bugün

2019 yılında imkansızı başaran insandır, benimdir. bazen diyorum ki bu enflasyon böyle devam ettikçe venezueladaki insanlar gibi kilo vermeye başlar mıyım ? amınakoyim böyle ülkenin.
Tek başına bu parayla geçinilir ama evli iseniz zor.
evin kira değilse.su elektrik internet telefon 250 tl gıda 800 tl ulasım 200 tl diğer harcamalar 200 tl olsun toplam 1450 tl her ay 1150 tl tasarruf yap yılda 13800 tl iyi para.
mesele hayatta kalmak değil ki. yaşamak. hayatta kalır ama yaşayamaz. çünkü "yaşamak" sadece karın doyurmak değildir.
Türkiye'de yaşamayı düşünmek lüks. Önemli olan hayatta kalmak.
kalmaya mecburdur be arkadaşım.
Sabaha zor çıkmıştır, hayatta kalmak için muhtaç olduğu işe sike sike gelmiştir.
Survivor of the fittest.
Büyükşehirlerde insan gibi yaşayamaz. Sığıntı gibi yaşar. Eğer evli çocuklu evi de kiraysa yandı zaten.
bir umut bataklıktan kurtulup hayatta kalma savaşıdır.
Telefonu kesin iPhone dur.
Aynı paraya küçük bir anadolu kentinde kirada bile 2 kişi yaşarsınız da istanbul'da tek kişi kira ve faturayı anca ödeyip yaşarsınız.
Ben 8000 TL duruma göre 11-12 yı bulmakta zor geciniyorum tebrik edilmesi gereken insandir.
tek başına minimum:
s.kimsonik bir eve kira 700 lira, elektrik 60, doğal gaz 180, su 25, internet 60 gıda ayda 550-650, kişisek bakım(diş vs...)40, ev temizlik ürünleri 50, sanat kültür eğlence 200 tl. sıçışlardayız yani.
Biri demiş birikim bile yapılır ula amuğa kodumun bu adam robotmu mk evden işe işten evemi gidicek sürekli.

Ayrıcı gözümden kaçmadı doğalgaz hesabını yapmamış sıçtığı boku yakıp ısınıyor zaten sorun yok.
Bizde en az 60 milyon Bear grylls var olduğunu hatırlatan gerçek.
Ailemle yaşıyorum her ay 3 bin lira civarı sadece kredi kartım oluyor. Nasıl geçiniyorlar helal olsun.
sadece bedenen hayatta olandır. ruhen ümitleri ve hayalleri azalmıştır.
Hiç bir borcu, sosyal yaşantısı ve tek başınaysa ucu ucuna yaşar.. kendimden biliyorum..
istanbulda o paraya sadece “teknik olarak” yaşayabilirsiniz.
kira en azından 1000 tl. faturalar 500 tl. market 750 tl. servisi yok ise yol 250 tl. geriye ne kaldı? canın sıkılınca konsere falan gidemezsin. gezemezsin. yaşıyorum diyorsan, seni yaşıyor sayalım.
2600 TL hayatta kalmak için epey yeterli bir miktardır. Özellikle bekar, sorumluluğu olmayan ve aile ile yaşayan birey ise. Gel gelelim, bekar olmayan ve sorumlulukları olan bir kişi için epey zordur. Hele hele çocuk var ise, ınga demesi para...
Yanlış anlaşılmasın ama aylık 10 bin tl geliri olan biri olarak söylüyorum ki ben bile bazen yetiştiremiyorsam 2600 tl geliri olan bir insanı düşünemiyorum.
yatın kalkın halinize şükredin.
bize Hristiyanlık yapmayın.