bugün

bu günkü şartlar da süründürür galiba.
Ailenle yaşıyorsan bekarsan evet ama o parayla aile geçindirilmez.
Beş bin ile ebem sikiliyor bilemiyorum artık.
bir ailen varsa yasayamazsin, ama hayatta kalirsin. zaman zaman karsilayamadigin seylerde boynun bukulur.
Türkiye de her yeri istanbul sanan yazar beyanı. illere göre, insanın aktivitelerine göre değişecek durumdur.
Tek başınaysan da geçinmesi zor olan mebladır.
Zorda olsa geçinilir. Standartlarını harcamalarını maaşına endekslersin geçinirsin ama yetmiyor dersin. Tanıdığım milyoner fabrikatör bir abim bile geçinemiyorum yetmiyor diyordu. Kimseye göre aldığı maaş/kazandığı para yetmez çünki hep gözü bir üst leveldedir ancak farketmez ki hayatı elden gidiyor, mutlu olmadan, yaşamadan, gülmeden günler geçiyor.
Eldeki imkân ne ise hâline şükredip elinden geldiğince musmutlu yaşamalı insan.
Git baska is bul! 3000 ne kardeşim! Sürdürülebilir bir şey değil onunla yasamak, eninde sonunda patlar! Yol yakınken geri dön. Düşünme bile!
yaşadığın şehre göre değişir örneğin istanbul'da aç kalırsın Bilecik'te krallar gibi yaşarsın.
Arkadaşlar siz neyin dalgasını geçiyorsunuz anlamış değilim yok ölmezsin yok sürünürsün yok sandalye kemirirsin falan millet o civar parayla çocuk okutup onca masrafa rağmen evini döndürüyor herkeste bir lümpenlik bir iş beğenmemezlik şu şartlarda nerde 7-8 bin liraya iş veriliyormuş söyleyinde bilelim. Klavye başından oturup sallamak kolay sorsan birçoğunuz maaşını ve çalışma saatlerini kendi belirleyip bilgisayarında da iskambil oynuyordur.
Geçinmekten kastına bağlı olarak değişir. Bu para seni hayatta tutar ama yaşatmaz. Sosyal yaşantın olmaz. Türkiye’nin farklı illerinden bahseden arkadaşlar aslında o illerde sosyal yaşantının sınırlı olmasından dolayı yaşanabileceğini söylemişler. Bu mantıkla gidersek git bir dağ köyüne 200 ₺ ile de geçinirsin. 3000 ₺ Türkiye şartlarında alınması gereken en düşük ücret miktarı bile olmamalıdır. Maalesef durum böyle.
ığdırda geçinirsin.
Bahsedilen ortalama nedir? Haftada iki gun balik girmeli ortalama bir eve. Ayda bir sinema yapilmali. Acikhava etkinlikleri, arada seyehat bunlar luks sayiliyor memleketimde hala. Tatil saymiyorum bile...

Ortalama konusunda bari bir olsa halk. Siyasilerle masaya otursa...
Para miktarına bağlı olarak geçinmeyi sorgulamak yerine bu enflasyon ile geçinilir mi sorusunu sorsak daha doğru olur diye düşünüyorum.

3 bin lira ile yaşanır ama sadece yaşanır. Ot gibi yaşa ot gibi öl. Asgari ücretten bahsetmiyorum bile türkiyede kölelik halen devam ediyor çünkü.
Istanbulda kiradaysan ve 2 cocuk sahibiysen kit kanaat gecinirsin.
Diger turlu pasa gibi yasarsin.
Bekârsanız evet.
Bekarsan ve izmirde yasıyorsan gayet gecinebilecegin bir meblağ evde iki kişi kalsanız ve faturalarla birlikte 650 lira eve gitse haftada 3 gün evde dört gün dışarda yesen ayda 650 lira falan da Boğaz’ına gitse kalan 1700 le gezer tozar arkadaşlarınla kafede falan takılır geceleri mekanlarda bir şeyler içip eglenebilirsin ancak yine de fazla abarttiginda ay sonunda insanı derin düşüncelere sürükleyebilir:(((
eğer evli değilsen ve tek yaşıyorsan geçinilebilir.
ben 30k yi zor dayandırıyorum? adam 3k diyor. (:
tekseniz uygundur. evliyseniz cacık.
istanbul için; 1500 lira ortalama oturulabilir bir eve kira verirsin. yol ve faturalar derken ortalama 400 de oraya gider. geri kalan da yeme içmeye gider işte. giyim, eğlence, tatil şu bu çok zor.
3 bin lira az yani dostlar.
tabikide mümkün. bu imkana sahip olmak isteyen birçok insan var. öğretmen maaşıyla 2 çocuklu aile geçindiren hocam var. böyle insanlardan daha çok var. elindekine şükretmek gerek.

edit: Azıyla yetinmeyene Allah çoğunu da vermez
nerde yaşadığına baglı istabulda zor, anadoluda gecinirsin.
3,500 TL maaş alıyorum vallaha ailele yaşarken kütür kütür yetiyor çok fazla geliyor hatta.
yaşadığın şehire, evli olup olmamana, evli değilsen eve katkı yapıp yapmamana göre değişkenlik gösterir.