bugün

şaşırdık mı?
yunanistan türkiye'ye kıyasla zayıf güç olduğu için, ezilmemesi adına öz evlat muamelesi görmekte.

27 ocak 2024 türkiye'ye f 16 satışının onaylanması ile birlikte gerçekleştiği söylenen şey.
savunmasanayist'in haberine göre.. https://www.savunmasanayi...stana-f-35-satisina-onay/

ABD, Yunanistan’a yönelik F-35A Lightning II savaş uçağı satışı için gerekli bildirimi yaptı. Kongre’nin onaylamasının ardından Yunanistan, F-35 uçaklarını alabilecek.

40 adet F-35A Lightning II savaş uçağının tedarikin kapsıyor.
Türkiye’ye yönelik F-16 Blok 70 onayı ise 40 adet savaş uçağını, 79 adet modernizasyon kitini ve binlerce mühimmatın satışını kapsıyor.
Diyosun da, f35'in uçak olarak gerçek bi fiyasko olduğunu, amerika'nın yediği en gereksiz halt olduğunu da amerikalılar kendileri söylüyo.

Ama psikolojik destek olarak, amerika türkiye 'ye, ben yunanistan'ı senden daha fazla destekliyorum, demiş oluyo, orası doğru.

Nato, amerika'nın oyuncağı olmakla büyük bir hata yaptı. Bunun sonucunda n'olcak, izleyip görürüz.
bence hava savunma sisteminden, hava savunma sistemimizi zaafa uğratmadan en doğru yol izlendi.
herkes pistsiz kalkış özelliği ve gelişmiş radarları ile f-35'i övüyordu. radarları dahi aynı blok 70 model f-16'ların.

bizim kararımız, hatalı bir karar değil.
çünkü ilk etapta defalarca kez abd'den hava savunma talep etmemize rağmen, f-35 dahi satan abd hava savunma sistemi vermedi. yapacak bir şey yok maalesef.
s-400 hava savunma sistemini rusya, çin aktif olarak kullanıyor.

ve f-35'lerin de halen hukuken sahibiyiz.
parasını alıp yarın yine vermiyoruz demesinler. F 35leri hala bekliyoruz.
F16 anlaşmasında 40 uçak 1.2 milyar dolar, zaten o kadar alacağımız var, onu da düş.

40 tane kit, 900 adet 1 milyon dolarlık bombalar, başka tip bombalar, hazır ek motorlar falan filan, görünüşe bakılırsa 5 milyar dolarlık bir anlaşma olması gerekirken, kamuoyuna sunulan bilgilerde şunları görüyorum:
- anlaşmada yunanistan’da kullanmayın, ırak’ta bilmem ne yapın gibi maddeler yok,
- f 16’ların türkiye’de üretilme gibi bir durumları var,
- f 16 motorlarının lisans altında türkiye’de üretilme durumları var,

Yani 23 milyar dolarlık neyin pazarlığını yaptılar bilemiyorum ama türkiye f 16 motor lisansını istiyor ya da alıyor, f 16 için sıra beklemeyip kendisi üretecek ve bu aynı zamanda ekonomik bir geri dönüş de demek; bir ihtimal aklıma geliyor ki, f35’in kaportasını ürettiği gibi, 2027’ye kadar sadece tayvan için çalışacak üretim bantlarına ek olarak türkiye’de de üretim/kısmi üretim olacak yani kaportadan fazlasını üreteceksek, belki bu üretim hatlarının bir kısmının Türkiye’ye transferi de gündeme gelecek….

Gibi bir şeyler bekliyorum. Bu arada tabii milli savaş uçağının da eli rahatlayacak. Türk motoru ama amerikan motoru olacak. Yani artık lisansı bizde olacak, gibi düşünüyorum. Bakalım….
Bize karşı yunanı güçlendirip kışkırtıyor, uzun vadede Türkiye bileği bükülmez askeri güce ulaşır inşallah.
türkiye f-16 lara 40 milyar dolar öderken yunanistan 8 milyar ödedi. Yani sbd yunanistana sen maliyetini öde biz üzerini türklerden alacağız demişler.
Ben olsam f35 almazdım. Sıkıntısı şu: f 35 aslında donanma ve hava kuvvetlerinin ihtiyacı için geliştirilen 2 ayrı uçak tipinin tek uçakta birleştirilmiş hali ve aşırı komplike. Abd gibi 100 küsür tip uçak üretebilen, dünyanın her devletinde üssü olan bir devlet için bu gerekli olabilir. Bizim ya da yunanistan gibi devletler içinse, bu kadar büyük bir rakama, idaresi-bakımı-parçası senin elinde olmayan, çok komplike bir uçan bilgisayar alacağın paraya; bütün hava kuvvetlerini kendine has ihtiyaçlar doğrultusunda dizayn edebilir, ar-ge yapabilir, bağımlılığını azaltabilirsin.

Karşına çıkan bütün tehditler dünya savaşı olmuyor, türkiye örneğinde görüldüğü gibi her hedefe 1 milyon dolarlık bomba atmıyorsun; çoğu zaman işi 3-5 kilo mühimmat taşıyan, 20-30 kiloluk bir füze ve hepi topu bir kaç milyon dolarlık bir siha ile bitirebiliyorsun, yani neredeyse diğerinde attığın füzenin fiyatına.. bunu satabiliyorsun, artık bilgi birikimin olduğu için başka şeylere dönüştürebiliyorsun, bomban ucuz ve yerli oluyor, onu da satıyorsun hatta..

Yunan salağı, bizdeki hava savunma sistemleri, uzun menzilli füzeler varken hiç bir zaman bize taarruz edemez, en fazla yapıştırırsın iki tane balistiği.. milyar dolarları saçıyor millete, biz ise o paraya öyle bir ticaret yapıyoruz ki, bir de buradan endonezya’ya kadar, güney afrika ülkelerine kadar satış yapıyoruz. El oğlu da aynen böyle büyüdü zaten.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar