bugün

galatasaray'ın 1-0 kaybettiği maç.

Eboue'den bahsetmek istiyorum biraz eboue ; şu gençlerbirliğin'in golünde ki tek suç sende koçum. yolda biri senin koluna öyle "değse" yere atlayıp yatar mısın be amına kodumun oğlu. küfür etmek istemiyorum aslında galatasarayın futbolcususun severim seni ama böyle deşarj oluyorum kusura bakma ama böyle bir şey görmedim abi. ulan yere düşmeme yarışması yapsak drogba'dan sonra 2.olursun be amına kodumuunnnn. senin yerinde emre çolak olsa belki hakem verirdi foulü niye? çünkü adam cılız hakkaten dokunsan düşer. lan sen öyle misin? evinde ayna yok mu be içgüdüsünü siktiğim??? kahvede yanımda oturan amcanında burdan anasını sikmek istiyorum. yaşına hürmetim olmasa sandalyeyi götüne sokmuştum. bir insan 90 dakika boyunca schalke galatasarayı siker haftayada kayseri siker böyle futbol oynanmaz. gençlerde çakar birazdan diye diye sinirden beyin hücrelerimi öldürdü dilini siktiğim. suçta bende. o uğursuz kahveye ne zaman gitsem ya kaybediyoruz ya berabere kalıyoruz. yıkıycam o kahveyi sonunda. bi de babamla izledik zaten. onunla da izlediğimiz hiç bir maçı kazanamadık. tüm galatasaraylılardan özür diliyorum suç bende arkadaşlar.

son anda gelen edit : penaltının gol olmaması çook iyi oldu. yok öyle oynamadan puan almak. tebrikler gençlerbirliği.
fatih terimden şöyle bir aciklama bekliyorum: bugun 8 mart Dünya Kadınlar Günü boyle bir gun de futbol mu konusacagiz? tanım: galatasarayin en yakin (!) rakibine dış geciremedigi mactir.
Atamayana atarlar diye bir şey vardı en güzel örneği oldu bu maç. Gençlerbirliği haklı bi galibiyet aldı ve Drogba'nın pozisyonunun penaltıyla alâkası yok.
hakem hataları değil, şanssızlığımız yüzünden kaybettiğimiz maç. tabi bu hakem hatasızdı demek olmuyor. penaltı kararı kesinlikle yanlıştı. eboueye de faul yapıldı gol pozisyonunda. ama yine de galatasarayın maçı kaybetmesinin nedeni olarak hakemi göstermem ben. uzun bir süredir ilk defa bu kadar gol pozisyonuna girdiğimiz bir maç izledim. gerçekten de oyun şablonumuz on numara beş yıldızdı. ama futbolun altın kuralı, buldun mu atacaksın. biz atamadık ama gençler attı. belki de adam gibi tek pozisyonları da oydu.

fenerlilerin yorumlarını kaale bile almamak lazım. maç 0-0 iken "gençler satmış maçı" diyen bir dingil bile vardı. bunların cinsi bu, yapacak bi şey yok.

ama schalke maçı açısından düşününce, bugünkü oyunumuzu oraya da yansıtabilirsek gerçekten bir şansımız olur. hele ki hamit ve eboue bugünkü hırsı ve enerjisiyle oynarsa mükemmel olur.
hakem hataları ile dolu bir maçın daha sonuna geldik dedirten bir maçtı. 2.5 yıldır kulübüne 1 tek ceza aldırmamış bir taraftar grubu olan ultrAslan son birkaç maçtır 'yıldırım demirören yeter' diyorsa kulak vermek lazım. bu maçta o maçlardan biriydi maalesef.
sonucunun lig tv organizasyonu olduğunu hissettiğimiz maçtır. gs yarışta kopup giderse diğer takımların taraftarları lig tv aboneliklerini iptal ettirecek, maç yayını yapan kahveler, restaurantlar, barlar ödedikleri onca paraya rağmen iş yapmayacak, reklam gelirleri, yayın gelirleri düşecek, ayrıca federasyon da bu işten zarar edecek, bir dahaki sezon kulüplerin kombine satışları düşecek, havuzdaki para azalacak ve endüstriyel futbola darbe vurulacak.
bu nedenle rekabetin her daim kızgın olması ve birilerinin kopup gitmemesi gerekiyor. çünkü biz koyunların her daim uyuşturulmuş olması ve beynimizin gereksiz şeylerle dolu olması gerekiyor. sistem bunu istiyor. bu maçın bu sonucu da sistemin oyunlarından sadece bir tanesidir.

