bugün

türk milletinin ayakta sikildiginin 3 boyutlu kanıtıdır.

görsel

Fotoğraf Almanya'dan, bir marketten.
70'lik Yeni Rakı 12 €, 35 Lira.
Türkiye'de aynı ürün 58 Lira.

Burada üretiyoruz.
Almanya'ya nakliyesi var bu ürünün, ihracat masrafı var, ithal ürün, Alman hükümetinin aldığı vergi de var elbet bunda, malı gönderen - çeken firmaların kârları da var.

Türkiye'de ithalatçı firma yok arada, binlerce kilometrelik nakliye gideri yok, ithal ürün vergileri yok .. fakat 1.5 katından daha pahalı burada, kendi ürettiğimiz rakı.
Kıbrıs'ta 22 tl olduğu için pahalıdır.
görsel
bi ara 10 99 a düşmüştü- hatta bi hafta lidl da 8,99 du...
asgari ücrete askeri ücret diyen ınsanların eleştirmemesi gereken bir durum. yazık neresinden tutsan elinde kalıyor.
asgari ücretli almanya da (asgari ücret alsa) 150 şişe rakı alıyor.
türkiye de ise 13 şişe...

olmonyo bozo koskonoyor!
almanya orda sizi tutan yok.
onlar asgari ücrete şu kadar alıyor, biz şu kadar alıyoruzcular sıçmaya başlamış yine....

Sen rakıyı onlara tl ile satıyorsun
ithalat değil bu ihracat yapıyorsun
Adamlar tabi ki karlı çıkacak
Euro ile bile satsan karlı çıkacaklar çünkü onlara göre paran kat kat değersiz

Ne bekliyordunuz 100 euroya filan satmalarını mı?

Ha diyecekseniz deyin ki 13 euro 70 küsür lira bir fiyata denk geliyor bizde 100 lira civarına satılıyor bizde neden 70 liraya satılmıyor diyin.
Üretim ülkesinde üretilen ürünün, ihracat ettigi ülkeden daha pahaliya satilma durumudur.

Aslinda türkiye'deki alkollü iceceklerin pahali olmasinin en büyük sebebi yüksek vergilendirmedir.

Suclu olan üretici firma degil, vergiye giydiren hükümet ve hesap sormayan halkin kendisidir.

Rakiyi seven birisiyim. Normalde sisesi 25 euro olan 70'lik tekirdag altin serisi 20 euro olmus, 6 sise ismalayarak yillil raki zulasini karsiladim. (bkz asagidaki resim).

Sansa sözlükte konuyla alakali bu tartismaya da dahil oldum.
görsel

Birisi “sallama lan“ diye yazinca. Hali hazirda bulundugum marketten fiyat tabelasinin resmini cekeyim dedim.
görsel
Bir durumdur. Ancak arkadaşlar alkol almayın lütfen. Alkol, sigara gibi şeylerden uzak durun. Onlara para vermek yerine alınca mutlu olduğunuz şeyleri alın.
türkiye de migros da veya bir market de alışveriş yaparken içki fiyatlarına bakın.
sonra aklınıza ben türkiye de değil de almanya da yaşıyor olsam ve asgari ücretli olsam, maaşımla ne kadar içki alabilirdim diye kendinize sorun.

cevabı:
jack daniel's viski 120 şişe.

ballantine's viski 160 şişe.

johnnie walker viski 160 şişe.

sierra tekila 160 şişe.

martini bianco 320 şişe.

havana club rum 160 şişe.

malibu 160 şişe.

bacardi süperior 180 şişe.

captain morgan (boru değil , original spiced cold yani) 200 şişe.

baileys 200 şişe.

absolut votka 160 şişe.

smirnoff votka 180 şişe.

gordon's london dry cin 160 şişe.

en baba biralardan kasası 10-12 euro olduğu göz çnüne alınırsa 180 kasa bira. tabi ki sıradan normal bira olursa 250 kasa alırsınız.

bir asgari ücretlinin alacağı içki ortalaması.
nerede?
bozo koskonon olmonyo'do.
Biz müslümanız gardaş, içkiyi pahalı içeriz alimünyum.
yunandan 100’lük yeni rakıyı 14,40 yuroya aldık olüm..

oohooo..

ama bizde mal çok, bu ucubeliği bile açıklamaya çalışırlar..
2020 Yılında Türkiye'de Zam Gelmiştir.

Zammın ardından 70’lik rakının fiyatı ;

Aracı karı dahil satış fiyatı 40,00 TL

ÖTV : 91,70 TL

KDV : 20,30 TL

Toplam Vergi : 112,00 TL

70’lik Rakının Satış Fiyatı : 152,00 TL oluyor.