bugün

görsel
--spoiler--
Abdullah Gül’den AB üyeliği ve müzakere süreci ile ilgili açıklamalar
11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AB üyelik müzakereleri sürecinde son dönemde yaşananları sağlıklı bulmadığını belirtti. "AB üyeliği müzakereleri başlatan bir kişiyim"diyen Gül, "Burada mantaliteyi iyi koymamız gerekir. Bu süreç bizim işimize yarıyor mu yaramıyor mu. Sürekli işimize yaramıştır, ekonomik olarak da siyasi olarak da yaramıştır. Nitekim en büyük ekonomik büyümeleri o dönemde gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Kalite Derneği(KalDer) tarafından düzenlenen 25. Kalite Kongresi’nin açılış konuşmasını yaptı. Açılış konuşmalarının ardından Abdullah Gül ile bir söyleşi gerçekleştirildi. Burada, 11. Cumhurbaşkanı Gül’e Avrupa Birliği (AB) üyeliği müzakere sürecinde son dönemde yaşananlarla ilgili düşünceleri ve bu sürecin nasıl doğru yönetilebileceğine dair düşünceleri soruldu.
“SÜRECi SAĞLIKLI BULMUYORUM”
Yaşanan süreci sağlıklı bulmadığını belirten Gül, “Bunlara kendi çıkarımız açısından bakıyorum. AB üyeliğini Cumhurbaşkanı olduğumda muhatabım Cumhurbaşkanlarına gerek ikili gerekse açık toplantılarda çok söylemişimdir. Esas hedef, AB’nin 2728 üye ülkesinden biri olmak değildir; mesele o seviyede bir ülke olmaktır. Bunu Avrupa’yı tatmin etmek, Avrupa’ya taviz vermek anlamında görürseniz yanılırsınız” diye konuştu.
“TÜRKiYE BU SÜREÇTE GÜÇLÜ MÜ ZAYIF MI HALE GELDi”
Türkiye’nin bu süreçte güçlü mü zayıf mı hale geldiğinin dikkate alınmasını gerektiğini belirten Abdullah Gül şunları söyledi:
“Bu süreçte Türkiye güçlü hale mi geldi zayıf bir hale mi Bakıldığında, reform sürecinde gerek siyasi gerek ekonomi gerek ‘Maastricht’ kriterleri dediğimiz onun temeli çalışan, işleyen fonksiyonel serbest bir piyasa ekonomisini sağlamaktır. Bunu sağlamak için biz, bazı kuralları, kanunları değiştirdiysek, bazı düzenlemeleri yaptıysak bu Türkiye’nin aleyhine olduysa zaten yapmamamız lazım. O zaman suçlu oluruz. Ama Türkiye’ye fayda getirdiyse o zaman AB’den faydalanıyorsunuz demektir. Nihayetinde bu süreç içerisinde Türkiye’ye en büyük yabancı sermaye böyle geldi. 2002’den önce Türkiye’ye yıllık 1 milyar dolar yabancı sermaye ancak gelirdi. Öyle yıllar oldu ki biz bu reform sürecine başladık, bütün kurallarımızı ‘upgrate’ ettiğimizde Türkiye’ye yıllık 25 milyar dolar hatta 28 milyar dolara kadar sermaye geldi. Zaten tasarrufu olmayan bir ülkeyiz, tasarruf olmayınca nasıl yatırım yapacaksın, nasıl büyüyeceksin O zaman başkasının tasarrufunu alıp getireceksin kendi ülkenin çıkarı için kullanacaksın.”
“EN BÜYÜK EKONOMiK BÜYÜMELERi O DÖNEMDE GERÇEKLEŞTiRDiK”
Abdullah Gül, AB üyeliği müzakerelerinin siyasi sürecine de değindi. Sürecin Türkiye’ye hem ekonomik hem de siyasi olarak yaradığını kaydeden Gül, “Temel hak ve özgürlükler konusunda standartlarımız daha yüksek değilse bu Avrupalıya verilen bir hak mı yoksa Türkiye halkına verilen bir hak mı Türk halkını temel hak ve özgürlük standartlarını yükselttiysek bu kendi halkımız adına onur duymamız gerekir. Burada mantaliteyi iyi koymamız gerekir. Bu süreç bizim işimize yarıyor mu yaramıyor mu Sürekli işimize yaramıştır, ekonomik olarak da siyasi olarak da yaramıştır. Nitekim en büyük ekonomik büyümeleri o dönemde gerçekleştirdik” dedi.
“AB ÜYELiĞi MÜZAKERELERiNi BAŞLATAN KiŞiYiM”
“AB üyeliği müzakereleri başlatan bir kişiyim” diyen Abdullah Gül, “Başladıktan sonra da katılım sürecini yaptık. Bu süreçte AB’nin de çok büyük hataları oldu” ifadelerini kullandı. Gül, Türkiye’nin hak ve özgürlükler alanında kendi standartlarını yükseltmesine vurgu yaptı. Modarötürün bazı fasılların açılmamasına ve açılanların da kapatılamaması üzerine bir sorusu da Gül, “Kapanamamasının sebebi Avrupalıların öngörüsüzlüğü ve vizyonsuzluğudur. Yani bunlar çok küçük hesaplar” şeklinde yanıtladı.
--spoiler--
Tony Blair ile ürdünde görüşmüş yeni parti kuracağı söyleniyor dolar da artıyor.
görsel

