bugün

çocuğuna akülü araba alan aile über zengindir.
Okulun öğlen arasında yenecek şeyleri dışardan almak.
Ben her zaman annemin hazırladığı şeyleri götürürken arkadaş paskalya coregi, sprite, kinder supriz yumurta uclemesini alırdı hergün. Baya bi imrenirdim ona ama sonra anladım ki onun ailesi sadece bankamatik görevi görüyor.
(bkz: uzaktan kumandalı araba)
salon ve oturma odasında ayrı ayrı televizyon.
Barbie bebek evi. Ankarada ykm de satılırdı barbieler. Ordan kot elbiseli bi tane almıştık allahımmmm nasıl mutlu olmuştum...bide evde piano olması ah o karumda beyaz duvar pianosu hala gözümde, eskiden elektronik pianolar böyle uygun değil.Muzla sokağa çıkmak yasaktı. Pringles nadir alınırdı.
Işıklı ayakkabı ve Monami (?) Pastel boya.
(bkz: cep telefonu)
gri tekerlekli bianchi bisiklet.
lcw. marka kıyafetler
ilk açıldığı zamanlarda mc donalds. başlarda millet hiç görmediği için hınca hınç doldurur, bir şey zannederdi. el kadar hamburger, bir iskender fiyatına falandı.
sonra demode oldu da ucuzladı.
evlerdeki cine5 dekoderi.
evin orta masasında cam tabağa koyulan yapma meyveler, ışıklı ayakkabılar, mcdonald'sa gitmek, o zamanlar için reno marka arabası olanlar vs vs.
Mercedes araba?
Doktorluk.

O zamanlar tıp okuyan doktor olan insanın itibarı dolar milyonerinde yoktu.

Sonra ele ayağa düştü.
apartman dairesi, özellikle de penceresi panjurlu olanı.
istanbul'daki zenginler için de silivri'de yazlık sahibi olmak.
Zengin, bilemem…
Üst orta sınıf aileye mensup çocuk:
- akülü araba,
- kinder surprise oyuncak “koleksiyonu”,
- nesquik,
- kiwi ve ananasın tadından haberdar olma,
- birden çok sefer uçağa binme…

Aile ölçeğinde;
- bir büyükşehirde kirada dairesinin olması,
- şahin ve broadway’den yukarı araç (direkt mercedes’e zıplamış oluyorsunuz zaten, 93’te ara segment pek yoktu),
- çocuğun kolejde okuması,
- otelde tatil yapmak (memur kesim 15 gün kampa gider, varlıklı memur kesimin yazlığı olurdu),
- vakko vb giyinmek (o dönemde hali vakti yerinde olma alameti altın suyuna batırılmış saat kullanmaktı. Bu markalar ise hem pahalıydı, hem kravat mı yapacak, %100 ipek çalışırdı. Şimdinin 1000 tl’den başlayan kravatlarını düşünelim… büyük markalar polyestere girmezdi… peki hiç mi cavalli, ferre falan yoktu? 1. istanbul dışında yoktu. 2. Bu büyük markalar zaten belli italyan ürünleri de satardı. Mesela böyle bir markadan segallini bir kravat da alabilirdiniz, ipeği yüzünüzü okşardı. Babamın kravatlarının kalitesini hala yakalayamıyorum, mesela..).
Altın kolye, altın diş, mercedes marka araba ve apartman dairesi.
güncel Önemli Başlıklar