bugün

görsel
2012 yılının asgari ücretiymiş düşünün artık.
Eğer günlükse, iyi para.
geçen yıl 739 lira maaş alırken bu yıl 2013 için 2.dönemde 803 lira maaş almaktır!

ne kadar zam yapılmış? 64 lira... peki nelere zam yapılmış?

elektriğe, suya, doğal gaza, ekmeğe, ulaşıma, pirince, bulgura, salçaya, içtiğimiz suya, deterjana, yumurtaya, ete, tavuğa, bebek bezine, bulaşık deterjanına, giyime, kuşama....

gerisin geriye aldın benden 63 lirayı.

tabi ya... senin tuzun kuru pek haberin yok!
Yüzü bile kızarmayan münafık sahtekar dinci yobazların halinize şükredin diyeceği durumdur.
Adalete sabah akşam sövmektir .
maaşını aldıktan 1 gün sonra cebinde parası kalmayandır.
istanbulda ev kiralama arefesinde olan ben şunu anladım ki 500 tl nin altında ahır dahi bulunmuyor. şimdi bu maaşı alan zatın evli olmadığını ve çocuk bakmadığını düşünürsek 739 tl ile diğer ay başını görebilmesi için mutlak kirayı paylaşması gerekir. 250 tl kira 150 tl faturalar 250 tl mutfak masrafı 100 tl de ulaşıma harcasa yaşamaya devam edebilir. ama hastalanmaması, ailesine yardım etmemesi, kıyafet almaması, dışarda yemek yememesi... lazım. bir nevi ot yani. allah yardımcıları olsun ne diyeyim. ha eğer evleneceklerse bari karı koca asgari ücretli çalışsında yaşamaya devam edebilsin. aksi halde açlık oyunlarını yaşarlar.
kimi kapitalistlerce iyi para olarak nitelendirilen kölelik maaşı. hani eskiden köle sahipleri barınacak yer ve yemek temin ederdi ya heh işte "al bu parayı bunu kendin yap" demektir 739 lira maaş.

bu paranın iyi bir para olduğunu düşünenleri 6 ay boyunca bu parayla bir ev kiralamalarını, aç kalmamalarını öneriyorum. bakalım nasıl yaşayacaksınız? nasıl bir evde oturacaksınız, nasıl yemekler yiyeceksiniz? makarna mı? bol bol ekmek mi?... afiyet olsun köleler.
iyi paradır fakat çocuk bakmak için yeteceği şüphelidir.
istanbul üniversitesi iletişim fakültesi mezunu, çatır çatı ingilizce bilen ve konuşan, bilgisayar ve bilgisunar konusunda ortalamanın üstünde, genel kültürü ayaklı ansiklopedi olan bana atv'nin mübah gördüğüdür. gerçi ben o maaşı almadım hiç, siktir çekmek dururken...
(bkz: süründürürken düşündürmek)
şükrü gerektirir. alım gücü yükselmiş, devlet yardımları artmıştır artık. ak parti geldiğinde asgari ücretin 300 tl civarında olduğunu unutmalı.
başbakana göre evlenmeye ve 3 çocuk yapmaya yetecek bir maaş almaktır.

hayır bir milletle bu kadar aleni taşak geçilmez, biride çıkıp "aga sen ne kullanıyorsun epilepsi ilaçları yüzünden mi böyle oluyor" demiyor.
Vergiyle büyüyen ekonomiye sahip olan bir ülkede bulunan çalışanların çoğunun aldığı maaştır. Hiç kimse de ses çıkarmıyor arkadaş. Millet olarak gücümüzün farkında değiliz çünkü bize hep şükretmek öğretildi. "Halime şükür benden kötü durumda olanlar var" mantığıyla gidilirse işler daha da kötüye gidecek.