http://www.memurlar.net/haber/629621/
geçenlerde cnn de konuşan beyefendi. efendim türk halkı olarak meydanlarda hart hurt konuşmalara alıştığımız için diplomatik dille söyleşi yapan gül beyefendiyi dinlediğimde bir algı evrimi geçirdiğimi itiraf etmeliyim. nezaket ve zerafete ne kadar muhtacız, evet.
Hayırdır rusçumu oldun emekli noter!
Darbe Komisyonu’nun Gülen’le ilgili sorusuna, “Siyaset hayatımda bu yapı ve lideriyle ilişkim olmadı”
hımpfs peki.,
https://pbs.twimg.com/media/C1VTeMfXUAAwMyU.jpg
bu adamdan umudu kesin parti falan kurmayacak akp'yi bölmeyecek. ısıtılıp ısıtılıp önümüze koyuluyor muhalefetin gazını alıyor.
Eski toplarla birlikte yeni bir parti kurma ihtimali sürekli ısıtılıp ısıtılıp önümüze konulan, Tayyip Erdoğan yüzünden bunu yapmadıklarını ya da yapamadıklarını düşündüğüm, her ne kadar görüşlerini benimsemesem de naif kişiliğini takdir ettiğim siyasetçi.
2 yıldır parti kuracak akp nin karşısına çıkacaahahhahaahah

Neyse lan 11. Cumhurbaşkanımız.
Medyaya sürekli verilen parti kuracak algısını bir türlü gerçekleştiremeyen siyasetçi.
Kendisı rte ye göre daha ılımlı, pozitif ve çağdaş olmasından dolayı eğer ayrılması durumunda gerçekten ak partinin en büyük çatırdaması olur.
Ayrıca abdullah gül e en yakın gazeteci Fehmi koruya göre abdullah gül hayır oyu vericek.
Galiba " hayır " diyor, kendisi gibi demokrat olduğunu iddia eden birisine hiç yakıştıramadım.
Hayır vereceği çok açık olan ak partili.

Ayrıca parti kurması durumunda ak parti gitsin diye kendisine vereceğim.
2014. Nesil silik.
Rte nin karşısında çıkması durumunda oyum kendisinindir.
akp'yi kurup, rte'ye devreden ve ülkenin bu günkü durumda olmasına en büyük katkı sağlayan adam.
hayır cephesinin adayı olursa 2. ekmelettin vakası olur benden söylemesi.

bülent ecevit yönetim açısından başarısız bir lider olabilir ancak chp ile %48 aldığı dönemlerde hitabeti ile hangi görüşten olursan olsun o insanın gönlüne hitap etmesini iyi bilen birisiydi. şair olmasının etkisi olabilir.

ancak abdullah gül ne solcunun ne sağcının gönlüne hiç bir şekilde hitap edemez bunu yazın bir kenara.

