evet diyen cumhuriyet karşıtı kent.
Şanslı şehir turist gelmez fazla. Evet.
19. yüzyıl ortasında ingiltere ile Çin arasındaki iki savaşa da isim babalığı yapmıştır. Afyon Savaşları'nın nedeni, ingiltere'nin ticaret açığını kapamak için Çin'e kaçak olarak soktuğu afyonun Çinli erkek nüfusunun neredeyse üçte birini afyonkeş haline getirmesiydi. Bunu engellemeye kalkan Çin her iki savaşta da yenilecek ve afyonu serbest bırakmak zorunda kalacaktı. Türkiye de 1960'ların sonuna kadar dünyanın yasal ve yasal olmayan afyon üretiminin büyük bir bölümünü sağlarken ABD'nin baskısına direndi. 12 Mart hükümetinin ilk aldığı kararlardan biri afyon ekiminin yasaklanması olmuştur maalasef.
Naif egenin en kir kesimidir. insanlari kiyiya gore kaba gelebilir ama iyi insanlardir zarar gelmez.
Karahisar.
Şehir olanına ticari olarak yatırım yapan kazanır arkadaş. Net. Her ay yeni bir yer, yeni bir faaliyet. Zamanında afyon'dan fazla iş yapan ve geliri olan çevre illeri şu an afyon ikiye üçe katlamıştır. Küçük ve ya büyük bir girişiminiz için iyi bir araştırma sonucunda yapacağınız yatırım birçok ilde kazanacağınızdan fazlasını verecektir size. Bu söylediğim sadece il merkezi için değil ilçeler içinde geçerlidir. Afyon en fazla belediye bulunan illerdendir yani ilçeleri nüfus olarak büyük ve hareketlidir.
Çince “O-Fu-Yung”

Latince “opium”.

#afyon
Asıl ismi afyonkarahisar olan ilin halk arasındaki ismi. Kırsalı içinde bulunduğumuz çağ ile anakronizm içerecek düzeyde cahildir; kız kaçırmalar, kan davaları, cinayetler gırla gider. Eğitim düzeyinden bahsetmiyorum bile. Hoş, Su veren itfaiyenin hortumunu sikiyim. Oturup anadolu kırsalına üzülemem veya 60lı yillarin kerizleri gibi tutup köy romanı yazamam. amma bu adamlar köylerinde durmamış afyon kent merkezine de gelmişler, işte mesele de burada başlıyor. şehrin "oldtown" bölgeleri bunların kolonisidir. Dedeleri sığır siken kadınlı erkekli bu elemanlar bu başlık altındaki tüm olumsuz yorumların da kaynağılar ki bu yorumlar hakli yorumlar. Ama şunu da belirteyim afyonun kent merkezinin yerlisi (ki merkez nüfusun olsa olsa yüzde 15-20sidir) medeni, kentli, görgülü insanlardır. (Ahmet necdet sezer ve ilker başbuğ fikir verebilir.)
şimdiye kadar gidip gördüğüm ve bir müddet yaşadığım şehirlerin içindeki en boktan şehir.

insanlarının çoğu magara döneminden kalmış. medeniyete, modern ilişkilere yönelik çok az bir ibare mevcut.

üniversite okumak için afyonu yazmayı düşünenler sakın yazmasın. iş için buraya gidenler işten istifa etsin. o derece berbat bir yer.
Gece gece memleketimi görünce istemsizce bilmemkaç zaman sonra entry girme ihtiyacı duydum, iki memleketim var derim hep ki bir diğeri de hataydır, burnumda tüterler..
Mola için durduk. Buraya soğuk diyenlere götümle gülüyorum.
Kaymağı ile ünlü kışın soğuktan titreten şehrimiz. Fakat kaymaktan değil asıl gelir kaynağı Mermer ve Traverten taşıdır.
Ege bölgesindeki yeni adı Afyonkarahisar olan ildir. Haşhaş üretimi yaygın olan bölgelerdendir. Logolarında bol bol yer alır. izmir yolunun burdan geçmesi nedeniyle diğer iç Ege illerine göre biraz daha fark atmıştır. Ayrıca bölgede mermer yatakları da bulunur. Mermeri, haşhaşı, termali, kaymağı, sucuğu olan ildir.
afyon uyuşturucu madde.

(bkz: Afyonkarahisar)