bugün

başlığı yanlış olan entrydir. çünkü kısa dönem askerler yedek subay olarak görev yaparlar, asteğmen olarak tsk ya hizmet edecek arkadaşlarımız ise zaten subaydırlar. tüm bu arkadaşlar hayatları boyunca yedek subay olarak kalmaya devam edeceklerdir ve terhis olduktan yıllar sonra bile askerlik şubelerine giderek yedeklik yoklaması vermeye devam edeceklerdir.
hala sarı zarfımı alamamış bulamıyorum. ağustos ayında gitme umutlarım, oradaki görevli şube müdürü ve orada ki zombi memur kadın ı yüzünden yalan olmuştur. son dakika da iş çıkartıp son gün yalan olmuştur. aralık dönemi bir helecan ile gidip işlerimi temmuz ayında bitirmenin rahatlığı ile kasımda askerlik şubesine gittim. 5 kasım da randevu aldım. 12 kasım a gün verdiler. sonra gittim ''paramız yok yol parası veremeyiz'' dediler. koskoca tsk de para olmaması garipti. aldığım telkinler ''gerekmez ben paramı öderim 28 milyon mu ne veriyonuz zati'' şeklinde tepki yapmamı engelledi. orada ki şube başkanı zaten ona buna bağrıyordu. neyse sonuçta 24 kasım gününe ertelendik. eğer o günde bir sorun çıkarsa ben i askere ''asis'' ler götürürler. kolumdan tuta tuta, bu ne kardeşim böyle gönüllü gidiyoruz sürekli sorun çıkartıyorlar. fakat kafama takılan eğer ben bu sınava girmesem zaten işlemlerim bitti direk kısa dönem olmaz mıyım? *
benimde aralarında bulunduğum ve sayılı günlerimizin kaldığı grup oluyor..
yaklaşık 26,75tl yol harçlığı almış kişilerdir. (tam 75 kuruş değildi 77 filandı sanırım)
Gitseler de artık şu bekleme işkencesinden kurtulsalar denilen gruptur. Yazıktır, günahtır. Asteğmenler içinde en ağır eğitimi komando olanlar alacaktır ama en havalı olan da onlar olacaktır. Tabii ilk etapta ısparta'ya düşenler hemen tuzla'ya tüymenin yollarını arayacaklardır. hayırlısı olsundur.
5 ay 5 günlüğüne hayata dair şalterleri kapatacak güruhtur.

(bkz: gidelim beniyalnizbirak)
aralık 2010- mayıs 2011 arası askerlik yapacak çavuşlar ile aralık 2010-aralık 2011 arasında yapacak yedek subaylardır.

kısa dönem çavuşlar için, aralık-mayıs arasında yapmış birisi olarak(4 sene evvel 313. ksd) şunu söyleyebilirim;

denetlemesi boldur lakin üst düzeyli rütbeliler tatile çıkmadan tüm denetlemeleri bitirmek isterler, o yüzden özellikle de mayısa doğru denetlemeler sıklaşır, komutanlar tüm denetlemeleri bitirip haziran ayından eylül ayına kadar itibaren izin kullanma ayağına tatile çıkarlar.
eğitimi ise azdır, çünkü 5 ayın 3,5 ayı kış dönemine gelir, havalar soğuk olunca eğitim ya içerde yapılır yada hiç yapılmaz.

uzun dönem asteğmenler için ise, allah kolaylık versindir, 3 ay ananız ağlayacak biraz ancak 3 aylık eğitimden sağ salim çıkarsanız 9 ay paşasınız, bir üstteğmen hatta bazı yerlerde bir binbaşı kadar değerlisiniz, devletten alacağınız maaş da cabası.

yani uzun lafın kısası gidin yapın kardeşim, ben mi gideyim?
yarın akşam sınav maratonuna başlayacak olanlar vardır içlerinde.
yaklaşık 1 saat önce askerlikleri başlamıştır. * *
içindeyiz bu dönemin. Askere gidene kadar gitmeden öncesi yordu. Şimdi sınav için birazdan yola çıkıcam. 220 saat falan beklerim heralde.
askerleranlatiyor blogspot com'a 6 ay sonra gönderilecek olan kayıtların yazar adaylarıdır aynı zamanda. Ama korkmasınlar, yaşadıklarını değil gördüklerini yazacaklardır; çünkü kısa dönemlerin fiili veya sözlü taaruza maruz kalma ihtimalleri çok düşüktür. Yolları açık olsun torunlarımın. Gittikleri gibi gelecekler inşallah.

