bugün

27 mart Pazar akşamı babam aniden yere yığılarak hastanelik oldu. Ben o sırada şehir dışında olduğum için haberi biraderimden aldım. Kendisi beni ambulanstan arayıp babamın aniden düşerek sağ tarafının felç olduğunu ve ambulans ile Okmeydanı hastanesine götürüldüğünü söyledi. Ben de en hızlı şekilde yola çıkarak istanbul’a ulaşmaya çalışırken diğer yandan bilgileri almaya çalışıyorum. ilk önce Okmeydanı olarak karar verilen hastaneden vazgeçilip memorial’a alınacağını söyledi. Daha sonra nedendir bilinmez memorial’da olmayan işlem her ne ise Bakırköy sadi konuk hastanesine gittiklerini söyledi. Ben Bakırköy istikametinde iken tekrar gelen bir telefonla sadi konuk hastanesinde yoğun bakım yeri olmadığı için beylikdüzü medicana hastanesine götürüldüğünü haber aldım. Beyninde bir pıhtı atmış ve bu pıhtı sonucu vücudun sağ tarafı felç olmuş, acil şekilde anjiyo ve yoğun bakıma girmesi gerekiyormuş. Bu acil durumda benim sayabildiğim ve takip edebildiğim kadarı ile üç hastane gezilmiş dördüncüsüne gidiliyordu.
Beylikdüzü medicana hastanesine vardıklarında acilden 112 ile giriş yapmış hasta için anjiyo ücreti olarak 3.000 lira talep edilmiş. Hastaneye hastanın 112 ile geldiğini, yapılacak tüm işlemlerin servis hariç ücretsiz olması gerektiğini telefondaki görevliye söyledim. Kendisi müdürünü arayıp soracağını söyledikten on saniye sonra müdür beyin inisiyatif kullandığını ve bu ücretin alınmayacağını söyledi. Yaklaşık beş saatlik bir yolculuktan sonra nihayet vardığım hastanede babam sadece yoğun bakıma alınıp yatırılmış, bir serum bağlanmış öylece bekletiliyordu. Bu aciliyette bir durum için neden beklendiğini sorduğumda daha 1 saat önce anjiyo için para isteyen hastanede anjiyo yapabilecek doktor olmadığı için ameliyatın ertesi gün sabah yapılacağını söylediler. Kendisini otuz saniye kadar görebildim. Konuşma zorluğu, yüzün ve vücudun yarısında hareketsizlik ile yüzünde şişlik ve morluklar vardı.
Sabah ameliyat için gittiğimizde ameliyata gerek olmadığı, elzem bir durum olmadığı, hastayı bir başka hastaneye yoğun bakıma sevk edeceklerini söylediler. Akşam ücretini istediğiniz anjiyo neden sabah yapılmadı? Akşam ücreti ödense bu ameliyat yapılsa boşa mı yapılacaktı? Yoksa hasta 112 den girdiği için mi ameliyatın yapılmadığını sordum ama cevap yok. Şimdi böyle uygun gördük dediler.
Dilerseniz hastayı servise çıkartabiliriz ama servis paralı dedi doktor bey.
Peki yoğun bakımdaki hastayı neden bir başka hastaneye yoğun bakıma gönderiyorsunuz? Yoğun bakımlık durumu var ise neden buradan servise gönderelim diyorsunuz? Yoğun bakımlık bir şey yok ise neden yoğun bakım için başka hastaneye sevk ediyorsunuz diyorum ona da cevap; yoğun bakımda yer yok oluyor. E şimdi yattığı yoğun bakım değil mi dediğimde ise asıl cevap geliyor “bizim hastalarımız sırada bekliyorlar” yani parasını ödeyen 112 ile gelmemiş kendi hastaları.
Bu arada hastaneden ekipriz raporu istiyorum. Bu raporu vermeden yerinden oynatamazsınız hastayı diyorum raporu da hileli veriyorlar. Rapora göre güya yakınlarına ulaşılamamış. Bu şekilde kendilerini kurtarmayı mı planlıyorlar anlayamadım. Yani hastanın yakınına ulaşamadık biz de anjiyo riskini almadık demeye mi getirecekler meçhul. Hasılı raporda yazılı, hastaya yapılmış hiçbir hiçbir işlem yok.
Her saniyesi değerli olan müdahale sabaha erteleniyor, beyninde pıhtı olan, bir yanı felç hastayı bir serum ile sabah ettiriyorlar.
Daha sonra hiçbir test, tahlil, mr vesaireye bakmadan doktor hastanın yüzüne bakarak anladığı kadarı ile aslında sevkinde gereksiz olduğunu düşünüp hemşireye beni aratıp hastayı taburcu ediyoruz gelin alın dedirtti.
Bakın; sağ yanı felç, beyninde pıhtı var, yapılan tek şey serum vermek, adam değil hastaneden çıkmak konuşamıyor bile, bu hastaya acil müdahale etmek şöyle dursun, bir hastaneye göndermek de şöyle dursun alın evinize götürün dediler.
Ben de bu hastanın hiçbir şekilde bu hastaneden eve gitmeyeceğini, sevki de kabul etmediğimi söyledim ama içim rahat etmedi. Belli ki bu hastanede iken babamın hayatı tehlikede, bakmayacaklar. Peki dedim sevki kabul ettim. Bu sefer de anjiyo imkanı olmayan bir yoğun bakım hastanesine sevk etmişler. Sabah kadar orada ilaç ile müdahale edeceklerini, sabah bir sonuç alınmazsa anjiyo için bir başka hastaneye götürüleceği, oradaki anjiyo sonrası tekrar hastaneye yoğun bakım için geri getireceklerini söylediler. Şimdi pazartesi saat 21. Olay gerçekleşeli 30 saat oldu. Her saniyesi önemli bu olayın daha sabah olmasını, sabahki duruma göre öğlen gibi bir başka hastaneye sevkini bekleyeceğiz. Tabi gittiği hastanede ne derler, alın gidin mi derler, ilgilenirler mi? bilemedim.
Yoğun bakımdaki yerlerini maksimum kazanç için insan hayatını tehlikeye atmak pahasına satmaktan çekinmeyen, kural, kanun, ahlak, etik tanımayan medicana beylikdüzü hastahanesini kime nereye şikayet edeceğimi şaşırdım. Bu şikayet kısmı sonraki iş, şimdi yoğun bakımda olduğu için gidip göremediğim durumundan haber alamadığım babamı hele bir şu sağlık(?) kumpasından bir kurtarayım, sonrası Allah kerim.

(edit imla)
Bu şikayetin aynısını cimer e yazacaksın, üstüne sağlık bakanlığına başvurup bir dilekçe ile olayın soruşturulmasını talep edeceksin bir de sosyal medyada kıyamet kopartacaksın tamam, ama tabi öncesinde sayın abimiz bir sağlığına kavuşsun.
Geçmiş olsun umarım bir an önce iyileşir babanız.