bugün

Bu başlık nasıl olmaz lan. kimse 'komutan asker diyalogları' başlığını işaret etmesin, o başka. Bunun Adı üstünde, acemilik. Sorulan sorular da, yapılan hareketler de adı gibi acemice. Yoldan binbaşı geçerken siklemeyip çimlerde uzanacağınız tek yer acemi birliğidir mesela. Neyse başlıyorum rasgele.

Komutan bir gün hepimizi sıraya dizmiş, selam vermeyi öğretiyor. işte komutan karşıdan gelirken şöyle selam vereceksiniz, yok bilmem kaç adım kala selam vermeye başlayacaksınız, yürürken önünüzde komutan varsa ve onu geçmek üzereyseniz böyle selam vereceksiniz, komutan sizi yanına çağırdığında şöyle, komutanın odasına girdiğinizde böyle diye saydırıyor. Bunlar önemli şeyler tabi, disiplin çünkü.

Anlattıktan sonra sorusu olan var mı deyince italyann parmak kaldırır ve komutanla aralarında şu diyalog geçer;

+ peki komutanım, diyelim ki biz sabit duruyoruz, komutan yanımıza geldi, o zaman nasıl ve kaç adım kala selam vereceğiz?

(Komutan bir an duraksar ve...)

- ben senin yanına gelmem amına koyim.
Bir asteğmen olarak silah eğitiminde uzmanın birine sırf askerler de keleşte pim olmadığını öğrensin g3ten farkını anlasın diye ak47'nin pimlerini sök demiştim. Önce bi tereddüt etti. Nasıl yani dedi. Alt dudağı titredi. Keleşi aldı koşa koşa gitti. Ben de durumu pek umursamadım. Yarım saat sonra bu uzman elinde keleşle söktüm komutanım diye çıkageldi. Meğer atölyede gövdenin perçinlerini parçalayıp çıkarmış adam. Silah pert oldu yok yere.

Edit: şimdi düşündüm de aslında ne ben tam olarak komutan sayılırım ne de olayın muhatabı acemi asker.
komutan : evladım sen sivilde ne iş yaparsın ?
asker : tiyatrocuyum komutanım
komutan : al şu kazma küreği de bir iş öğren
asker : emredersiniz komutanım !
yaran diyaloglardır. benim zamanımda biri komutana "hocam bir şey sorabilir miyim?" demişti. komutan da buna "endüstri meslek lisesi mi burası göt" demişti.
görsel
+: komutan.
-: arkadaş

+ sen 2. bölükte misin?
- evet hocam.
+ bırak hocamı filan, aşkım de bana.
-Şiiişt bana bak nereye
-kantine komutanım
-kaybol burdan kaybooool.