edit: "çok düşük" derken kesinlike "sıfır" değildir, akıllı olun yani.
allah doğan güneşi görmeyi nasip etsin dediğim has torumlarımdır.. *
ooooo oldu mu o kadar yahu dedirten bilmem kaçıncu kuşak torunlardır. sağ salim gidip gelmeleri temeni olunur....
2 aralıkta Çorlu'da sınava gireceğim yedek subay dönemidir,çorlu topçu alayını ne bilmişliğim vardır ne görmüşlüğüm, arabamızın da muayehenesi yok diye otobüsle yola çıkacağım,babalara geldik.
337.dönemin çok yoğun olduğu söylenmekte, zira tek tip'ten korkan çoğu üniversite mezunları bu döneme abanmışlardır.
artık rahat bir nefes almış adaylardır. bugünden itibaren askeriz, artık uzarsa bize vurmaz.
üzerimde kamuflajımla demek istediğim tek birşey var biraz yavşakça ama altı ay boyunca duyacakları için şimdiden açılış yapayım ben:

size taktığım kadar şafağım yok
bu gün itibariyle sınavına da katıldığım dönemdir hayırlı olsundur.
balıkesir bakım okulunda girenlerin yaşadığı bir olay.

Oradaki herhangi bir çavuş : Komutanım kaçarlı dizelim?
Kıdemli başçavuş: 5 er li.

aradan 2 dakika geçer.

Kıdemli başçavuş: 14 kişi 14 kişii içeri alın * .
(bkz: Askerlikte mantık arama)
sınavları gün itibari ile başlamış adaylardır.
gaziemir de sınava girmiş ve girecek olan kardeşlerime başarılar dilerim.
ama sınavda değil , orada yorgunluktan ölmeme açısından ve sabırlı olabilmek açısından diliyorum bu başarıları.

saat sabah 2:40 da oraya varılır ve ne görülür? ancak 400 küsürüncü sıraya yetişilebilmiştir. o da güzel denilip beklenmeye başlanır.

defalarca sıra olunur , 2 şerli , 4 erli 5 erli... herhalde 15 kere falan sıra oldu.
bahçede beklenir , içerde koridorda beklenir , bir sınıfta sonra diğer sınıfta sonra içerdeki bahçede...

sınavdan önce gür sesli asker "halı deseni de yapsanız , full de çıkarsanız ordu ihtiyacına göre alır yada almaz" der. "e madem ihtiyaca göre alınor niye sınav oluyoruz?" sorusu dilin ucuna kadar gelir. ama sorulmaz...
sınav olunur.
sınav harbi sağlamdır. öss++ diyebilirim.
resmen beyin kastıran sorular vardır. ezber değildir.
kral sınavdır.
ama önemsizdir...
niye çözülmüştür o zaman? neden kastım kendimide iyi yapmaya çalıştım?
"belli olmaz" çünkü belki bir işe yarar...
bütün soruları kafa patlatıp doğru çözmeye çalıştığım sınava sahip dönemdir. kimbilir belki de işe yarar.
http://site.mynet.com/337kd/ işinize yarayacağına eminim.
bugün sınavına girip yorgunluk ve rezalet şeklinde geçen adaylıktır. sözlükten takip ettiğim kadarı ile bekleyeceğimi ve bunalacağımı biliyordum. fakat balıkesir de saat 8 de içeri girip saat 4 de geri dönünce ve yaptığım işlemi toplam 1,5 saatlik bir olay olduğunu görünce, insan kaçan 6,5 saatine yanıyor.

