bugün

Buralar değerlenecek yakında.
gün itibariyle yapılmasına 2 yıl kalmış olan seçimler.

akp'nin melih gökçek ile kadir topbaş'ı parti tüzüğündeki 3 dönem kuralı gereği bir kenara çekip ankara ve istanbul'da sürpriz isimleri aday göstermesini, chp'nin izmir'de aziz kocaoğlu yerine tunç soyer ile yarışa katılmasını bekliyorum. aydın'da özlem çerçioğlu bir kez daha aday olur. eskişehir'de yılmaz büyükerşen yaş haddinden dolayı yerini sürpriz bir isme bırakır. mhp'nin ise manisa'da cengiz ergün'ü, adana'da hüseyin sözlü'yü, mersin'de burhanettin kocamaz'ı birer kez daha aday göstermesinin olası olduğunu söyleyebilirim. akp'nin adana'da eski çevre ve şehircilik bakanı fatma güldemet sarı'yı aday göstermesi de adana'da büyük ses getirir. son olarak antalya'da menderes türel, gaziantep'de fatma şahin ve bursa'da recep altepe akp'nin adayları olmaya devam ederler.

bu arada kayyum atanan belediyelerde seçimlere katılacak hdp/dbp adaylarına ise kesinlikle sıkı bir adli denetim getirilecektir. bu belediyeleri yerel halka hizmet götürmek yerine terör örgütü pkk'ya maddi destek sağlamak amacıyla kullanacağı anlaşılan adayların seçime girmelerine izin verilmeyecektir.
iktidar, çok iyi bir strateji ile yeni belediye başkanları getirdi. zira Gökçek ya da Topbaş ile seçim kazanılamayacaktı.

eğer muhalefet, yani CHP ve iyi parti, büyük şehirleri kazanmak istiyorlarsa ya ortak aday bulmalılar ya da biri aday çıkarırken diğeri desteklemeli.

zira ak parti, oy kaybı bile yaşasa bölünen oylarla tekrar kazanabilir. sonuçta cumhurbaşkanlığı seçimi gibi iki tur değil bu, %20'lerde bile oy alıp kazanabilirsiniz.

o yüzden genel seçimlerde olmasa bile yerel seçimlerde ittifak olmalı.
kılıçdaroğlu chp'nin başında olduğu sürece partinin oy oranı daha da düşecektir. bence akp bu sefer rahat alır gibi.
ysk ve anadolu ajansını almış ak parti seçimi mi almayacak.

bu arada seçimlerin harika geçtiğine inanlara ufak bir not:

bu ülkede sınavlar bile nasıl geçiyor seçimlerde mi rahat duracaklar ?!?!?!
Chp bu yönetimle olduğu müddetçe umut yok.

Chp değişim yaşasa ve metropoller için uygun adaylar bulunsa muhalefet kazanır, zira akp yerel seçimlerde genelde oylarını düşürüyor.

Ankara'da mansur yavaş yeniden düşünülebilir, zira önceki seçimde halk kendisini seçmediğine pişman. Melih gökçek'in nasıl ağlatıla ağlatıla görevden atıldığını herkes gördü... halkın genelinin akp adayına oy atacağını sanmam.

istanbul'da ise toplumun itiraz edemeyeceği birini koymak gerek. Tüm kesimlerin rahatça oy atacağı biri.
kemal kılıçdaroğlu chp nin başında olduğu sürece istanbul ve ankara zor.
akp nin şunu çıkarırsa orayı kazanır diyebileceği de kimse yok. belki sağlam ilçe başkanlarını deneyebilirler. değişik bir yerel seçim olacak. kimse şu kazanır diyemez bu seçimlerde. muharrem ince - kemal kılıçdaroğlu görüşmeleri önemli olacaktır ama muharrem ince istanbul adayı olursa belki o zaman iş değişir.
sol tandanslı bir adayın büyükşehir de başarılı olması demek bakış açısını da değiştirebilir demek. siyaset için kısa bir zaman var bugünden itibaren oturup düşünmeleri gerekiyor. bunu tüm partiler için söylüyorum.
(bkz: fox tv)

