bugün

o klişeyi yapacaksın sandım eksiyi basacaktım son anda artı verdim.
2 dublede kendini kaybedip etrafa kusup ağlayıp zırlayanların instagramda rakı boomerangıyla paylaştıkları siktiri boktan aforizma.
insan gibi içmesini biliyorsanız ve içip içip millete saldırmıyorsanız içebilirsiniz.
ümit yaşar:
bütün mesele içmek veya içmemek değil, içince küçülmemek; küçülünce, içmemek.." der
Amk görende topu doğuştan şair sanır..
http://www.youtube.com/watch?v=oX_fAE17NvM
https://www.youtube.com/watch?v=7u9MZPYAXK0
Adabı falan yoktur kesin bilgi yayalım.
Hiç bir içkinin adabı yoktur.
Az önce tek olduğumdan rakıyla kokteyl yapıp içtim. edep adap niyet kime neye niye bu hareketle hepsine tepiği bastım.
adabı vardır rakının
adabı vardı rakının
adabı var rakının
adabı rakının
rakının
rakı

işte böyle adım adım gidiyor, organik hoşaf içersiniz artık.
Yiyorsa sek içsinler o zaman.
rakıyı adabıyla s*kecem şimdi...
sosyal medyada rakı içip fotoğraf paylaşan sözde entellerin fotoğrafın yanına, altına vs. yazdığı itici yazı.
Sesini fazla çıkarma çok konuşmadan iç ne edebiyat yapıyosun.
ya bıktırdınız yemin ediyorum.

Yok çayın adabı, yok rakının adabı..

Ne yaşıyorsan git ötede yaşa ya.
yok işte kadeh karşındakine kalkarmış da aklındakine içermişsin. sosyal medya edep, adab-ı muaşeret kaldırıyor sürekli. adabı varsa kendine sakla muhabbetine bak kardeşim.
iyice delirtin beni. aynen.
gerizekalı insan tespit cümlesi.
hay sikeyim adabınızı be!
adabı vardır rakının eşekle içilmez getir ulan mezemi bu meret kuru kuru gitmez hahahasiktir.
abazan erkeklerin karı kız düşürmek için, kezbanların da çok coolum havası vermek için kullandıkları iğrenç söz öbeği.

bir de bunun 2. kadehten sonra izmir marşına girenleri var açık ve net.
bir vakitler bunun güzellemesini yapan, kadın dediğin alacak bardağını önüne silecek rujunu rakı içecek, geçip karşısına izleyeceksin diye güzelleme yapan gürüh şimdi kalkmış, canı sıkılmışta bunun yergisini yapmaya başlamış.

yemezler moruk.
Bal gibi vardır.

Uzunca Zaman ayıracaksın rakıya, öyle fondipleyip, hadi eyvallah içkisi değildir Azizim!

Muhabbeti hoş, derinleşmeyi bilen, derinleşirken de adabı usulünce, ne hüzünlere boğularak ne de konuyu üstünkörü geçecek adam olmalı karşında.
Herşey kararında, ağırbaşlı, nazik.

Sanattan anlayacaksın ucundan kıyısından, ezbere bildiğin kısacık da olsa şiirlerin, kitap alıntıların, anlamlı cümlelerin olacak. Müzeyyen Senar' ı, makber'i, kırmızı gülün alı var' ı bileceksin.
Mihriban' ı, ahirim sensin ve daha nice güzel türküyü, usul usul mırıldanacaksın mesela.

Sohbet ederken, susmayı, dinlemeyi bileceksin, yüreğini boşaltmasına izin vereceksin karşındakinin, lafını kesmeyeceksin.
Gözlerinin taa içine bakacaksın dinlerken, bakacaksın ki, söyledikleri anlam kazansın, ruha bürünsün.

Mezeleri nezaketle atacaksın ağzına, çala kaşık girişmeyeceksin. Hem mezenin, hem rakının damağında demlenip, tatlanması için zaman tanıyacaksın.

Kadehi şakur şukur değil, gene aynı nezaketle karşındakinin gözlerine bakarak kaldıracaksın, sağa sola bakarak değil. iyi şeyler dileyeceksin, ağzından bal damlayacak, zehir değil.

Nerde duracağını bileceksin, bedeni rakıya küstürmeden, ortamı bozmadan, gülümseyerek kalkacaksın o masadan.
Teşekkür edeceksin, iyi ki varsın, tekrarlayalım diyeceksin, sarılacaksın, sırtına vuracaksın minnetle.

yaaa azizim, rakının adabı var mıymış?!
Varmış di mi?!

Sıhhatine ey sözlük!

Edith Piaf:
Birbirimizin hayat tarzlarına, doğrularına saygı duymayı öğrendiğimiz gün barış gelecek bu ülkeye.
Yeniden biz olacağız.
Rakı içen insanla birlikte, inancı gereği içmeyen insanın aynı masada oturup muhabbet edebildiği gün, gün ışığını görebileceğiz, aklınızda olsun!

Şu başlığa bile, tahammül edemeyip, edep sınırlarını zorlayarak hakaret eden varlık! Senin de sıhhatine!
edep adap anlamaz yobazların reddettiği gerçektir.

şunların "ayık" haline bir bakın. misal üstteki entrynin sahibi olan yobazın haline...

"siktirsin gitsin"

"hiçbir sike derman olmayan"

"adaba bak amına koyayım"

"neyin adabı puşt"

bize adap öğretene bir bakın hele... maaşallah maaşallah ya seydi! yallah arabistana!...
aydın boysan virali.

her siki herkesten çok bildiğini zan edip, her birinin, sadece bu meseleyi kutsayanlarla birlikte vazife edinmiş olduğunu ifa ederken dünyanın en önemli insanları olduğu konusunda kuşkusu bile olmayan bu aydın boysangillerin son derece boş muhabbeti.

hep başkalarının hayatına bir tahakküm, sürekli bir olursa benim dediğim gibi olur, siz ne anlarsınızcılık...

sana ne ulan, sana ne!

baklava öyle yenmez böyle yenirmiş... önce çatalı batırınca çıtırtı sesi gelecek, sonra ters çevirip...

gel gel ben seni bi ters çevireyim de gör bakalım çıtırtı mı çıkacak çatırtı mı kopacak!

bu muhabbet tuzuyla biberiyle tam olarak götverenliktir!
adabına tüküreyim rakının .