bugün

ii. abdülhamid'in tahtta kaldığı 33 yıl sürede devletin yıkılışını geciktirdiği geyiğidir.

bu saçmalıkları bir kenarı bırakıp bakacak olursak eğer, osmanlı devleti'nin 1800'lü yılların ortasından beri toprak bütünlüğünü denge politikası ile koruyabildiğini görürüz. osmanlı varlığını dönemin mevcut politik düzenine borçludur. hemen örnekler verelim;

örn 1: rusya boğazlar üzerinden akdeniz'e inemesin diye ingiltere ve fransa çoğu zaman osmanlı'ya yardıma gelmiştir.
örn 2: kırım savaşı'nı rusya kazanamasın diye ingiltere ve fransa osmanlı'ya yardım etmiş ve kırım savaşı'nda osmanlı galip gelmiştir.
örn 3: fransa mısır'ı işgal ettiğinde rusya ve ingiltere, osmanlı'ya yardım ederek napolyon'un yenilmesini sağlamış ve fransa'nın akdenizde güçlenmesini önlemiştir.
örn 4: ingiltere'nin osmanlı'yı himaye etmesini önlemek isteyen rusya zaman zaman osmanlı'nın ve boğazların güvenliğini sağlamıştır.

Osmanlı abdülhamid döneminde denge politikasını kuramadığı gibi devasa topraklar kaybetmiştir. bosna hersek, mısır, kıbrıs, doğu rumeli, tunus, somali... abdülhamid 33 yıl boyunca devleti ayakta tutamadı. parça pinçik olmasını izledi.

haydi hayırlı tıraşlar.
anlaşılan birileri payitaht abdülhamid izlemiş.

ya bi siktirin gidin haçlı artığı diye hakaret mi olur.
Gavatların efendisinden beklenen cümleler. Gavat olsa neyse birde efendisi.
boklu badeli götüne bile nizam verememiş olan bidon kafaların kandığı geyiktir.

sultan palamut tam bir sefildi (bkz: ikinci abdülhamit in mazlum askerlerini astırması). büyük devletlerin durumu 33 yıl idare etmesinin tek sebebi nasıl paylaşacaklarına karar verememeleriydi.
Birileri gelmiş diyor ki hep Atatürk batıya yakınlaştı hep Atatürk izin verdi. Lan daha Atatürkün doğduğu zamanlarda gayri resmilere ticaret olanağı açıldı elin fransızı ingilizi oralısı buralısı geldi malını sattı Osmanlı'dan toprak aldı. Atatürk kendi zamanında fransız ve her türlü yabancı okulları kapatıp yerine türkçe dersler verdirtti. Yani demek istediğim Atatürk doğmadan önce bile dış devletlerin baskısı yüzünden batıya doğru yöneldi imparatorluk. Bunların hepsi meb in tarih kitaplarında mevcut tarihi çok seven bir öğrenciyim. Hadi ben yanlış bilgi veriyorum mebtemi bize yanlış öğretiyor.
abdulhamitin her yeri padişah olsa ne yazar. o zamanda osmanlıda tüm ekonomi yabancıların eline geçmiş. tek bir doğrusu var o da 1. dünya savaşına almanyanın yanında girerek bu işten sıyrılmak ama o da olmamış tabi pabuç pahalı. ucu zannetmişler.
Osmanlının çöküşünü yavaşlatmıştır, hızlandırmıştır orasını bilmem. Ama sonuçta devleti reforme edememiştir. Rekabetin, bilimin ve sanayinin önemini arttıramamış ve ancak kendinden önceki padişahların yaptıklarını tekrarlamıştır.

Peki, devlette reformasyonu kim yapmıştır atatürk. Bu sayede türkiye cumhuriyeti ilk yıllarında önemli mesafe kaydetmiş ve kazanalar takımına geçmiştir.

Atatürk'ün yaptıklarını Abdülhamit de yapabilirdi ve bu sayede muhtemelen çöküşü önleyebilir ya da yumuşatabilirdi. Ama dediğim gibi gelenekçi osmanlı padişahı çizgisinden çıkamamış ve nihai sonucu değiştirememiştir.
Neden hep 2. Abdülhamit han? Diğer padişahlarla sorun yok anlaşılan. Ahh şu israil in kurulmasına izin vermedi ye hep ondan sıkıntınız.
Ermenistan da var.
tayyip'in türkiye'yi uçurduğu geyiği ile yarışır.
uçurumdan aşağı düşmeyi uçmak zannediyorlarsa artık...
yazık, acıdım bak.
(bkz: fenerbahçede robben sesleri)
''geyik'' falan değil gerçeğin ta kendisidir. zira abdülhamid han devlette birçok yollar yapmış, osmanlı'nın batı dünyası haricinde kendi imkanlarıyla demir yolu yapan tek devleti olmasını sağlamış, eğitimde ülkeye çağ atlatmış, orduyu modernize etmiş ve bunlarla birlikte birinci dünya savaşı ile birlikte ''kurtuluş savaşının'' atlatılmasını sağlamış ve türkiye cumhuriyetinin temelini atmış ve yani devlet i ebed müddet in geleceğe taşınmasını sağlamıştır.