bugün

hergün kaka yapan 8 milyar insanın kakaları nereye gidiyor sorunsalı.
sifonu çekiyorum gidiyor, hiç sormadım nereye diye.
konyalı bazı güzel insanlar bize yedirdikleri sebzeleri sulamak için kullanıyorlar mesela.
görsel
ankaralı bazı güzel çiftcilerimizde var bunu yapan.
görsel
malatyalı da var.
görsel
izmirli de var.
görsel

demek ki neymiş? güzel ciftci olmanın belli bir şartı yokmuş. her ilden çıkabilirmiş.

edit: boklu sebze hastası birisi beğenmemiş yazdığımı. sen doya doya ye yavrum bunlardan. seni tutan yok. inşallah çüküne kolera bulaşır.
Bok deyip küçümsemeyin. Bağırsak florasının tedavisinde bile kullanılıyor amk.
görsel
Yerin altına gidiyor, yerin altı da tepki olarak deprem yapıyor. Bok yolladigimiz şeyin teşekkür edecek hali yok deprem yapacak tabi.
Bok tarim için önemli boksuz tarim olmaz olamaz.
konuşması iğrenç biliyorum ama tabiatta atık yoktur.
her çıktı, başka bir canlının girdisidir. zaten o yüzden normal şartlarda doğa kirlenmez.
buradan hareketle, gitmesi gereken yer, topraktır ama insanlar belirli yerlerde aşırı kalabalıklar oluşturduğu için gidemiyor. kimse de taşıyıp toprakla buluşturmuyor.
buluşsa, besin olacak toprağı zenginleştirecek.
öyle acaip zararlı mikroplar vs yok, insan atığında. hepsi toprağa karışıp başka canlılara dönüşecek canlılar var.
inek pisliği gübre olup toprağı zenginleştirmiyor mu?
ve fekat bunun düzgün bir yolunu bulmalı.
misal nadasa bırakılan topraklar var. bi kaç sene ekilmez oralara kararınca gömülse 3 sene sonra hiç bir zararlı canlı kalmaz içinde. hepsi toprağı zenginleştirmek için kendilerini feda ederler.

bence bu konuda bir tabu var.

dayanağım da, inek ve koyun çıktısının toprağı beslemesi. insanın ki neden beslemiyor?
tuvalete gidiyor. bir de dağda, bayırda sıçanlar var. onlarınki nereye gider kısmı ciddi bir sorunsal.
Denize gidiyor, balıklar boku yiyor, biz balıkları yiyoruZ, bizi solucanlar yiyor, solucanları balıklar yiyor. Balıklar kârda.
bu konuda erektor hoca efendimiz mutlaka bir araştırma yapmıştır

ama bu gün roş aşana bayramı olduğu için sinagog da ayindedir

gelince yazar.
önce denize gidiyor oradan tekrar önündeki tabağa geliyor.
gübre oluyor.
ayırca bunların banyo, mutfak giderindeki pis sular da gidiyor bi yerlere.
çıkın açıklayın, ben açıklarsam yer yerinden oynar.
reptilyanlar yiyor içiyor hepsini dedi biri kavede.
Kanalizasyon olabilir ama petrol çıkmaz bence oradan.