ilk başta meşhur ad yazdırma olayı başladı. ardından o sıraya göre içeri alındık. ardından kimliklere bakıldı. sonra içeri kumanya fişi ile bir numara verildi. o numaradan sınav salonu na doğru çıkıldı. tabi önce kantinde bir süre beklendi. sonra ''300 den az olanlar gelsin.'' veya ''700 e kadar gel'' şeklinde bir koşuşturma geçti. işin ilginci toplandığımız yerde herkes aynı yerde bekliyordu. yani sıraya gerek yoktu. ama işte mantık aramıyorum. daha sonra yine aynı sistem ile askeriye ye ait dolmuşlar ile aldığımız numara sırası ile aynı sistem ile doluştuk. sonra çıktığımız zaman kalem alma bölümüne ayrı bir sıra; kalemi olanlar direk kuyruğa geçti. sözlükte tükenmez kalem in alacağımı anladım ama illa ki siyah olacakmış. mecbur kuyruğa girdik. askeri ye bizim sayemizde iyi para kırdı. seneye de kırmızı renk kalem isterler. zaten kantin ayağına kola ve kekler ile de parayı buldular. daha sonra işte yine bir sıra alma durumu oldu. ama bilemezdik ki o sıra bizim aday sıramız olacak. yakamıza sıramıza göre iğne ile bir rakam tutturdular. işlem bitene kadar yanımızdan ayırmadık. senden bir önce ki numara ile sonra ki numara yı aramak bakmakla geçti. mühim olan o sıra bence bir an önce onun için yer kapmaya kaynak yapmaya başlayın. tabi sıra konusunda asıl strateji ilk önce girişte ismi önce yazdırıp önce numara almaktır. fakat onlarında işlemi en erken 12,5 da bitti. numaralarımızı aldıktan sonra önce kodlama için sınıfa girdik izin belgesini doldurup elimizde ki belgeleri çıkartıp eski zarfı atıp yeni zarf alıp onunla devam ettik. artık askeri şubeden aldığımız zarf çöpe balıkesir den aldığım yeni zarf ile kanka olmuştuk. ardından molalar ile yine önce ki ekibi bekleyerek geçti. daha sonra o belgeleri onaylatıp tabip e imzalattırdık. daha bitmedi ardından sınav salonu na geçildi. fakat bu aralarda tabi yarım saat veya bir saat beklemeler oluyor. sınav a girilip kağıtlar toplandıktan sonra zaten kafa bir milyon olup sorulara yoğunlaşamayıp ''banane lan sanki full çeksem bi bok olacak'' deyip sallayıp kalkılır. sonra elinizde ki kalan belgeleri izin belgesi ile diğer belgenin bir nüshasını atıp diploma nın bir fotokopisi ni askeriye ye verip yeni gelen zarfın içine koyup onu da onaylatıp işlemimizi bitirdik. elimizde yeni zarfımız ile birliğimize teslim olmayı bekliyoruz. son dakika kumanya olayına girip yemeğimi yiyip gittik.

yedek subay veya kısa dönem farketmez ama o çile çekilmez be arkadaş. gidecek veya gitmiş arkadaşlar varsa çektiğimiz çileyi inşallah askerde çekmeyiz diyoruz.
325 astegmen olarak gözyaşları içerisinde takip ettiğim gençlerdir. *
bugün balıkesir'de sınavına girdiğim olaydır. üniversite bitirip askere gidecekseniz sınav yeriniz balıkesir ise allah başka dert vermesin kardeşler. sabah 7.15'ten akşam 16.15'e kadar muhtelif girilen sıralar, nihayetsiz beklemeler ve uykusuz gözlerle geçen bir gündü. ne güzel ki hayatta bir defa yaşanacak bir şey.

he unutmadan bir de sınav vardı. sahi o nasıl oldu bilmiyorum. yorgunluktan ve uykusuzluktan ölmek üzereyken optik forma a,b,c'ler karaladığımı biliyorum ya neden yaptığımı anımsayamıyorum.

neyse, başlamış iş, bitmiş iştir.
10 numara devre 331 kd olan ben tek bir soru soruyorum bu arkadaşlara:

(bkz: ben mi gideyim)

buarada devrem neden 10 numara ;3x3:9 9+1:10, o zaman benim devrem 10 numara *
güncel Önemli Başlıklar