iyi uykular.
galatasaray'ın ilk yarı üstün bir futbol oynadığı ve çok gol kaçırdığı, 2. yarı ise yapılan değişikliklerden sonra pek etkili olamadığı ve yenildiği maçtır. atamayana atarlar sözü maçın özetiydi bence.
şimdi yapılan değişikliklerle ilgili sormak istediğim şeyler var:
1: umut'un bu takımda ne işi var?
2:Hadi umut'u aldın diyelim, ilk yarı kötü oynamayan hamit ve sneijder'i oyundan çıkarmanın mantığı ne?
3: yekta denen adam bu takımda böyle bir maçta nasıl 90 dakika forma giyer?
4:şampiyonlar ligi'nde oynayan, türkiye'nin en iyi takımlarından birinin sahasının zeminiyle neden adam akıllı ilgilenilmez?
bu sorulara cevap bulabileceğimi sanmıyorum ama sordum işte.
kritik pozisyonlara gelecek olursak,
gençlerbirliği'nin golünde faul çalınacak bir durum yoktu. eboue'nin her zamanki hareketleri.
galatasaray lehine çalınan penaltı hakkında çok fazla söylenecek bir şey yok. maçı izlerken hakem adına ben utandım. drogba da dağa taşa vurdu, iyi de oldu. zira böyle bir penaltıyla alınacak puan ya da puanlar hiçbir galatasaraylıyı memnun etmezdi bence.
gökhan zan'ın kırmızı kart kararı da doğruydu.
daha söylenecek çok şey var ama şimdilik aklıma gelenler bunlar. galatasaray, geçen hafta büyük avantaj yakaladığı ligde şampiyonluğu rahatça alamayacağını gösterdi. ama ilk yarı oynanan futbol sonraki maçlar için umut vericiydi.

not: galatasaray'lıyım.
galatasaray'ın sadece 3 puan kaybetmediği maç. eğer schalke maçı da istedikleri gibi olmaz ise o zaman işleri ters gidecektir. ben de buradayım. maçı sözlükten takip ettim. anladığım kadarıyla çok gol kaçırmışlar ve bedava bir penaltı almışlar yine de. bir de kolpalıkta kimsenin eline su dökemeyecek bazı taraftarları (istisnaları var ama azınlık) da kaçınca iyi oldu falan deyip riyakar takılıyorlar, penaltı olduğunda havaya zıplamışlar. öyle diyorlar!
bir şu var; stadı terkeden topluluk!
beter olmanız dileklerimle, amin!
(#18830651)
galatasarayın yenilsede şampiyon olacağını kesinleştiren maçtır.

lan o nasıl bi penaltı. az daha yüzsüz olsa tekrar verirdi galatasaraya 1 penaltı.
bir fenerbahçeli olarak üzüldüğüm maç.. zira gs nin her kaybettiği puanin ardından, bu sezon, fb hiç artıya geçemedi. bu sebepten ötürü evi, arabayı sattim tüm paramı bursa ya bastım. nasıl olsa fb galip gelemicek.

(bkz: ya herro ya merro)
(bkz: alışmadık götte don durmaz)

fb nin 4-1'lik galibiyeti sonucu gelen edit: su an erkek sığınma evinden yazıyorum.
Topun galatasaray adina gol olasi gelmedigi maclardan biridir. Yapilacak bir sey yoktu.

Hatta ilk yari gayet nefis pozitif top oynayan bir takim vardi sahada. Istenince oluyormus demek ki.

En buyuk hastaligimiz yine erkenden atamayinca demoralize olduk. Galatasaray klasigi.

Maca drogba'yla baslayip ilk yariyi 3-0 kapatmak da vardi. Ama hesaba avrupa girince boyle oluyor. Katlanilacak. Bu verilen puan bi yerde avrupanin haraci diger cook puan gibi.

Hee su gun baktigin zaman galatasaray gala sampiyonlugun en buyuk adayi. Cunku ne fener, ne de besiktas ondan iyi takim. Hatta tartiya koydugunda galatasaray ikisinden de iyi. Bunu kabul etmek lazim.

Kisacasi bu yenilgi aldatici olmamali. Bir yerde gecen sene icerde 2-1 kaybettigimiz fener macinin aynisiydi. Bi kere gelip, atti gitti genclerbirligi.

