bugün

Tam olarak Adana şehrinde bile ortak kanıya varılmış net bir ismi olmasa da,kesinlikle markalaşmış Adana kebabın gölgesinde kalmış börek ve lezzettir.

Bu zamana kadar en büyük 5 şehire de gitmiş ve mutfağına bakmış biri olarak benzerini hiçbir yerde göremedim.

Kol böreği gibi olan fakat yufkayla değil çok ince açılmış hamurların kat kat üste konulmasıyla yapılan Adana'da kıymalısının favori plasesinin peynirli olduğu börektir,genelde şırdan ile birlikte gece dolaşan adana gençliğinin en çok tercih ettiği gece lezzetlerinden birisidir.
Sahur sofralarında 1 peynirli 1 kıymalı götürülmesi gereken enfes lezzettir.
http://m.hurriyet.com.tr/...i-meselesi-kuzum-40811074
Yerken bitmesini istemeyeceğin börektir. istanbulda bir kaç semtte var.
Kaşar olan her yiyeceği yerim, Adana böreği son 6 ayda o kadar çok yerde açıldı ki afişlerde iç açıcı görünüyordu. Tatmamak için sabırsızlanıyordum. Milföy hamuru gibi bir hamurun içine bol kaşar peynir verilmiş. Normal su böreği gibi olup içi kaşar peynir olsa daha çok tutar sanki.
Yıllarca su böreği diye yediğimiz bu böreği bir adanalı olarak 'adana böreği' ismiyle pazarlanmasını hayretler içinde izliyorum.
Bundan bir yıl önce böyle bir börek yoktu.
Bir börek çeşidi.

Bir adanalı olarak ilk kez duydum ve sevindim, ne güzel durduk yere marka olmamız.
bu ara istanbulda moda olan börek çeşidi,
baklava hamurundan yapılıyor genelde, içinde börek hamurundan daha kalın bir peynir var.
bu peynir künefe içindeki peynir ile aynı.
lezzetli bir börek.
Bende bu ismi Yen'i duydum normal börek.
Böreğin yeni tanımı. Böyle bir lezzet yok.
çok lezzetli efso bir börek.