bugün

ligin son maçında galatasaray'ın ankaragücü'nü yendiği ve gol averajıyla beşiktaş'ın önünde şampiyon olduğu, sonrasında yıllarca tartışılan, tartışmalı maçın skoru.

beşiktaş'lıların "şerefli ikincilik" sözü bu maçtan ve bu skordan sonra ortaya çıkmıştı.
(bkz: maç bitti hala gol yiyoruz)
beşiktaşlıların kendilerini avutmak için uydurdukları şerefli ikincilik sözünün ortaya çıktığı skormuş.

şimdi o meşhur 92-93 sezonunun son haftasına dönelim. galatasaray ankaragücü'nü 8-0 yeniyor ve averajla şampiyon oluyor. lakin ilginç olan galatasaray ligi, +53, beşiktaş ise +45 averajla bitiriyor.

http://www.tff.org.tr/Def...geID=560&hafta=30#grp

yani bu ne demek, galatasaray o maçı 1-0 da kazansaydı şampiyon olacaktı demek.

ama averajla şampiyonluğu kaçırmayı hazmedemeyen beşiktaşlılar, yıllarca yok zalad bilerek gol yediydi, yok galatasaray'ın şampiyon olması için ankaragücü'ne 8 gol atması gerekiyordu diye kendilerini ve milleti uyuttular.

ama asıl ilginç olan, şampiyonluğun averajla belirlendiği bu sezonda, ankaragücü ile beşiktaş arasında oynanan maçların skorlarıdır. 7. ve 22. haftalarda oynanan ankaragücü beşiktaş maçları, 4-0 ve 6-0 gibi çok farklı skorlarla bitmiştir. yani beşiktaş'ın +10 averajı sadece ankaragücü maçları sonucu ortaya çıkmıştır.

http://www.tff.org.tr/Def...geID=560&hafta=22#grp
http://www.tff.org.tr/Def...ageID=560&hafta=7#grp

şerefli ikincilikle övünen beşiktaşlı kardeşlerimiz, bu skorları hatırlamak yerine, 8-0 diye ortalıkta dolaşmakta ve ankaragücü'nü galatasaray'a yatmakla suçlamaktalar.

ama ilahi adalet çok farklı bir şey tabi, yıllar sonra, iftira atmak için kullandıkları o 8-0, kendi tarihlerinde kara bir leke olarak yer aldı.

not: beşiktaş'ın şerefli ikincilikleri muhakkak vardır ama kimsenin ankaragücü'nü şike yapmakla suçlama hakkı yoktur. özellikle yöneticileri ve teknik direktörü'nün ismi şike davasıyla anılıyorsa...

not 2: rade zalad bahsi geçen maçın sadece ilk yarısında oynamıştır ve ilk yarı skoru da 5-0 'dır. yani zalad , bir maçta 8 gol yemiş bir kaleci değildir.

not 3: özelden mesaj yazan ve yazmayı düşünen arkadaşlar için söylüyorum ki; ben galatasaray'ı savunmuyorum, galatasaraylı değilim, ankaragüçlüyüm. ayrıca yazdıklarım beşiktaş'ı kötüleme amaçlı değildir. zira, dikkatli okunursa yorum içermediği, bilgiden ibaret bir entry olduğu görülecektir. ama sen bana hiç alakası yokken şike yaptın dersen, ben de senin teknik direktörünün, yöneticilerinin yaptıklarından bahsederim tabi.
(bkz: rade zalad)
rade zalad'ın galatasaray'dan bir maçta yediği gol sayısı. aynı sezon beşiktaş'tan da bir maçta altı tane yemiştir. galatasaray'dan 2 fazla yiyince şikeci olmuştur.
rade zalad'ın galatasaray'dan bir maçta yediği komik gol sayısı.
hani "bu gol de yenilir mi" cinsinden komik.
zalad'ın galatasaray'dan yediği gol sayısı 5'tir. ikinci yarıda oyundan çıkmış, 3 golü diğer kaleci yemiştir.

zalad'ın tek başına yemediği fakat liverpool'un bjk'ye attığı gol sayısıdır. yarasın.
(bkz: 16 mayıs 2010 bursaspor beşiktaş maçı)nın 2-2 bittiğini sanmak kadar acı olmayan skordur.

(bkz: 2-2 mi)
utanılacak derece de rezil bir skor. sonra biz başarı için sevmedik diyorlar. şekiller ya hamınagoyim.
chelsea aston villa' yı 8-0 mağlup ederek son 10 yılda bunu başaran 2. ingiliz takımı oldu.
80 sayısını oluşturan rakamların arasına bir karakter boşluk eklenmiş halidir.
iki çift sayı. Duyulduğunda yüzde bir tebessüm oluşmasına sebebiyet verir.
Bununla daha 50 yıl avunur ezikler.
besiktas basarili olunca renkli takimlarin akillara getirdigi sayıdır bu bi cekememezliktir. ve renkli takimlar ömürlerinin sonuna kadar bunu savunacaktır. hahah.
aklıma geldi 8-0lık maçta lisede yurttaydım çocuğun biri uykudan uyanmış maçtan haberi yok liverpool eşofmanıyla kantine geldi çocuğu dövmüşlerdi hıamına.
birileri liverpoolu her sene elese de 9 atana kadar unutulmayacak skordur.
Bazıları için skandal skor. Hehühe.
Aklıma yossi benayounun 8taşa tecavüzünü getirmiştir.

(bkz: Liverpool Beşiktaş maçı)
liverpool bjk maçı skoru.

bjklilerin gurur maçıdır.
Bazıları na kötü şeyler hatırlatır.
Örneğin: Beşiktaşın anfield macerası.
Çok komik amına kodumun.
aklıma geldikçe keyfim yerine geliyor.
galatasarayın 1993 yılında ligin son yarısında ankaragücüne karşı kazandığı şikeli maçın skorudur. galatasaray taraftarları ne kadar kabul etmek istemese de tarihe bir kara leke olarak yazılmıştır.
görsel
edit: entrye görsel ilave edilmiştir.
çok farklı bir mağlubiyet skoru.
8-0 dalga geçilmeyecek gibi değil, 6-0 da öyle yalan yok. Avrupa'da çok fark yediğimiz de doğrudur galatasaray olarak. Ama yine en iyi sonuçları almış olan da galatasaray'dır. Siz de bunu kabul edin.
güncel Önemli Başlıklar