izmiri ver izmir, ve ver göster izmiri.
akp bu havayı yakalamışken; ve ekonomi de git gide kötü hale evrileceğinden, yüzde 99.9 oranında kasım ya da aralık ayında erken seçim olarak gerçekleştirilecek olan seçimlerdir.
yok mu koyun diyen koyalım .
Akp'nin kendi tarihinde en iddiali gireceği seçim olacaktır. Geçen seferki gibi iki kelimeyi yan yana getiremeyen köylünün biri yerine aklı başında birini aday gösterirlerse izmir'i bile alabilirler. iyi partinin de mhp oylarini bölecegi kesin olduģundan adana ve manisa'yı da alacaklardır. Antalya'yı yine iyi parti ve küskün chp secmeni sayesinde ayakta tutacak çomar vilayetlerinde ise herhangi bir değisim olmayacaktır. Istanbul ve ankara'da muhalefetin gösterebileceği (m. Yavaş iyip'den aday olur mu?) parlak bir aday olmayacağından oralari da muhafaza edecektir. Eskişehir ise tam ortada, büyüksehir kanunu ile köylulerin de oy kullanmasıyla hocayı zorlamişlardı. Izmir falan umrumda değil de eskişehir köylulerin eline geçerse uzülürüm.
Ankarada chp'nin melih gökçek'i aday göstereceği seçimler olacaktır. Kayseride abdullah gül'ü, istanbulda mehmet bekaroğlunu aday gösterirlerse şaşırmam.
görsel
erdoğan yüzde 53, ceketi yüzde 24 alır, kalanları da hesap edin işte.
ben sıkıldım bu işten.

chp'nin hala kemal kılıçdaroğlu ve başarısız bir ekiple dolaşması, mhp'nin ak parti müttefiği olması, iyi parti'nin muhalif mhp olmaktan öteye gidememesi, hdp'nin ise hala terör yandaşlarıyla olması, diğer partilerin toplamının ise %5'ten aşağısı olması; ak parti'ye acayip galibiyet getirecek. chp ise yine beşiktaş, şişli, çankaya, izmir sonuçlarına sevinecek.

seçimler şöyle geçecek:

1-bayağı ilgi çekici bir aday bulunacak
2-artık iktidar gidici düşüncesi oluşacak
3-seçim sabahı şaibeler ve çalınan oylar gündeme gelecek
4-%58 ile başlayıp %45 civarı ile seçimi bitirecek iktidar
5-muhalefet, ertesi gün şaibeler üzerinden konuşacak ve başarısızlığı kabul etmeyecek
6-aziz nesin'in %60 aptaldır sözü ve türkiyeden siktir olup gitmek başlığı yine gündem olacak
7-istiklal marşı ve kapanış

oy vermeye gidin ama en kötü senaryoya hazırlıklı olun siz. ben umutsuzum ve bütün muhalif seçmenler de umutsuz olacak.
Belli olan seçimledir.

Hiç entrika olayına girmiyorum şimdilik.

Kazım sağlamdır, bağlanmıştır.

Eşşek de yüzüyor gölde.
31 mart seçimlerini bilmem ama 1 nisan sabahı kılıçdaroğlu çıkıp seçimin galibi biziz, kaybedeni ak parti diyecek.

yok lan şaka değil.
görsel
yüksek seçim kurulu seçimlere 16 partinin katılacağını açıklamıştır.
*akp
*chp
*mhp
*iyi parti
*hdp
*vp
*sp
*dp
*bbp
*dsp
*hür dava partisi
*btp
*tkp.
Onu bunu bilmem de kendi aq ekonomiyle halkı dizayna çalışmak , sonrada bunu zafer olarak anlamak. Havuç 5 lira müdür 5. klasik benzin şu bu demiyecem. Zaten az ekonomik veri tablolarıyla sevişsen direk boşalırdın.
Birilerinin koltuk çalışması.
Cumhur ittifakı kazanacak.illet ittifakı kaybedecek.illet ittifakı daha tam anlaşamadı.ben asıl solcu,fetöcü,vatan haini,münafık dinci fikirleri kim bir araya getirdi onu merak ediyorum.
yerel seçimleri, genel seçimler sanmamız sonucunda çıkan entrylerin üstündeki başlık.
MHP desteği olmasa Akp’nin sonu olacak seçimlerdi.

Bunu bizzat Erdoğan’ın davranışlarından anlıyoruz.Eli mahkum olmasa Erdoğan nefret ettiği Bahçeli’nin dediklerini yapar mıydı?

Misal adana’da Akpliler, MHP adayı Hüseyin Sözlü’ye hiç oy vermek istemiyor.Fakat akp istanbul ve ankara’daki Mhp oyları için Adana’da aday çıkarmadı.

Özetle akp eriyor ve Bahçeli yine kurtarma telaşında...
görsel