bugün

hem dini hem sosyal açıdan cevaplanması gereken soru.
din hangisini tercih eder?
hangisini yapmak caizdir.
tabi sosyal açıdan da aynı sorular geçerli.
Bir soru.
Vatanseversen fabrika yaparsın.

Siyasal islamcı isen 25'e yapıyorum der, 23 milyonunu kendin yer, kalan 2 milyona cami yaparsın.
başlığa girilenlere bakınca halk olarak işsizim, türkiye neden gelişmiyor diye sormaya hakkımız olmadığını görüyorum çünkü millet hala kararını verememiş.
ibadet edersem doyabilirim umudunda. halbuki yaratıcı seni doğrudan doyurmaz. sana kendini doyurman için gerekli yetenekleri verir.

not: inançlı müslümanım.
dini açıdan baktığımızda aklı selim ulema, fabrika der çünkü dinlerde ibadethanelerinizi şaşalı yapın gösterişli yapın, şöyle görkemli olsun diye bir şart yoktur.
dinler, kabul edildiği toplumların, varlıklı, çalışkan olmasını ister. hatta bazı ibadetler zengin olma şartına bile bağlanmıştır.
Zamana ve şartlara göre cevabı değişir.

Ekonomik refah ortamın varsa ibadethane yaparsın. Ekonomik buhranda isen fabrika yapman icab eder. Bir ibadethane varken gidip 200 metre ileriye başka bir tane yapmak ibadetle rekabeti birbirine karıştırmak olur. Pragmatik olarak bakılacaksa cami'de bir imam bir müezzin istihdam edeceksin, fabrikada 500 kişi istihdam edeceksin. Ayrıca ibadethane yaparken tamamen sosyal ihtiyaç esası dikkate alınacak. Hangi müteahhidi nasıl bir ibadethane projesiyle zengin ederim kaygın olmayacak.
Bunun cevabı elbetteki ibadethanedir. insan öbür dünyasını da düşünmeli. Zaten zamanımızın yarısında eşşek gibi çalışıyoruz. Bari öbür dünyayı kurtaralım.
Kerhane açarım ama kadınlar için. Gizlilik ve özel hizmette sınır yok. 5 yıla kalmaz dünyanın en Zengin insanı olurdum.
Ben cami yaparım etraf fabrika dolu; gidin izmit’e Gebze’ye bakın fabrika dumanından göz gözü görmüyor.
ibadethane yaparsın, kişi kendini kurtarır.
Fabrika yaparsın, kişi tüm ailesini kurtarır.

Alın size kıyas.
Ben ikisini de yapmam parayi çatir çutur yerim.
akabeliysen 2.5 milyon dolarlık işi yancıma 25 milyona ihale edip

kainatın en büyük camisini yabdırdım hadi bağa şükür edin derdim

akabeli olsaydım.
ibadethane yeteri kadar var hem milletin okadarda dinine düşkün olduğunu sanmıyorum burda örnekleri çok..yani işletme fabrika daha öncelikli bu şartlarda.
25 milyona Fabrika yaparım orada çalışanlar iş sahibi olduğu için ekonomi canlanır ibadethaneyi bedavaya getirecek zenginler çıkar ekonomi içinden.
fabrika yaparım
eğer gerekliyse yakınlarda camii yoksa içine bi tane mescid yaparım.
25 milyon dolara devasa bir fabrika yaparım, içinede en güzelinden cami yaptırırım, çalışanlar hem rahat rahat ibadetinide yapar, parasını da kazanır.

Hatta giriş çıkışını fabrikadan bağımsız yaparım dışarıdaki ahalide gelir ibadetini yapar.
Okul yaptır daha anlamlı.
bence cami yaparım. böylece kuvvetsiz ve bağımlı kalmaya devam eder yanıbaşımızda müslümanların katledilmesine seyirci kalmaya, katline hatta destek vermeye devam ederim.

akp mode off.
Fabrika yapmak gerekir.ibadet her yerde olur.
görükle kampüsündeki yeni cami inşaatının civarına bir yenisini daha yaptırırım çünkü 3. nesil üniversite olmak bunu gerektirir
ikisini de yapmam.

ya okçuluk vakfı kurup sağa sola ok atarım.
ya da...
vakıf adına amerikadan arazi alır üstünde ok atarım.

(bkz: kime laf çaktı şimdi bu)

not: dağılın lan...keyfimin kahyası mısınız? para benim değil mi? ister atarım, ister " aslanlar gibi satarım..."
içerisinde ibadethanesi de olan fabrika yaptırırım. isteyen gider namazını kılar. çok inanılmaz bir zeka ürünü demi. ülkedeki milyonlarca insan şu basit denklemi kuramıyor. "atatürk mü din mi" sorusu gibi. birine minnettar ol birisine inan. fabrika mı ibadethane mi ? fabrika kur içerisine mescit koy. sünnilik mi şii lik mi ? sana ne ? isteyen o tarafta isteyen bu tarafta.
Cevap veriyorum "heykel"
Neyse, tabii ki de ihtiyaç hangi yöndeyse o.
içinde mütevazı bir mescidi olan muhteşem bir fabrika yapılır.
Tabiki ibadethane, aç ve teknoloji olmadan yaşanır. Ama ibadetsiz yaşanmaz, hem zaten ibadethane olmadan nasıl ibadet edilir ki, sanırsın ki allah yeryüzünü mescit kıldı.(!)
cemevi .