Penalti kactiktan sonra yerle gokle ugrasip hakeme allahsiz muamelesi yapan genclerbirligi futbolculari da hic haci tribine girmemeli bence. Yatip kalkip allah'a dua etsinler tabi de penalti icin degil, bu kadar kacan golden, direkten ve icler acisi oyunlarindan sonra galip gelebildikleri icin.
8 mart dunya kadinlar gununde cimboma yapilan siddeti kiniyoruz.
ilk sayfaya bakıp güldüren maç olmuştur. yok yere kazandıkları penaltı da yetmemiştir. hal böyle olunca da.. (bkz: gökhan zan)
hakem genÇlerin attığı golde ve kırmızı kartta tartışmasız doğru, penaltı konusunda ise yanlış bir karar vermiştir.(drogba'nın atamaması ise ilahi adalet olmuş resmen).(galatasaraylıyım).
saka maka galatasarayin kazanamadigi mac.
ulan rakiplerimize yardim etmek icin elimizden geleni yapiyoruz simdi.
sorarim sana nolur fb veya bjk ustuste mac kazansa simdi?
hemen kapanir puan farki.
olacak sey degil.

neyse artik olan olmus, onumuzdeki maclara bakicaz..
gençlerbirliği nin, planlarına uyan ancak maçın akışına göre beklemediği bir galibiyet elde ettiği maç olmuştur.

1 - galatasaray ın maçtaki en etkili oyuncusu olarak dikkat çeken selçuk un, bireysel performansının dışında verilen taktik nispetinde galatasaray ı handikapa sürüklediğini söylemek mümkün. topun tek yönlendiricisi olmasının dezavantajları, maçın büyük bölümünde iki hücumcu kanat oyuncusu olan emre ve hamit in burak ile aynı hizada oynayıp set hücumundan ziyade takımı ileriye yapıştıran hüviyete bürünmeleri, yapılacak daha verimli formatları engelleme açısından görülmüştür.

2 - galatasaray takımının total fizik kalitesine rağmen hareketli hücum alışkanlığını neden yapamadığı sorusu, oyuncuların ve sistem yap bozları ile fatih terim in de maçtan maça farklı bakış açısına sahip olması ve görev akdinin oyuncular tarafından tam anlamıyla yerine getirilmek istenmemesine bağlanabilir. ayrıca bu noktada galatasaray ın, örneğin fenerbahçe nin sahip olduğu kontrollü ve sistemli oyun yerine risk alma üzerine kurulu yapısının getirdiği soğukkanlılık zafiyetinin de etkili olduğunu düşünüyorum. bunlara, verim bazında kalitesinin üstünde oynayan selçuk, kabiliyeti ölçüsünde yekta, stoper mevkinde her maç savaşan semih ve galatasaray a katkılarının ilerleyen dönemlerde geleceğini düşündüğüm sneijder dışında dengeli oyuncu zafiyeti de eklenirse, kaybetmeyecek kadar oynarken yenilmenin izahı yapılabilir.

3 - galatasaray da, aksi yönde cereyan etmesi gerekirken her hafta daha da belirginleşen sol hücumcu sıkıntısı göze çarpmakta. bu maç özelinde serkan kurtuluş un güven vermeyen yapısının, emre çolak - içeri katetmesi de ayrı olumsuzluk amrabat ile başlansaydı, emre ye göre daha yatkın olduğu kanat oyununu olumlu yapabilirdi - tarafından değerlendirilemeyişi dikkati çekmiştir. takımın daha ziyade eboue - hamit / sabri - hamit koridoruna yönelmesi, hem emre nin hem de amrabat ın hücum bütünlüğünü tamamlayamayan parçalar olduğunu göstermekte. buna ek olarak riera nın da hücumcu savunmacı nitelikli olduğu ortaya konursa, emre ve amrabat dışında çare aramak en olumlu hamle gibi ortada durmakta.

4 - ilk yarı genelinde riera ve bilhassa eboue nin yaptığı pozitif çıkışların, cezanın kesilmesi gereken noktada bulunabilecek özellikte oyuncunun olmayışı hasebiyle kıymete bindiğini söylemek güç. selçuk un, 10 un üstünde gol attığı ve bir daha tutturmasının mümkün olmadığı yıl hesaba katılmazsa, emre ve hamit in bir senede atabilecekleri gol sayısının özellikleri itibarıyla 6 - 7 yi geçemeyeceği varsayılırsa ve burak ın, enerjisi ve hırsına rağmen zayıf özellikli olan tekniği göz önüne alınırsa, farklı arayışlar içerisine girmek gerekir.

5 hamit in, vuruşlardaki isabetsiz istatistiğini zihinsel bir nedene bağlamak gerekir. kondisyon olarak iyi durumda olan takımın yanında sırıtmamasına rağmen pozisyonları neticeye ulaştıramaması, hassas bir yapıya sahip olduğu her halinden belli olduğundan dolayı mental bir sıkıntı olarak değerlendirilmeli.

