bugün

ukteyi veren: deeplomatt
1934 diyarbakır doğumlu bir yazar.
tdk'nın yayın kalu başkanlığını yaptı. almanya ve isviçrede bulunup türk tarihi konusunda bir çok konferans verdi. en son kitabı 2005 de 'Ölümün Gölgesi Yok' adlı romanıyla orhan kemal roman ödülünü aldı.
cumhuriyet gazetesinde şöyle bir yazısı olan kişi;

“Doğu Anadolu’ya atanarak bir ilçede ev bakan bir arkadaşa ev sahibi, musluklara ilişkin açıklama yapar:
“Mutfak musluğu ile banyo musluğu kaçağa bağlı; lavabo musluğu su saatine... ”
Arkadaşı şaşkınlıkla sorar:
“Neden ikisi kaçağa bağlı da, lavabo saate?.. ”
işte yanıt!
“Lavaboda aptes alıyorduk; haram karışmasın diye kaçağa bağlamadık... ”
Bugün, yönetici sınıf dahil, büyük bir kesimde böyle bir din telakkisi var... ibadette titiz ol gerisini boş ver... Çal, çırp, yürüt, götür...
Bu telakkiye izin veren bir din olabilir mi?
ölümün göldesi yok adlı kitabından:
içimizdeki boşluğu başımızı alıp bir yere gitmekle de dolduramıyoruz...

gel bakalım karanlık, kimin içi daha gece!

kıpırdanışı konuşma, gözleri söz, bakışları uzun bir roman...

o yüzde görmüştüm, sevginin üstüne sevgi kondurmanın ölümün yolu olduğunu...
Masalını Yitiren Dev adlı romanıyla tanıdığım yazar. cumhuriyet gazetesinde yazar ve herhangi bir konuya dair yolladığınız iletiyi cevapsız bırakmaz.halen iletilerini saklarım çünkü bana dair çok içten yazdığı satırlar vardır...
O bu dünyada aç ama sevgi hariç tüm duygulara tok bir insandı çocukken. O yediği dayaklarla tükenmedi,bitmedi tersine her gün yeniden ayağa kalkarak dünyaya 8 yaşındaki bir çocuğun ne kadar güçlü olabileceğini gösterdi. Benim gibi duygu selini içinde yaşayan bir insana Masalını Yitiren dev içimde derin yankılar uyandırdı.
"masalını yitiren dev" adlı kitabının roman değilde otobiyografi olarak değerlendirdiğim yazardır. herkesin beğenisi farklıdır tabi ama ben beğenmemiştim. geçtim onu, edebiyat öğretmenimiz bu kitabı "edebi" bir eser olarak bile değerlendirmemişti. ancak o da çok ağır eleştirmişti be!
onunla tanışmam köy enstitülerini araştırmaya başlamam sırasında oldu. türkçeyi çok güzel kullanan bir düşün insanı. ağıt toplumu kitabını defalarca okudum. altını çizerek okuduğum ilk kitap da ağıt toplumu'dur yine. param olduğunda ölümün gölgesi yok'u da alacağım mutlaka. güzel insan...
yaşamının ilk yıllarını çok zor şartlar altında geçirmiş olan, 1934 doğumlu, değerli bir yazardır. "Masalını Yitiren Dev" adlı kitabında da hayatının ilk yıllarını anlatmaktadır.
Aziz nesin yazarlar sendikasını kurar. Üye sayısı çok azdır.
Timurtaş Ceyhun bir gün gelir, aziz abi müjde, sendikanın üye sayısı 1021 oldu." der.

Aziz nesin şaşkın "Dün 20'ydi Timurtaş, bir günde 1001 yazar nasıl üye oldu?" diye sorar.

Timurtaş ceyhun muzipçe, "Adnan binyazar'ı üye kaydettim."