%48lik hayır cephesi uzlaşabilinecek bir aday çıkaramayıp çareyi küskün akplilerde buluyorsa vay halimize.

benim adayım ümit özdağ'dır.

tanım: resmi bayramlarda ne hikmetse hastalanmayı adet edinmiş eski cumhurbaşkanı
chp'nin başkan adayı olacağı söylenen eski cumhurbaşkanı. olur mu? bence olmaz. olursa chp erdoğan başkan olsun diye büyük katkı sağlar. evet.
Kendisinin seçileceğinden yüzde 100 emin olmadığı hiçbir seçime gireceğini sanmıyorum. O yüzden​ de Cumhurbaşkanı adayı falan olmaz.
hayır cephesinin adayı olursa "yok artık *mına koyayım, bu ülkeyi birileri sims oynar gibi oynuyor." derim.
bazıları %49'luk oyun chp'ye verildiğini düşünüyor.
yanlış!

hayal aleminde yaşamayın. chp'nin oy oranı %25 ancak var. gerisi dışarıdan, başkanlığı istemeyen insanlar. yani chp %49'a aldanıp kendi tabanımıza hitap edecek bir aday çıkaracağım derse büyük bir hüsrana uğrar. ister kabul edin ya da etmeyin, muhafazakar kesimin oylarına ihtiyacınız var. kürtlerin, sağ kesimin, ak partiye kırgınlığı olanların ve daha nicesinin desteğine gereksiniminiz var.

abdullah gül bu konuda biçilmiş kaftan. ama aday olur mu? eski yol arkadaşlarını karşısına alır mı? önemli olan bu.

siz muhafazakar olmayan, karşıt görüşte bir adayın çıkmasını ve kazanması durumunda intikam almayı hayal ediyorsunuz. dünya değişti artık. bu ilkel düşüncelerle bir yere varamazsınız. aynı kültürden beslenen insanlarımız ortak bir paydada buluşabilir.

küçük hesaplar yüzünden bir araya gelemeyecekse bu vatanın çocukları, kimse kusura bakmasın, onlardan bir halt olmaz.
ümit özdağ,meral akşener,ilker başbuğ gibi insanlar aday olsun diyenler herhalde türkiyede yaşamıyorlar.bu adaylarla erdoğan ikinci tura kalırsa bütün kürtler silme erdoğana oy verir %60 üzerinde oy alır erdoğan.

seçim ikinci tura kalırsa kürtlerin oyunu alabilecek tek lider sayın abdullah güldür.bunu bir kürt olarak rahatlıkla söylebilerim.ha chp ve mhpliler ne kadar oy verir ona bilmem ama ben erdoğana olan antipati yüzünden yine büyük çoğunluğunun abdullaha güle oy vereceğini düşünüyorum.

ayrıca ekmeleddin ihsanoğluyla karşılaştırmak büyük bir haraket olur.sev ya da sevme abdullah gülün bi siyasi geçmişi var.ekmeleddin ihsanoğlu dediğiniz adamı seçimden önce türkiyede kim tanıyordu yahu ?

son referandum gösterdi ki türkiyede muhafazakarlar ve chpli ve mhpli atatürkçüler olmak üzere iki kutup var.kürtleri yanına çeken başkanlığı kazanır. şuanda kürtlerden oy koparacak tek isimde bana göre abdullah güldür.
2019 da aday olmasina ihtimal vermediğim kişidir.
% 10 u gecemez. hele chp nin adayi yapilirsa carsi karisir. katilim 60 larda kalir. sonuc felaket olur cok kelle gider.
ama dedigim gibi ihtimal vermiyorum. rte ye karsi cikamaz. bunlarda badem kültürü var, hepsi biatçı.
ben tatmin oldum. bu kadar yeter.
söylentiler doğrudur inşallah. bu susmuşu aday yaparlarsa reis tokatlar geçer.