6 - gençlerbirliği nde, bu akşamki zafer üçlüsü olarak lanse edilebilecek kulusic, aykut ve ramazan dışında elle tutulur bir performans görülmemesine rağmen alınan üç puan kendileri açısından altın değerindedir. jimmy durmaz ın mücadelesi de eklenebilir.

7 - özgür yankaya, ilk yarıda galatasaray lı futbolcular tarafından temiz şekilde müdahale edilen en az üç pozisyonda faul kararı vermesi, kart tercihleri doğru olsa da çalmadığı pozisyonlar, drogba nın penaltı ile alakası olmayan pozisyonunda verdiği karar ve avantajları oyunun hızına sekte vururcasına engellemesi ile göze çarpmıştır.

8 - fatih terim in, umut u sağ atak kozu olarak düşünmesinin anlamsızlığı ve her maç göze çarpan b planı eksikliği, gökhan zan ın iyi oynamasına rağmen yaptığı gereksiz hamle ve riera nın diyaloglarında manasız şekilde agresif olması da diğer noktalardı.
gençlerin kesilen iki pozisyonunda net olarak ofsayt yoktu, drogba'nın pozisyonund penaltı yoktu, kirli bir oyun vardı, ilahi adalet vardı..
Galatasaray'ı durduramayacaksınız! Şampiyon olacak aslanlar!
galatasaray'ımızın güzel futbol sergilediği maçtır. yenilmiş olsak bile geçen haftaki futbola göre çok daha iyi bir sistem yakaladığımız bariz. şanssızlıklar nedeniyle gol atamadık eboue'nin gereksiz yere yerde uzanması nedeniyle yediğimiz golü telafi edemedik. umarım schalke maçında daha şanslı olur ve böyle bireysel hatalar yapmayız. ayrıca gökhan zan'ın haksız yere kırmızı kart gördüğü maçtır.
Bir çoğumuza göre sezonun en iyi maçlarından birini oynadığımızı söyleyebilirim. üst üste etkileyici pozisyonlarımız var, direklere nişanlanan 2 topumuz var her ne kadar doğru bir karar olmasa da kaçan penaltımız var. ilk yarının 0-25 ikinci yarının ise 55-85 arası mücadeleyi en üst düzeye çıkardığımız dakikalar. Biz böyle oynayalım yeter. mücadele edelim maçı bırakmayalım akıllı hücuma çıkalım iyi pas yapalım soruyorum size böyle bir futbolla kaç maç ya da kaç puan kaybedilebilir ki ? Bugün olmadı ama yarın mutlaka bu futbolun karşılığını alacağız. Sabredelim yeter.
şampiyonluğa etki etmeyecek maç. yine ortalık kızışacak, yine birileri ümitlenecek. fakat her şey geçen seneki gibi olacak. onun için bir galatasaraylı olarak gayet rahatım.
mükemmel mücadele edilmiş neredeyse 80 dakika tek kale oynanmıştır.
bazen 100 tane de şut çekseniz girmez.
futbolda topun canı olduğu söylenir, bu maç da bunu doğrular gibiydi.
çok iyi oynayarak kaybettiğimiz ilk maç değil.
rakibin tek pozisyonu olup, onun da gol olduğu ilk maçımız da değil.
şampiyon olacağız sıkıntı yok.
puan kaybetmemizi bekleyen rakiplerimiz, bu hafta oynayacağınız maçlar hiç kolay değil.
gençlerbirliğinin galatasaray'a geçirdiği maçtır.
türlü şerefsizlikleri içinde barındıran ancak göte fena patlamış olan maçtır, o formayı giyenler her ne hikmetse yatak olaylarına çabuk ısınıyorlar, aynen size yakıştığı gibi devam ediniz efendim.
şampiyonluğun galatasaraya verildiğinin resmidir. bu maçın kaybedilmesi hakemin gençlerin golünden sonraki tüm "takdir" haklarını gs den yana kullanması ve son derece saçma bir penaltı çaldığı gerçeğini değiştiremez.
hatta bunu gs li oyuncular bile öyle kanıksamış ki yanında rakibi gören kendini yere atıyor. eboe nin yere atlayıp takımının gol yemesine sebep olduğu pozisyon da bunu destekler. o kadar da eminler yani.
maçı izledim. gs daha iyiydi değişikliklere kadar. ancak şuursuz bir yükleniş bu. gs ne yaptığını bilmeyen bir takım hüviyetinde. bunu söyleyince kızıyor gs liler ama üç dört büyüklerin maçlarını izliyorum. ve bu takım şampiyon tayin edildi. gel de yanma. salma beşiktaş, bırakma fener. her iki takım da gs den iyi top oynuyor.
ayrıca beşiktaş ve fenerbahçe nin bu hafta maç kazanması çok daha zorlaştı.