bugün

Doğru olanın arkasında durduğunuz ve herkesi karşınıza aldığınızda aklınızı kemirecek soru.
Kötü bir insan olup da kurtulunması gereken kaygı.
neden kötülerde olmadığı merak edilen kaygı.

onlarda da acaba ben iyi biri miyim kaygısı vardır muhtemelen.
Bir süre sonra "ben çok kötü biriyim." düşüncesine döner. Sonra depresyon falan.
insan narsizminin bir parçasıdır. muhtemelen kişi başına kötü bir olay geldikten sonra bu kaygıyı yaşamıştır. başına gelen kötü olayı kendine yakıştıramaz ve bunu ancak bir tanrının onu cezalandırma yöntemi olarak düşünür. bu durumda insan ben kötü biri miyim de başıma bunlar geliyor diye düşünür. hayır kardeşim sen kötü değilsin, bencilsin. özgür iradenle yaptığın hatanın sonucuna tahammülü olmayan birisin hepsi bu.
birilerine yaptığım iyi ve guzel şeyleri dillendirmeyi hiç sevmem fakat aşık oldugum bey için yaptığım birçok fedakarliktan sonra bana gelip "sana karşı nötrüm" demesi içimde birdenbire bu kaygıyı alevlendirmistir.
Birilerinin seni sevmemesi ya da senden vazgeçmesi senin kötü bi insan olduğundan değildir, duygu bu, kalp bu iyiliğe kötülüğe bakmaz çoğu zaman. En fazla onun kıymet bilmez oldugundan olabilir.
şu saatte zihne gelen düşüncedir.
bi iyilik yap arkandan küfür etmiyorlarsa kötü birisin.

kitaplarda yazmaz bunlar.
Arada gelmesi şart olan kaygı. insanın kendini eleştirebilmesi onun büyük biri olduğunu gösterir. Önemli olan hata yapmak değildir, hatadan ders çıkarmaktır.

iyi ve kötü kavramları da görecelidir. Ne siyah ne beyaz ne gri varlıklarız.

insanoğlu çok derin bir varlıktır. Ben tanrı olsaydım bu kadar derin yaratmazdım. -dostoyevski