abdulah öcalan'ın imralı'da muzdarip olduğu durumlardır.

-Pencere açıldığı zaman tam açılıyor ve oda birdenbire soğuyor. Pencereyi kapatınca da oda havasız kalıyor, odamdaki karbondioksit oranı çok fazlalaşıyor, oksijen azalıyor, nefessiz kalıyorum.

-Odamdaki klimayı çalıştıramıyorum. Çalışmaması çalışmasından daha iyi, aniden içeriye vuuffff diye bir hava veriyor. Bu sıkıntılı ortamda bu hava beni daha da rahatsız ediyor.

-Bu son dönemlerde uyuyamama sorunu daha da fazlalaştı, uyku sorunu çekiyorum. Boğazımdaki o akıntı her zamanki gibi boğazımı yakıyor, dilimde damağımda yanma var. Vücudumda kaşıntı var. Kafamın arka kısmında kaşıntı var, sürekli kaşınıyor. Diz ve diz altında kaşıntı ve deride beyaz, pul pul dökülme var. Kollarımda da kaşıntı ve deride dökülme var.

-Bir kulağımda da vıızzzzzzz gibi bir çınlama var.

yazarın notu: kulaktaki çınlamanın nedenini tahmin ediyorum. diğerleri için yazar görüşlerine ihtiyaç var.

http://www.aktifhaber.com/read_news.php?nID=105334
çok büyük hepsini alamıyorum.
bikini giydirilip denizde yüzdürülürse birşeyi kalmaz denilen şikayetlerdir, hele de güneşin altında bıraktımmı, bronz tene bile sahip olabilir.
(bkz: buraya basınca ağrıyor mu)
dostu sandığı ülkeler...
(bkz: bogazlarim agriyor)
(bkz: bugun basim agriyor)
(bkz: kalbim agriyor)
(bkz: tecavuzcuye bugun basim agriyor demek)
(bkz: yanlarim agriyor)

(bkz: öl de kurtul o zaman)
yatak çok yumuşak,
ayna dalgalı,
alafranga tuvalet yok...vs.
(bkz: ölme çürü)
burada her gün gardiyanlar kıç bölgemi acıtıyorlar. olsun buna da şükür. bütün ülkenin kıç bölgemi acıtmasından iyidir. bir de yemekler o kadar yağlı ki su ihtiyacımı gardiyanlardan sağlıyorum.
edit:bu bir temennidir.
vıızz diye çınlayan kulağın bulunduğu şikayetlerdir. sanırsam sadece kulağının arkası kaldığı içindir o ses ve uyarıyordur ora içinde gelecekler.
-kıçımda basur var oturamıyorum.

bu şikayet gerçektir ve lord bey'in tedavisi yapılmıştır.
(bkz: ağrıyan yeri kesmek lazım)
doğru şikayetlerdir efenim. fakat bir şey eksik olmuş, yalnızca kolları değil, kendisi kompile kaşınıyor. kaşımıyorlar efenim adamı. verin normal bir hapishaneye, orda arkadaşça kaşırlar bunu.
sorun; yıllarca serbest, kuralsız ve tek otorite olarak yaşamaya alıştıktan sonra tek başına bir adada tüm etkisini kaybetmeye başlayarak yalnızlaşmanın getirdiği psikolojik travmadan kaynaklanıyor, dedirten şikayetlerdir. muhtemelen haftada bir avukatlar gelmese travma daha da ağırlaşacak ve intihar eğilimli bir yapıya bürünecektir.
çabuk, kolay, acısız ölmeme izin verilmiyor..
dağ'da yaşamaya alıştığı için imralı'da rahat batıyor. en büyük şikayeti bu olsa gerek.
gardiyanlar hergün üstünden geçtiği için haliyle olabilecek durumdur.
başka mahkumlar tarafından dile getirilse bırakın ciddiye alınmayı, gardiyanlar tarafından alay konusu edilebilecek istekler bütünüdür.