Boşbakan ve yandaşları lüks arabalarla gezip villalarda kalıyorsa milletten aldıkları vergiler sayesindedir. Kişisel olarak her türlü imkanım var, istediğimi satın alabiliyorum, istediğim yere gidebiliyorum fakat etrafıma baktığımda gördüğüm insan manzaraları karşısında şoke oluyorum! işin garibi ise onlar kendileri için, benim onlar için endişelendiğim kadar bile endişelenmiyorlar. Alışmışlar ve uyuşmuşlar. Şükretmeye alıştırılmışlar.
400 lira kira verirse bu zavallı nasıl yaşayacak.
739 lira maaş ekmeği sütle papara yapıp ölmeyip sabah işe gelebilesin diye verilen maaştır.
uyanmadın mı daha ?

asgari ücret komisyonuna iş adamları değil işçi müdahele edebildiği gündür kurtuluş.

sıcağın alnında işçi hakları için yürüyenleri anladık mı şimdi ?
çalışarak 39 lira kazanmaktır. zira işsize 700 lira işsizlik maaşı vermeyi planlayan bir hükümetin ülkesinde tam da avanak vatandaş modundasınız.
meydanlar neden boş anlamıyorum. tıpkı sandıklar neden dolu anlamadığım gibi.
boş olması gereken yerler dolu bu ülkede. dolu olması gerekenler alabildiğine boş.
tıpkı bizim, kendi çıkarımıza rağmen başımıza sıçırdığımız kevaşelerin cepleri, kasaları, kapıları gibi.
tıpkı bizi bize rağmen yönetenlerin beyinleri, vicdanları, zihinleri gibi.
zor zanaattir.
sorun 739 lira maaş almak ta değil aslında. Sorun bunun normal olarak karşılanmasında. Tamam kabul akp öncesi asgari ücret pek farklı değildi ama bu bizim asgari ücreti normal olarak karşılamamızı sağlamak için yeterli bir neden değildir. Emekçi ve proleteryanın hakettiği değeri ve emeklerinin karşılığını almak için gerekli mücadeleyi göstermemesi daha tehlikeli ve daha büyük bir sorundur.
dünyanın en iyi 8. ekonomisinin!!! içler acısı hali.
son kullanma süresinin dolmasına 1 ay kalmıs makarna bulgur sabahtan akşama kalmış yarı bayat ekmek kireçten beter peynir ayakkabı boyası ile renk verilmiş zeytin neydüğü belirsiz et benzeri malzemelerden yapılmış pazarda no name satılan sosis salamla bile geçinilmeyecek paradır.
eş dost akraba köyden bişeyler yolluyor, deniyor ben öyle çuvallar dolusu malzemenin de o evlere girdiğinden şüpheliyim. zaten geçinmek görece bir kavram, gene devletin istatistik kurumu açlık sınırını 1300 tl civarında tutunca siz neyin hesabını yapıyorsunuz anlaşılması çok güç.
toplama çıkarman damı yok, okuma yazman damı yok açlık sınırı diyoruz aloo.
hayatında asgari ücret ile geçinmemiş insanların geçinebiliyor dediği maaştır 739 lira maaş.

zengin daha da zengin oldu!!!

yalakalar babalarından beter yalaka oldu!!!

özelleştirmenin içine sıçılıp iletişimimiz bile satıldı!!!

polisler sadece fem dershanesinden alınır oldu!!!

burada söz konusu, babasından evi-arsası-kayığı-arabası kalmayan işçi sınıfıdır! dayısı olmayan işçi sınıfıdır. bırakın o marjinal ayaklarını yemezler. akp = yaşayan köleler topluluğu.

sonra bu ülkede gençler neden sanal şeylerle uğraşıyor... lan gençler neyle uğraşsın adam aç, arkadaşıyla sinemaya gidemiyor.
herkes kimin eleştirildiğinin farkında .( gerizekalıları ayrı tutuyorum.)
eleştirecekseniz adam gibi eleştirin.

zengin daha da zenginleşti doğrudur.
yalaklar arttı doğrudur.
özelleştirme hat safhada doğrudur.
torpil inanılmaz derecede arttı , adam kayırma uçtu gitti.
kadrolaşma desen hiç girmiyeyim oraya.

ama sen kalkıp asgari ücretle geçim olmaz deme bi şekilde geçiniliyor.
739 lira maaş almak, sistem tarafından aç bırakılmaktır.

burada akp öncesinden veya sonrasından bahsedilmemiştir. işçi kesimine zorla köleliği dayatanların şerefsizliğinden bahsedilmiştir. o kesimden olanların, o kesime yaltaklananların anlamaması gayet normaldir.
sorun akp öncesi asgari ücretlilerin refah içinde olup bugün taklaya gelmiş olması değildir, akp döneminde asgari ücretlilerin hepten acınası duruma düşmesidir.

10 sene süren yönetimin sonunda firavunlar karunlar bilmemnelerle vakit geçirilmiş, yandaş züppe muhit gani gani yapılmıştır, irdelenen budur.